Економічні науки / 7.Облік і аудит

 

Ведькалова В.В., ст. викладач Толмачова О.В.

Донецький національний університет економіки и торгівлі

імені  Михайла Туган-Барановського, Україна

 

Проблеми організації обліку витрат у розрізі центрів витрат та центрів відповідальності

 

 В умовах глобалізації економіки значно зростають витрати на виробництво продукції, що призводить до зниженням конкурентоспроможності підприємств. В даній ситуації необхідно приділяти значну увагу обліку витрат на виробництво і калькулювання собівартості продукції. І це закономірно, тому що кінцевий результат господарської діяльності значною мірою залежить від облікової інформації про собівартість продукції. Але, крім цього, така інформація необхідна для визначення об’єктивної, вигідної та конкурентоспроможної відпускної ціни, для контролю і прогнозування господарських дій і пов’язаних з ними витрат.

Облікова система підприємства є важливим фактором забезпечення його ефективної діяльності, тому визначення її складу та якісних характеристик є першочерговим завданням. Вивчення організації обліку витрат в системі управління виробничим підприємством робить дослідження актуальним і таким, що відповідає потребам наукової і практичної думки [1].

 Дослідженню обліку витрат за центрами витрат і сферами відповідальності приділяється багато уваги у працях вітчизняних та зарубіжних вчених, таких як Ф. Бутинця, С.Голова, Т.Карпової, М.Л.Нападовської, М.С.Пушкара, В. Панасюка, Дж.Фостера, Ч.Т.Хорнгрена, М.Чумаченка, А.Яругової та ін. У той же час багато питань залишаються нерозкритими і потребують поглибленої розробки теоретичних і методологічних аспектів щодо обліково-аналітичного забезпечення управління витратами на підприємстві.

Метою роботи  є висвітлення та узагальнення підходів до методики обліку витрат за центрами відповідальності і місцями виникнення витрат.

Організація бухгалтерського обліку витрат – це складний комплексний процес, який включає, крім відображення інформації на рахунках обліку у відповідності до нормативної бази (план рахунків, П(С)БО та інші), групування витрат за об’єктами обліку.  При цьому необхідною вимогою є ведення обліку за їх видами, місцями виникнення, центрами відповідальності, носіями витрат.  

 Облік витрат виробничих підприємств – це сукупність робіт з групування та відображення у аналітичному розрізі вартості матеріальних, трудових та інших ресурсів витрачених у звітному періоді. До нього відноситься: суцільне, безперервне, належне документування витрат; визначення витрат за напрямкам; відповідність витрат технологічним стандартам, інструкціям, нормам; групування за центрами витрат (центрами відповідальності); групування витрат за об’єктами обліку та калькуляційними статтями; розподіл непрямих витрат за об’єктами калькулювання; формування інформаційної бази для здійснення аналізу, контролю [4].

 Організація обліку витрат на високому рівні забезпечує точність, достовірність калькуляції, а це сприятиме підвищенню ефективності управління.

Критична оцінка практики ведення обліку витрат у виробничих підприємствах дає змогу виявити суттєві недоліки, а саме:  недостатню аналітичність статей калькуляції; відсутність групування витрат за місцями виникнення, центрами відповідальності [4].

Такі недоліки викликають труднощі з узагальненням інформації через нехтування окремими показниками. Як результат – зниження достовірності облікової інформації, неточність калькуляційних розрахунків та неможливість ефективного управління. Тому удосконалення організації обліку витрат потрібно розглядати по кожному завданні. Основним завданням організації обліку є виділення структурної одиниці, з тим щоб виділити центри витрат та центри відповідальності.

Необхідно зазначити, що виділення центрів відповідальності викликано розподілом повноважень між працівниками підприємства, надання керівникам підрозділу прав самостійно приймати рішення та закріплення відповідальності за наслідки таких рішень. Варто погодитись з думкою професора  Нападовської Л.В., що центром відповідальності є існуючі структурні елементи діяльності на чолі з відповідальним керівником  [3].

При визначенні центрів витрат кожне підприємство, здійснюючи випуск продукції, провадить цей процес в умовах певної організаційно – виробничої структури, у зв’язку з цим центрами витрат можуть виступати як основні так і допоміжні структурні підрозділи підприємства [2].

Отже, можна зробити висновок, що виробничим підприємствам властива чітка структура, у якій кожен підрозділ очолює відповідальна особа, відповідно до чого і є реальна можливість виділення центру відповідальності. На мою думку, центрами витрат доцільно виділити або кінцевий продукт діяльності підрозділу або часткові операції. Таким чином, увесь процес організації облікових робіт спрямовується на забезпечення процесу калькулювання, а також контролю, аналізу та управління,тому, виділення центрів витрат та центрів відповідальності і відбувається для задоволення остаточної мети – достовірного здійснення калькулювання собівартості продукції виробничого підприємства. Необхідність організації обліку витрат кожного підрозділу обумовлена потребою її включення до собівартості продукції, робіт, послуг виробничого підприємства з метою успішної її реалізації кінцевим споживачам.

Література:

1. Голов С.Ф. Управлінський облік / С.Ф. Голов. – К.: Лібра, 2009. – 704 с.

2. Палий В.Ф. Организация управленческого учёта / В.Ф. Палий. – М.: Бератор-Пресс, 2007. –224 с.

3. Нападовська Л.В. Управлінський облік: [монографія] / Л.В. Нападовська. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2009. – 450 с.

4. Скрипник М.І.Організація обліку витрат у розрізі центрів витрат та центрів відповідальності - 2011