Экономические науки/2. Учет и аудит

 

Доц. Шевчук Л. П., Хитрук Н.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Планування стратегічного управління фінансовими ресурсами підприємства

 

Постановка проблеми. В сучасних умовах ринку найважливішими факторами забезпечення розвитку підприємства є обсяг та структура фінансових ресурсів. Від того, наскільки ефективно й доцільно фінансові ресурси  трансформуються в основні та оборотні кошти, а також в засоби стимулювання робочої сили, залежить фінансове благополуччя підприємства у цілому, його власників і співробітників. Стратегічне управління фінансовою діяльністю як одна з основних функцій апарату управління підприємством набуває ключової ролі в умовах ринкової економіки.

Аналіз останніх наукових досліджень і публікацій.  Питання планування стратегічного управління фінансовими ресурсами підприємства були висвітлені в роботах значної кількості вітчизняних та закордонних науковців,а саме С. Покропивного, І. Балабанова, Г. Лазарєва, І. Волкова, Д. Молякова, П. Буряка, В. Ковальова, І. Бланка,  А. Пересади , У. Шарпа,  І. Алексєєва, О. Захарчука, О. Василика, В. Сладкевича та інших. Аналіз окремих публікацій дав змогу виявити, що дотеперішні науково-методичні підходи стосовно питань формування фінансових стратегій належно не розроблені як у науковому, так і в організаційно-практичному аспекті.

Метою статті є розкриття сутності фінансової стратегії управління фінансовими ресурсами підприємств, її значення для успішного функціонування підприємств у конкурентному ринковому середовищі та визначення основних чинників, які впливають на планування стратегії управління фінансовими ресурсами українських підприємств.

Виклад основного матеріалу. Фінансове планування – це розроблення системи фінансових планів за окремими напрямами фінансової діяльності підприємства, які забезпечують реалізацію його фінансової стратегії у плановому періоді. Процес фінансового планування являє собою процес оцінки фінансових потреб підприємства на перспективу на базі аналізу фінансових показників за минулий період. Фінансове планування є одним з найважливіших завдань у сфері управління фінансовими ресурсами [1,с. 139].

Управління фінансовими ресурсами підприємства розглядається як один із головних чинників підвищення ефективності будь – якої виробничо-господарської діяльності. Від цього залежить функціонування та розвиток підприємства, а також його конкурентноспроможність на ринку. Успішну діяльність підприємства часто пов’язують з ефективним управлінням фінансовими ресурсами.

Для ефективної не лише господарської, але й фінансової діяльності підприємства в цілому, кожний суб’єкт господарювання повинен сформувати власну стратегію управління фінансовими ресурсами. Це може бути стратегічний чи виробничий фінансові плани (на місяць, півроку чи інший часовий відрізок); план доходів та витрат, балансовий план; так і бюджетування, що є елементом оперативного планування [2, с.210 ].

Формування фінансової стратегії на підприємстві здійснюється на основі реалізації наступних принципів: послідовної реалізації прийнятої стратегії стійкого розвитку підприємства; базуванні на сучасній теоретичній моделі; врахуванні організаційної структури підприємства і передбаченні у ній змін; варіантності формуванні стратегії.

Пріоритетом планування управління фінансовими ресурсами на стратегічному рівні має бути забезпечення необхідним обсягом фінансових ресурсів найбільш вагомих (у відповідності з встановленими довготерміновими цілями) проектів, заходів та операцій, результатом яких можуть бути значні зміни фінансового стану підприємства, різка зміна структури та величини усіх господарських засобів (активів) та джерел їх утворення (пасивів)[4, с.258].

В межах планування стратегічного управління фінансовими ресурсами підприємств керівники мають визначати стратегічні показники для усього підприємства, міста, регіону та контролювати виконання бюджетів, планів та прогнозів через систему стратегічних звітів, які повинні містити ряд ключових фінансових показників. Відносно цих показників вимірюється ефективність роботи підприємства чи адміністрації з досягнення встановлених стратегічних цілей чи забезпечення виконання бюджетів [3, с. 169].

На основі цього можна виділити головні положення планування стратегії управління фінансовими ресурсами підприємства:

1. Фінансова стратегія має спрямовуватися на реалізацію головної мети бізнесу – підвищення багатства власника;

2. Стратегія управління фінансовими ресурсами має бути частиною загальної стратегії підприємства;

3. Оцінювати результативність бізнесу треба на підставі найінформативніших фінансових показників.

Таким чином, від ефективного планування стратегічного управління фінансовими  ресурсами підприємства залежить як його фінансово – економічний стан, так і стан на ринку в сучасних конкурентних умовах.

 

Література:

1. Васильченко О.Р. Фінансове планування на підприємствах в сучасних умовах // Фінанси України. – 2010, № 4. – С. 133-142.

2. Партин Г.О., Митрухіна О.Я. Фінансова стратегія у системі управління фінансами підприємств // Науковий вісник НЛТУ України. – 2009. – Вип. 19.6. – С.208-214.

3. Петрук І.Р. Фінансова стратегія – основа ефективного управління фінансами підприємства// Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. – 2011, № 2(54). – С. 165-171.

4. Прушківська Е. В. Напрями вдосконалення, формування та використання фінансових ресурсів на підприємстві // Вісник Запорізького національного університету. – 2010. - № 3(7). – С. 257-262.