Сабодаха Ю. А.

Науковий керівник: Тимчина Л.І., ст.викладач

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ОСНОВНІ ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ПРОБЛЕМИ

ФОРМУВАННЯ ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ БЮДЖЕТНИХ

УСТАНОВ

Процес трансформації бухгалтерського обліку в бюджетних установах в умовах переходу нашої держави до ринкових відносин залишив після себе велику кількість проблемних питань, серед яких на сьогодні найпоширенішою, з нашої точки зору, є проблема формування облікової політики бюджетними установами, що особливо характерно для розпорядників бюджетних коштів нижчих рівнів. Формування облікової політики бюджетними установами є доволі складним питанням, тому у вирішенні проблем її формування і полягає актуальність даної теми.

Метою даної статті є дослідження та висвітлення основних причин виникнення проблеми формування облікової політики бюджетними установами та методики її  розв’язання.

Питаннями обґрунтування і формування облікової політики на сьогодні займається багато вітчизняних науковців, серед яких Ф.Бутинець, П.Житний, Т.Безродна, Н.Костенко, Т.Войтенко, І.Стефанюк, Л.Ловінська, І.Рузмайкіна [1, с. 20].

Ефективна та раціональна організація бухгалтерського обліку в бюджетних установах починається з розробки її облікової політики, яка передбачає вибір комплексу методичних прийомів, способів і процедур організації та ведення бухгалтерського обліку установою з числа загальноприйнятих в державі. Створення цілісної системи обліку передбачає активне застосування специфічного елемента регулювання бухгалтерського обліку та звітності - облікової політики бюджетної установи.

У формуванні облікової політики визначальна роль належить керівнику і головному бухгалтеру. Від їх компетенції та взаємостосунків залежить успішне здійснення  облікової політики підприємства.

Необхідно вказати, що форма і зміст наказу на сьогодні не регламентуються. Наказ може містити такі розділи:

- нормативи та методичні принципи бухгалтерського обліку;

- техніка бухгалтерського обліку;

- організація бухгалтерського обліку [2, с. 6].

У першому розділі наказу (розпорядження) відображаються: нормативна база, що регулює методологію, техніку та організацію ведення бухгалтерського обліку та складання звітності (вказують перелік основних документів, якими необхідно керуватися); зміни облікової політики, межі істотності та операційного циклу, порядок оцінки необоротних активів, терміну функціонування, нарахування і відображення амортизації; порядок обліку та методи оцінки запасів і транспортно-заготівельних витрат; види створюваних резервів; визнання доходів і витрат, фінансових результатів та порядок розподілу прибутку.

У другому розділі наказу (розпорядження) затверджують робочий план рахунків, форми обліку на підприємстві, графік (план) документообігу, порядок ведення аналітичного обліку, форми бухгалтерських документів (якщо немає стандартних), організацію та порядок проведення інвентаризації, організацію управлінського обліку і контролю (внутрішнього аудиту), перелік та порядок складання і подання оперативної, бухгалтерської (фінансової) та статистичної звітності, стан та розвиток комп'ютеризації облікових робіт.

У третьому розділі, пов'язаному з організацією бухгалтерського обліку, визначають організаційну структуру бухгалтерської служби (апарату бухгалтерії); встановлюють відповідальність за організацію обліку на підприємстві, порядок призначення та звільнення головного бухгалтера, працівників аппарату бухгалтерії; взаємовідносини центральної бухгалтерії з обліковим апаратом структурних підрозділів; визначають напрями соціального розвитку апарату бухгалтерії [3, с. 37].

Мінімально необхідна інформація про формування облікової політики як підприємствами, так і бюджетними установами міститься у Законі України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», є також лист Міністерства фінансів України від 21.12.2005 року «Про облікову політику», але, на нашу думку, цей документ стосується більше діяльності госпрозрахункових підприємств, і використовувати його при формуванні облікової політики певної бюджетної установи можна тільки частково стосовно суміжних об’єктів господарського обліку і обліку в бюджетних установах.

Отже, відсутність систематизованої нормативно-методологічної бази регулювання бухгалтерського обліку в бюджетних установах є однією з причин виникнення проблеми формування ними облікової політики.

Також типовою для нашої держави є виникнення проблеми формування облікової політики в бюджетних установах, у зв’язку з порушенням основних принципів ведення бухгалтерського обліку [5]. Тобто необхідність формування облікової політики в установі усвідомлюється, але наказу про облікову політику не існує. Тому досить поширеною причиною відсутності наказів про облікову політику в бюджетних установах, що особливо характерно для установ, які є розпорядниками коштів нижчих рівнів, є недостатній рівень теоретичної підготовки бухгалтерського персоналу.

Вищерозглянуті причини виникнення проблеми формування облікової політики бюджетними установами є, на нашу думку, найпоширенішими. Всі вони мають різне походження, але їх об’єднує наслідок, спровокований ними ж - виникнення в бюджетній установі проблеми формування облікової політики.

Підсумовуючи, можна сказати, що на основі раціонально розробленої облікової політики бюджетні установи зможуть сформувати достатньо ефективну систему бухгалтерського обліку як елемента управління установою, що дасть змогу керівництву приймати обґрунтовані управлінські рішення, аналізувати роботу установи, здійснювати і контролювати цільове використання засобів на основі затвердженого кошторису, виявляти незаконні витрати, що підвищить ефективність обліку й фінансово-господарської діяльності та використання як бюджетних коштів, так і коштів спеціального фонду [4, с. 28].

Література:

1.Житний П. Проблеми формування облікової політики та шляхи їх вирішення / П. Житний // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – №3. – С.19-22.

2. Костенко Н. Політика підприємства щодо обліку / Н. Костенко // Податки та бухгалтерський облік. – 2008. – №3. – С. 5-15.

3. Войтенко Т. Наказ про облікову політику-2008 / Т. Войтенко // Податки та бухгалтерський облік. – 2008. – №3. – С. 36-40.

4. Безродна Т. Облікова політика бюджетних установ: проблеми становлення / Т. Безродна //Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. – №8. – С. 27-29.

5. Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні: Закон України, від 16.07.1999 р., №996-XIV, зі змінами і доповненнями.