Экономические науки / Учет и аудит

 

Аспірант Марценюк Р. А.

кафедра бухгалтерського обліку, Львівська комерційна академія, Україна

 

ВНУТРІШНЯ ЗВІТНІСТЬ

У СИСТЕМІ КОНТРОЛЮ ПІДПРИЄМСТВА

 

Ефективне управління запасами заготівельного підприємства – необхідна умова для раціонального їх використання у процесі придбання,  переробки та сортування, тому контроль за їх наявністю і рухом має актуальне значення. Наявність внутрішньої звітності – одна з умов, що сприяють ефективній системі внутрішньогосподарського контролю. Система управління самостійно створює власну систему внутрішньої звітності, здатної надавати вчасно необхідну інформацію для прийняття оперативних і стратегічних рішень за результатами діяльності заготівельного підприємства.

Під внутрішньою звітністю розуміється  систематизована інформація про ресурси, витрати, доходи і фінансові результати центрів відповідальності підприємств заготівель, необхідної для планування, аналізу, контролю та регулювання діяльності.

Метою внутрішньої звітності заготівельних підприємств є забезпечення системи управління підприємства в оперативному режимі об’єктивною управлінською інформацією. Важливе місце в досягненні даної мети відіграє повне задоволення інформаційних потреб внутрішніх користувачів, рішення яких суттєво впливає на господарську діяльність суб’єктів. Тому визначення порядку та принципів розробки форм внутрішньої звітності, як основного інформаційного джерела є важливим завданням.

Вимоги до звітності формуються керівниками центрів  відповідальності й іншими особами, які відносяться до управлінського персоналу заготівельного підприємства та яким необхідна у виконанні своїх обов’язків оперативна інформація. Працівники апарату управління повинні роз'яснити бухгалтерам і іншим виконавцям, що створюють внутрішню звітність, необхідність даної інформації, види, обсяги та терміни подання [3, c. 123].  

Зазвичай, у більшості випадків, внутрішні звіти розробляють та складають у відповідності з стандартами та структурною побудовою відповідного підприємства. Головними вимогами до формату й змісту управлінської звітності є доступність для сприйняття, ступінь деталізації інформації, порядок оформлення звітів, необхідність їх стандартизації. Звітність повинна бути достатньо простою, зрозумілою, оптимальною, щоб не було неоднозначного тлумачення. Назви форм звітності та її розділів необхідно сформувати так, щоб виконавцю та користувачу було максимально зрозуміло їх призначення та особливості. Частота надання періодичних звітів залежить від часу, за який інформація є актуальною та корисною для оперативних управлінських рішень.

Дослідження підтверджують, що рішення з формування внутрішньої звітності підприємства часто є непродуманим, форми недосконалими, а показники зайвими та малоінформативними. Тому, П. Я. Хомин стверджує,  думку якого ми підтримуємо, на необхідності чіткої регламентації внутрішньої звітності [5, с. 280].

Ефективність системи внутрішньої звітності безпосередньо залежить від критерію оперативності – своєчасності складання, подання й обробки. Інформація може бути оперативною за умови автоматизованої обробки даних, що є одним із шляхів удосконалення системи внутрішньої звітності підприємства.

До видів і форм внутрішньої звітності на підприємствах, які займаються заготівлями сільськогосподарської продукції і сировини, доцільно віднести відомості про якість сільськогосподарської продукції; суми понесених витрат на придбання (заготівлю, закупівлю); витрати пов’язані з їх переробкою, сортуванням і тривалим зберіганням; стан розрахунків з дебіторами та кредиторами підприємства ті ін. Також, у цілях підвищення ефективності внутрішньогосподарського контролю пропонуємо ввести у внутрішню звітність: звіт про роботу заготівельника (в якому зазначається за кожен операційний день закуплена сільськогосподарська продукція і вторинна сировина за кожним виробником); контрольно-накопичувальні відомості витрат на заготівлю, закупівлю, переробку, сортування та тривале зберігання продукції; відомості контролю формування первісної вартості заготовленої продукції тощо.

Вказані звіти дозволяють отримувати своєчасну і достовірну інформацію, необхідну для планування обсягу й асортименту придбання продукції; про суми відхилень у надходженні запасів  на підприємство (відповідно до затвердженого бюджету на придбання продукції); про тенденції зміни динаміки реалізації продукції і сировини, а також наявності на складах матеріальних запасів (з метою необхідності в їх поповненні) тощо.

Отже, використання у діяльності підприємств, що здійснюють закупівлю (чи заготівлю) сільськогосподарської продукції і сировини вказаних форм управлінської звітності забезпечить систему управління оперативною і достовірною інформацією, що покращить ефективність рішень і якісно вдосконалить систему оперативного контролю за діяльністю центрів відповідальності та підприємства в цілому.

 

Література

1.   Аверчев И. В. Управленческий учет и отчетность: постановка и внедрение : [науч. пособ.] / И. В. Аверчев. – М. : Вершина, 2008. – 512 с.    

2.   Гуцаленко Л. В. Внутрішньогосподарська звітність як інформаційне джерело для ефективного управління підприємством / Л. В. Гуцаленко // Економіка АПК . – 2004. – № 4. – С. 64-66.              

3.   Друри К. Введение в управленческий и производственный учет : [науч. пособ.] / К. Друри. – М. : ЮНИТИ, 2008. – 244 с.

4.   Нагірська К. Є. Формування звітності в контексті інформаційного забезпечення управління підприємством / Проблеми і перспективи реалізації облікової, контрольної та аналітичної функцій у соціокультурному просторі сучасного бізнесу : тези міжнар. наук.-практ. конф. – Донецьк : ДонНУЕТ, 2011. – 414 с.

5.   Хомин П. Я. Формування звітності в підсистемах фінансового, управлінського й податкового обліку : [монографія] / П. Я.Хомин. – Тернопіль : Економічна думка, 2004. – 288 с.