ЭКОНОМИКА. Учет и аудит

к.е.н. Даценко Г.В., Кирильчук Ю.М.

Вінницький торговельно – економічний інститут КНТЕУ

Контроль грошових активів на підприємстві та шляхи його вдосконалення

Функціонування підприємств у ринкових умовах передбачає безперервний рух грошових коштів, тому їх слід розглядати як важливий ресурс та результат діяльності підприємств. Як найбільш ліквідні активи, грошові кошти є важливими елементом ринкової економіки. Вони є найважливішою складовою частиною загальної величини сукупних оборотних активів, які беруть участь одночасно у всіх стадіях кругообігу, забезпечують відтворювальний процес, опосередковують розподіл і перерозподіл суспільного продукту. Вивчення проблем обліку грошових активів підприємства підтверджує необхідність удосконалення теоретико-методологічного забезпечення  контролю грошових  активів. Саме тому тема грошових активів є актуальною в наш час.

Дослідженню питань контролю грошових коштів і грошових потоків у ринкових умовах присвячені праці відомих вітчизняних та зарубіжних економістів, зокрема, С.Л. Берези, М.Т. Білухи, Ф.Ф. Бутинця, Ю.А. Вериги, С.Ф. Голова, Н.Г. Горицької, О.М. Губачової, Г.Г. Кірейцева, М.В. Кужельного, Н.М. Малюги, Є.В. Мниха, Л.В. Нападовської, В.О., Е.С. Хендріксена, Г. Шілінглоу та інших. Вони стверджують , що грошові активи підприємства належать до фондів обігу у складі обігових активів і у фінансовій звітності. Тобто їх складу належать суми грошей на банківських рахунках, у касі, на стадії проходження платежів (кошти у дорозі), у формі грошових документів, у формі виставлених акредитивів.

Отже, грошові активи підприємства - це частина оборотних активів підприємства, що використовуються ним для забезпечення безперервної діяльності, а також  є критерієм його платоспроможності та фінансової стійкості.

 Метою статті є висвітлення сутності грошових активів, виявлення проблем при здійсненні контролю за грошовими активами та встановлення чітких рекомендацій щодо покращення контролю грошових коштів.

 При дослідженні  були встановлені наступні проблеми при здійсненні контролю за грошовими активами:

-  визнання та класифікація грошових коштів;

-   правильне їх відображення у фінансовій звітності;

-   організація контролю за процесом збереження та використання грошових коштів;

-  оптимізація надходжень і виплат готівки та формування інформаційної бази даних для аналізу отриманих і втрачених вигод від проведених заходів;

-  повнота та своєчасність відображення в системі обліку рух грошових коштів [4, ст.4].

         Систему контролю за грошовими коштами можна покращити за допомогою фінансового контролінгу, який являє собою контролюючу систему, що забезпечує концентрацію контрольних дій на найбільш пріоритетних напрямках фінансової діяльності підприємства, своєчасне виявлення відхилень фактичних її результатів від передбачених і прийняття оперативних управлінських рішень, що забезпечують її нормалізацію.

Крім того,  на великих підприємствах з великим грошовим потоком необхідно створити спеціалізовані служби внутрішнього контролю, які спроможні забезпечити контроль за своєчасним і повним формуванням і використанням грошових активів і капіталу в розрізі передбачених джерел, контроль за забезпеченням платоспроможності і фінансової стійкості підприємства [2, ст.120].

Також, основною метою у процесі контролю грошовими активами є забезпечення постійної платоспроможності підприємства. У цьому реалізується функція грошових активів як засобу платежу, що забезпечує досягнення цілей формування їх операційного, страхового й компенсаційного залишків. Пріоритетність цієї мети визначається тим, що ні великий розмір оборотних активів і власного капіталу, ні високий рівень рентабельності господарської діяльності не можуть застрахувати підприємство від порушення проти нього позову про банкрутство, якщо в передбачені терміни через недостачу грошових активів воно не може розрахуватися за своїми невідкладними фінансовими зобов’язаннями [4,ст.4].

Розвиток системи контролю передбачає створення автоматизованих робочих зон, які б відповідали за облік та внутрішній контроль формування і використання грошових активів підприємства. Тобто необхідно забезпечити автоматизований облік надходження на витрачання грошових коштів із чітким розмежуванням цілей, на які вони витрачаються [3,ст.32].

Таким чином, необхідність забезпечення контролю за грошових коштами, їх надходження та використання є необхідним для забезпечення ефективного функціонування підприємства, а також постійної підтримки його рівня платоспроможності та фінансової стійкості.

 

 

Література:

1.   Аудит і ревізія підприємницької діяльності / [Ф.Ф.Бутинець, Б.Ф. Усач, Н.Г. Виговська, Н.І. Петренко, М.М. Шегун]. -  Житомир:ПП «Рута», 2010. - 416с.

2. Дмитренко Г.В. Модернізація державного фінансового контролю в Україні / Г.В. Дмитренко // Статистика України. - № 3. – 2009.- С. 118-123.

3. Ігоніна К.А.  Теоретичні аспекти планування грошових потоків підприємства/ К.А. Ігоніна // Актуальні проблеми економіки. - №5(35). – 2010. – 32с.

4.Чугунов, І. Я. Державний внутрішній фінансовий контроль: стратегія розвитку / І. Я. Чугунов, В. М. Федосов // Фінанси України. - 2011. - №4. - С.3-12.