Кучер Р. В., Халамендик М.В. Керівник: Руда О. Л.

Вінницький національний аграрний університет

                        Внутрішній аудит

Внутрішній аудит являє собою незалежну діяльність суб’єкта господарювання спрямовану на перевірку та оцінку його діяльності в інтересах керівництва. Отже, можна з впевненістю стверджувати, що метою проведення внутрішнього аудиту є захист інтересів власників щодо збереження та ефективного використання ресурсів підприємства, а також отримання достовірної та повної інформації для прийняття обґрунтованих управлінських рішень [1].

Проблема розвитку внутрішнього аудиту в Україні полягає у виробленні комплексного, системного підходу і пов’язаних з ним методичних рішень, які б забезпечили практичні умови для створення та ефективного функціонування служб внутрішнього аудиту на підприємствах України. Головною проблемою також є відсутність чіткої бази регламентування організації та розвитку внутрішнього аудиту будь-якого українського підприємства. У науковій літературі існують різні погляди

щодо сутності внутрішнього аудиту, які досить часто бувають суперечливими [2].

А. Бодюк вважає сутністю внутрішнього аудиту зіставлення реальних результатів господарювання з очікуваними, аналіз їхніх відхилень, визначення причин цих відхилень, формування інформації для визначення активних дій з усунення виявлених похибок.

Професор Л. Сухарева пропонує розглядати внутрішній аудит як систему спостереження і експертної оцінки господарсько_фінансової діяльності корпорації, її структурних підрозділів, результатом функціонування якої є прийняття оптимальних стратегічних і тактичних рішень[3].

Основні завдання внутрішнього аудиту в сучасних умовах:

1) оцінка відповідності існуючим правилам і процедурам;

2) оцінка ефективності елементів системи внутрішнього контролю;

3) сприяння керівництву підприємства в удосконаленні бізнес процесів;

4) допомога менеджменту в реалізації прийнятної стратегії бізнесу [4].

Основні контрольні функції внутрішнього аудиту наступні:

− контроль за правильністю оформлення, приймання і відпуску матеріальних цінностей, оприбуткування, видачі й перерахування грошових коштів, створення і витрачання власного капіталу;

− контроль за дотриманням правил штатно – фінансової дисципліни, правильним створенням і розподілом прибутків;

− аналіз системи обліку і внутрішнього контролю;

− вивчення бухгалтерської (фінансової) і операційної інформації;

− вивчення економічності та ефективності управлінських рішень на різних рівнях господарювання;

− аналіз адекватності політики в сфері менеджменту;

− оцінка якості інформації;

− розробка проектів управлінських рішень;

− проведення стратегічного аналізу;

− розробка фінансових прогнозів .

Методика внутрішнього аудиту описується трьома основними прийомами :

1)  встановлення фактичних кількісних вимірів об’єкта аудитуу натуральній формі, що виявляється в формі проведення інвентаризації матеріальних цінностей;

2) порівняння фактичних даних з плановими показниками, що передбачає попередню побудову поточних, оперативних і стратегічних планів, які вміщують ряд показників, при дослідженні яких можна було з високою точністю судити про перебіг того чи іншого явища.

3) метод оцінки особливо актуальним є при прискорених темпах інфляції, реорганізації чи ліквідації підприємства, встановленні фактів крадіжок тощо.

Критерієм якості внутрішнього аудиту на підприємстві виступають такі показники як повнота аудиторських перевірок, сума витрат на їх проведення і економічна ефективність, що передбачає встановлення прийнятної для окремого підприємства відповідності між затратами на утримання аудиторської служби та коштами, які вдалося зекономити в ході продуктивної діяльності внутрішніх аудиторів [5].

З метою підвищення ефективності внутрішнього аудиту нематеріальних активів в АТ пропонується проведення перевірок за наступними етапами:

1. На першому етапі внутрішньому аудитору необхідно провести перевірку обґрунтованості віднесення об'єктів до нематеріальних активів. Основною метою перевірки обґрунтованості віднесення об'єктів до нематеріальних активів є перевірка дотримання умов ідентифікації об'єктів як нематеріальних активів при їх прийнятті до бухгалтерського обліку на підприємстві.

2. На другому етапі аудиторської перевірки необхідно перевірити правильність проведення інвентаризацій нематеріальних активів та відображення їх результатів у бухгалтерському обліку підприємства.

3. На третьому етапі внутрішній аудитор перевіряє правильність документального оформлення операції з нематеріальними активами. Основна мета цієї аудиторської процедури полягає в отриманні внутрішнім аудитором впевненості в тому, що на підприємстві наявна вся первинна документація, пов'язана з рухом нематеріальних активів в організації.

4. На четвертому етапі аудитор перевіряє правильність і своєчасність відображення в обліку операцій з формування первісної вартості нематеріальних активів та визначення термінів їх корисного використання.

5. На пятому етапі внутрішній аудитор проводить перевірку правильності нарахування амортизаційних відрахувань по нематеріальних активах.

6. На шостому етапі внутрішній аудитор повинен провести перевірку правильності відображення переоцінки нематеріальних активів [6].

Отже, першочерговим завданнями є: удосконалення законодавчого регулювання внутрішнього аудиту в Україні; визначення на методичному рівні принципів внутрішнього аудиту; подальша розробка і впровадження нормативів внутрішнього аудиту; поліпшення методики та організації внутрішнього аудиту, його якості та розробка оптимальної методики, питання аудиторської етики та інші. Вирішення таких проблем спрямоване на укріплення позицій та авторитету аудиту в цілому та внутрішнього аудиту в Україні зокрема.

                                  Література

1. Утенкова К.О. Внутрішній аудит в аграрних підприємствах: проблеми і перспективи розвитку. // Облік і фінанси АПК. – 2010.С- 101-102.

2.  Сподарик В. Внутрішній аудит: проблеми, методика та організація. //Економічний аналіз. –2010. С – 503 – 504.

3.  Макеєва О. Перспективи розвитку внутрішнього аудиту в Україні. // Економіст. – 2010. №6. – С – 54 – 55.

4. Лесько Ю.О. Необхідність та тенденції розвитку внутрішнього аудиту в Україні. // Економічні науки. – 2011. – С – 36 - 37.

5. Гуцаленко У. О. Внутрішній аудит як складова системи ефективного управління підприємством. // Інноваційна економіка. – 2011. – С – 111 – 112.

6. Сметанко О. В. Удосконалення методики проведення внутрішнього аудиту нематеріальних активів в акціонерних товариствах України. – 2011. – С – 195 – 197.