Матюхова О.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

  імені Михайла Туган-Барановського  (м Донецьк)

 

Автоматизація основних засобів за допомогою 1С: Бухгалтерія  8.1

 

В умовах економічної нестабільності і частої зміни нормативних актів держави, правил ведення бухгалтерського обліку, професія бухгалтера стає все більш престижною, а його роль в управлінні підприємством – ключовою. Бухгалтерський облік є найважливішою частиною загальної системи інформації про діяльність підприємств будь-якої організаційно-правової форми. Він здійснюється спеціальною службою підприємства – бухгалтерією, та є суцільним і безперервним у часі, строго документований, використовуючи специфічні прийоми і способи обробки облікових даних, організується в рамках окремих господарюючих суб'єктів. [3]

Актуальність даної теми полягає в тому, що використання персональних комп'ютерів для автоматизації бухгалтерського обліку є важливою складовою  системи інформаційного забезпечення всієї діяльності підприємства, а вдосконалена версія 1С: Бухгалтерія 8.1. дозволяє уникати помилок та людської неуважності.

Мета даної статті розкрити сутність програми 1С:Бухгалтерія, та її взаємозв’язок з основними засобами підприємства.

Програмний продукт "1С:Бухгалтерія 8" включає технологічну платформу "1С:Підприємство 8" і конфігурацію (прикладне рішення) "Бухгалтерія для України". Правила ведення обліку налаштовані саме в конфігурації.
На сьогоднішній день найбільш актуальною версією платформи 1С:Підприємство є версія 8.1.
"1С:Бухгалтерія 8", яка призначена для автоматизації бухгалтерського і податкового обліку, включаючи підготовку обов'язкової (регламентованої) звітності, в організаціях, що здійснюють будь-які види комерційної діяльності: оптову і роздрібну торгівлю, комісійну торгівлю (включаючи субкомісію), надання послуг, виробництво тощо. Бухгалтерський і податковий облік ведеться у відповідності з чинним законодавством України.

Основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва, постачання товарів, надання послуг, передачі в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він більше року). [1]

Облік основних засобів  ведеться у відповідності з П(С)БУ №7. Життєвий цикл об'єкта основних засобів в організації виглядає наступним чином:

-  облік придбання або створення основного засобу;

-   прийняття об'єкта ОЗ до обліку;

-  облік амортизації об'єктів ОЗ. На об'єкт ОЗ нараховують амортизацію, розподіляючи їх первісну вартість за періодів корисного використання згідно з вибраним способом амортизації;

-  облік переміщення об'єктів ОЗ;

-  облік модернізації об'єктів ОЗ;

-  переоцінка об'єктів ОЗ;

-  інвентаризація об'єктів ОЗ;

-  вибуття об'єктів ОЗ. [2]

При прийнятті основного засобу до обліку в інформаційну базу вносяться відомості, необхідні для бухгалтерського обліку та подальшого нарахування амортизації. У більшості випадків основні дії бухгалтера з обліку основних засобів на цьому закінчуються.

При прийнятті до обліку вказуються рахунок бухгалтерського обліку основних засобів і рахунок амортизації, матеріально відповідальна особа, спосіб амортизації та строк корисного використання основного засобу. Можна використовувати складні способи амортизації, розподіляти суми нарахованої амортизації між декількома рахунками або об'єктами аналітичного обліку. Для основних засобів, що використовуються сезонно, можна вказати графік нарахування амортизації.

Амортизація по всім основним засобам виконується в кінці кожного місяця автоматизованою регламентною операцією.

Документом «Ведення в експлуатацію ОЗ» можна ввести в експлуатацію і обладнання, і об'єкт будівництва.

1.     Перейти у головне меню на вкладку ОЗ

2.      Вибрати пункт «Введення в експлуатацію ОЗ»

3.     Натиснути кнопку «Додати».

4.       Вибрати вкладку «Основні засоби». Вказати найменування основного засобу і параметри обліку капітальних інвестицій.

5.       Вибрати вкладку «Загальні відомості». Вказати посилання на елемент довідника «Способи відображення витрат по амортизації», в якому вказана адреса накопичення витрат по амортизації, тобто стаття витрат, рахунок обліку витрат, підрозділ, за яким повинні бути накопичені витрати. [4]

Таким чином, "1С:Бухгалтерія 8" забезпечує вирішення всіх завдань, що стоять перед бухгалтерською службою підприємства. Дозволяє вести бухгалтерський і податковий облік господарської діяльності декількох організацій.

 

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

1.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 “Основні засоби”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000р. №92

2.     Заика А.А. - Практика бухгалтерского учета в программе  :  Бухгалте-рия 8.1 – М.:

 Издательство: «ИНТУИТ», 2010. – 358с.

3.     Кацуба О. Б., Фадеева Е. А.1С: БУХГАЛТЕРИЯ 8.0. Практический самоучитель. — М.: Издательство «Альфа-Пресс», 2007. —  200 с.

4.     1С Бухгалтерія 8.2. Як ввести в експлуатацію основний засіб [Електронний ресурс] –Режим доступу: http://www.school1c.com/1s-buxgalteriya-8-2-kak-vvesti-v-ekspluataciyu-osnovnoe-sredstvo/472/