Экономические науки/7.Учет и аудит

Яковишина Н.А., Ніколаєва О.І.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Основні проблеми та напрямки удосконалення виконання бюджетів

Усім нам відомо, що особливістю діяльності бюджетних установ є не створення прибутку, а досягнення передбачених планами та кошторисами показників, виконання поставлених в статуті або ж передбачених програмою фінансування завдань і функцій. Свою діяльність установи здійснюють за рахунок фінансування з державного чи місцевого бюджетів.

Виконання бюджетів є центральною стадією бюджетного процесу. Від рівня організації та результативності виконання бюджету залежать якісні показники соціально-економічного розвитку країни, ефективність реалізації стратегічних засад бюджетної політики  держави. Метою виконання бюджету є забезпечення держави необхідним обсягом бюджетних ресурсів, потрібним для виконання закріплених за нею  в Конституції України функцій. У процесі виконання бюджетів забезпечується необхідний рівень соціального захисту населення, соціальні та економічні потреби держави.

Питаннями обліку та вибору раціональних методів бюджетного фінансування займається ряд вітчизняних вчених та практиків: Атамас П.Й., Василик О.Д., Дем’янишин В.Г., Матвеєва В.О., Свірко С.В., М. Г. Михайлов та інші.

Метою статті є оцінка теоретичних і практичних засад виконання  бюджетів і розробка пропозицій щодо його удосконалення в сучасних умовах господарювання.

Необхідно зазначити, що під виконанням бюджету розуміють забезпечення своєчасного і повного надходження запланованих доходів у цілому і за кожним джерелом, а також своєчасного, повного і безповоротного фінансування передбачених бюджетами  заходів.

Як стверджував Дем’янишин В.Г., виконання бюджетів знаходиться під впливом різноманітних чинників об’єктивного та суб’єктивного походження.

До об’єктивних чинників ми відносимо форс-мажорні обставини, пов’язані з погіршенням міжнародної обстановки, стихійні лиха, епідемії тощо, які, не залежно від позитивних рішень держави, негативно впливають на процес наповнення доходної частини бюджетів та фінансування видатків. Всі інші чинники, які обумовлені некваліфікованим прийняттям управлінських рішень, необхідно відносити до суб’єктивних. Крім перерахованих чинників, можна додати й наступні: практикування ручного управління бюджетними коштами на всіх його рівнях; недосконалість системи державних закупівель; відсутність належної узгодженості бюджетних процедур між учасниками бюджетного процесу.

У цілому ефективність виконання бюджету залежить від чіткої його організації та логічної побудови стадій і взаємозв’язку між ними.

Відомо, що процес виконання бюджету починається  з розроблення  та затвердження бюджетного розпису. Відповідно до показників бюджетного розпису розпорядники бюджетних коштів розробляють проекти кошторисів, планів асигнувань  і планів використання бюджетних коштів. Затверджені кошториси реєструються органами Державного казначейства України. Виконання видаткової частини бюджетів відповідно до Бюджетного кодексу України здійснюється за такими стадіями: встановлення бюджетних асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на основі затвердженого бюджетного розпису; затвердження кошторисів розпорядникам бюджетних коштів; взяття бюджетних зобов’язань отримання товарів, робіт  і послуг; здійснення платежів; використання товарів, робіт  і послуг на виконання бюджетних програм. Дотримання цих стадій сприяє якісному виконанню бюджету та забезпеченню цільового використання бюджетних коштів. Проте в останні роки спостерігається тенденція хронічного недовиконання бюджетів.

До основних причин невиконання бюджетів відносяться: зменшення кількості платників податків, що пов’язано з подрібненням юридичних осіб  і переходом новостворених юридичних осіб  і фізичних осіб-підприємців на спрощену систему оподаткування; зменшення ставок ввізного мита, зміни у структурі імпорту; зменшення надходжень плати за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів; зменшення обсягів виробництва підакцизних товарів; низький рівень фінансування цілого ряду програм, відсутність належного порядку у використанні коштів за бюджетними програмами; неможливість вчасного та ефективного використання бюджетних коштів у зв’язку з ускладненням проведення державних закупівель; незабезпечення органів місцевого самоврядування коштами на виплату заробітної плати; наявність багатьох ризиків розбалансування бюджетних ресурсів у зв’язку з недоліками пенсійного забезпечення та соціальних гарантій населення; неефективне бюджетне кредитування та незадовільна ситуація з поверненням раніше виданих кредитів; інші причини.

У процесі виконання бюджету доцільно використовувати інтенсивні методи регулювання потоків бюджетних ресурсів, зокрема в частині: стимулювання виконання планових обсягів і приросту дохідної частини бюджету в розрізі кожного виду податків і зборів усіх бюджетів шляхом застосування дієвих важелів впливу на регулювання інтересів регіонів, територіальних громад  і платників податків; розробки й використання дієвого стабільного законодавства, спрямованого на стимулювання раціонального, ефективного й економного використання бюджетних коштів, досягнення максимально можливих результатів  із мінімальними витратами; пошуку та використання новітніх сучасних технологій організації й управління бюджетними коштами; заохочення розпорядників бюджетних коштів у скороченні малоефективних видатків; обмеження бюджетних коштів на здійснення видатків, пов’язаних з обслуговуванням державного боргу; формування засад фінансової культури й відповідальності на всіх стадіях бюджетного процесу кожного його учасника.

Отже, у процесі дослідженні проблем виконання бюджетів можна зробити такі висновки: виконання бюджету – це організований процес мобілізації доходів бюджетів  і здійснення видатків відповідно до закону про державний бюджет  і рішень органів місцевого самоврядування про місцеві бюджети; необхідно переглянути практичні підходи до організації виконання бюджетів, логічний взаємозв’язок його найважливіших стадій, які б відповідали ринковим засадам  господарювання в умовах демократичного суспільства; на рівні держави доцільно розробити дієвий механізм поєднання ринкових і державних важелів управління бюджетними коштами, які б забезпечували оптимальне поєднання економічних інтересів усіх учасників бюджетних відносин у процесі наповнення дохідної частини бюджетів  і використання бюджетних коштів.

Список використаної літератури:

1. Михайлов М.Г. Бухгалтерський облік в бюджетних установах. –К.: Центр навчальної літератури, 2011.– 412 с.

2. Романенко О.Р. Фінанси: Підручник. – К.: Центр навчальної літератури, 2010. – 312 с.