Экономические науки/7.Учет и аудит

к.е.н. Даценко Г.В., Семененко С.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Підвищення ефективності внутрішньогосподарського контролю процесу виробництва у діяльності сільськогосподарських підприємств

При поступовому пере­ході до ринкової економіки в аграрному секторі виникло ба­гато суб’єктів господарювання різних форм власності, які заінтересовані, насамперед, у виробництві конкурентоспроможної проду­кції й збільшенні своїх доходів. Це змусило фінансово-господарський контроль наблизитися до виробництва і спонукало до правильної та оперативної організації внутрішньогосподарського контролю на підприємстві з метою раціонального використання фінансово-матеріальних ресурсів, що і визначає актуальність досліджуваного питання.

Проблеми теорії та організації внутріш­ньогосподарського контролю процесу виробництва нині широко обговорюють і вивчають вчені-економісти Ф.Ф. Бутинець, М.Л. Білуха, Н.С. Вітвицька, С.В. Голов, В.А. Дерій, Є.В. Калюга, М.В. Кужельний,  М.М. Коцупатрий, Г.Г. Кірейцев, Л.В. Нападовська, В.Ф. Па­лій, М.С. Пушкар, О.А. Подолянчук, В.В. Собко, Л.С. Шатковська та ін. Тому проблема раціональної організації й ефекти­вності   функціонування   внутрішньогоспо­дарського контролю в сільськогосподарсь­ких підприємствах є досить актуальною і потребує подальшого дослідження, узагаль­нення й розробки методичних рекомендацій, оскільки в них є велика практична потреба.

Метою дослідження є аналіз стану внутрішнього контролю процесу виробництва на сільськогосподарських підприємствах, визначення основних проблем розвитку внутрішнього контролю і надання пропозицій щодо підвищення його ефективності.

Внутрішньогосподарський контроль у підприємстві відіграє важливу роль як функція управління, забезпечуючи бережливе та раціональне витрачання грошових і матеріально-технічних ресурсів у процесі виробництва, результатом яких є збільшення доходів підприємства.

Функціонування належної системи внутрішньогосподарського контролю забезпечує зведення до мінімуму можливості прийняття неправильних, невигідних рішень і виникнення збитків, протидію виникненню помилок в поточній роботі.

Для вирішення питань внутрішньогосподарського контролю необхідно обґрунтувати питання організації внутрішнього контролю, методику оцінки його ефективності [1, c.99].

У великих сільськогосподарських підприємствах служба внутрішнього контролю може функціонувати у формі відділу внутрішнього контролю або аудиту, а в малих сільгосппідприємствах – може бути лише аудитор. Ця служба повинна бути самостійним підрозділом апарату управління і підпорядковуватися лише керівнику (власнику) підприємства.

На жаль, в більшості сільськогосподарських підприємств, в яких може бути сформована система внутрішнього аудиту, така форма контролю не працює і внутрішніми нормативними документами не передбачена.

Внутрішньогосподарський контроль процесу виробництва в сільськогосподарських підприємствах (крім тих, яким формою внутрішнього контролю згідно законодавства рекомендовано спостережні ради, ревізійні комісії) повинен вирішувати наступні завдання:

- перевірка здійснення основної діяльності відповідно до статуту та вимог законодавства;

- перевірка правильності складання та умов виконання господарських договорів;

- перевірка наявності, складу, правильності та оцінки майна, ефективності використання матеріальних, фінансових і трудових ресурсів, дотримання встановленого порядку застосування цін, тарифів, розрахунково-платіжної дисципліни, своєчасності внесення в бюджет податків і платежів;

- розробка і подача обґрунтованих пропозицій по поліпшенню організації

системи контролю, бухгалтерського обліку і розрахункової дисципліни, та ряд інших організаційно-управлінських завдань.

Підвищення ефективності внутрішнього­сподарського контролю залежить від зростання рівня кваліфікації керівників і спеціалістів підприємства, а також від чітко­го визначення й розподілу між функціона­льними службами та підрозділами, конкрет­ними виконавцями і контрольних функцій [2, c.90-91].

Значну увагу в підвищенні ефективності внутрішнього­сподарського контролю необхідно приділяти контролю якості, зокрема вимозі оперативності.

Оцінка ефективності та якості внутрішнього контролю потрібна, насамперед, не для зовнішніх користувачів, а для керівництва підприємством у процесі прийняття управлінських рішень щодо виробництва та фінансово-господарської діяльності [3, c.89].

Проведені дослідження дозволили дійти висновку, що система внутрішньогосподарського контролю чи її окремі елементи мають існувати в кожному підприємстві більшою чи меншою мірою. Однак в деяких підприємствах вона функціонує ефективно, а в інших – не зовсім або її взагалі немає. Варто зазначити, що за допомогою системи внутрішньогосподарського контролю керівництво вирішує, що саме змінити в організації роботи підприємства та спрогнозувати основну діяльність на перспективу.

Література:

1.                 Пархоменко. В. М. Внутрішній контроль якості продукції та витрат на її забезпечення / В. М. Пархоменко // Статистика України. - 2012. - №1. - С.54-58.

2.                 Сагайдак Р.А. Організація внутрішнього аудиту і оцінка його ефективності в сільськогосподарських підприємствах / Р.А. Пархоменко // Облік і фінанси АПК. – 2011. - №1. – С.88-92.

3.                 Яворова Г. В.  Підвищення ефективності внутрішньогосподарського контролю у діяльності сільськогосподарських підприємств / Г. В. Яворова // Економіка АПК. - 2012. - №5. - С.98-102.