Экономические науки/7. Учет и аудит

к.е.н., доцент Синиця Т.В.

к.е.н., доцент Осьмірко І.В.

Харківський національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди

Особливості застосування міжнародних стандартів

фінансової звітності в Україні: проблеми та перспективи

 

Необхідність застосування Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) в практику бухгалтерського обліку підприємств України обумовлена інтеграцією економіки країни в світову спільноту. Українські компанії повинні складати фінансову звітність відповідно до МСФЗ, перш за все тоді, коли йдеться про: залучення іноземних інвестицій, можливості встановлення довгострокових торгівельних стосунків із західними партнерами; створення спільних підприємств; випуску цінних паперів на міжнародний ринок.

Тобто, МСФЗ – це цілісна, постійно вдосконалювана система обліку та фінансової звітності, що узагальнює принципи і правила фінансових звітів, яка виникла в результаті посилення процесів економічної інтеграції країн і спрямована на зближення методології обліку та звітності в різних країнах світу [4].

Головна перевага МСФЗ полягає в тому, що вони виконують роль міжнародної мови в бізнес-середовищі, до якої, як до єдиного формату спілкування, прагне діловий світ.

У звʼязку  з цим, Законом України від 12.05.2011 року № 3332-VI  «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"» було заявлено про перехід учасників фінансового ринку України  на міжнародні стандарти фінансової звітності з 2012 року. Таким чином, законодавчою основою застосування МСФЗ є Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» [1].

Коло суб’єктів які обов’язково мають застосовувати МСФЗ: з 2012 року публічні акціонерні товариства, банки, страховики; з 2013 року недержавні пенсійні фонди та інші фінансові установи; з 2014 року суб’єкти, що провадять допоміжну діяльність у сфері фінансових послуг і страхування. Всі інші суб’єкти господарювання мають право добровільно перейти на застосування МСФЗ. Також потрібно зазначити, що чинні міжнародні стандарти не призначені для застосування підприємствами малого та середнього бізнесу, що значно звужує сферу їх розповсюдження.

В Україні застосовуються МСФЗ, що офіційно оприлюдненні на офіційному сайті Міністерства фінансів України [2] та якщо вони не суперечать Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”. Суб’єктами господарювання має застосовуватися один пакет стандартів для складання фінансової звітності – МСФЗ або П(С)БО. Незалежно від застосовуваного пакету стандартів суб’єкти господарювання зобов’язані виконувати норми Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» і порядок подання фінансової звітності, а також нормативно-правові акти щодо документального забезпечення записів у бухгалтерському обліку, проведення інвентаризації тощо.

МСФЗ забезпечує надання повної, адекватної й уніфікованої інформації про фінансовий стан компанії, в загальнодоступному стандарті зрозумілому для широкого кола користувачів.

Які цілі ставлять перед собою компанії при переході на МСФЗ? Такими цілями можуть бути удосконалення корпоративного управління, підвищення якості фінансової звітності з метою надання адекватній повній інформації для ухвалення управлінських рішень, а також підвищення інвестиційної привабливості компанії на ринку капіталів. Це стимулюватиме потік фінансових інвестицій та вихід акцій українських компаній на міжнародні фондові ринки.

Нова форма звітності надає більше інформації про діяльність компанії  завдяки чому інвестор має можливість прорахувати свої ризики. 

Перехід на МСФЗ складається з 4 етапів (рис. 1):

 

   Етап 1  - вибір облікової політики згідно МСФЗ

   Етап 2 - вибір способу організації обліку і підготовки звітності МСФЗ

   Етап 3 – перше застосування МСФЗ

Етап 4 – Адаптація облікових систем та навчання персоналу

Блок-схема: процесс: Етапи переходу бухгалтерського обліку на МСФЗ
 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 1 – Основні етапи переходу бухгалтерського обліку на міжнародні стандарти

 

На шляху до переходу на міжнародні стандарти є багато перепон (як на загальнодержавному рівні, так й на рівні підприємства). В світовій практиці не використовується регламентованої форми фінансової звітності та плану рахунків, на відміну від України. Для пом'якшення цієї ситуації з боку Міністерства фінансів України, як регулятора в області бухгалтерського обліку, наказом від 09.12.2011 року № 1591 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку»  послаблено жорстку регламентацію шляхом затвердження нового плану рахунків (який більше не містить субрахунків) та форми фінансової звітності, у тому числі за міжнародними  стандартами [1].

Складаючи фінансову звітність за міжнародними стандартами вперше, керівники підприємств та бухгалтерські служби можуть зіткнутися з низкою проблем, серед яких є наступні:

– відсутність кваліфікованих фахівців, які можуть розуміти і застосовувати МСФЗ. Причому мова йде не лише про підготовку звітності, а й про використання і розуміння її. Найбільш результативним методом навчання МСФЗ є навчання у процесі впровадження стандартів в конкретній компанії;

– необхідність у зборі додаткової інформації, яку вимагають МСФЗ, включення до посадових обов’язків працівників додаткових функцій;

-                     виникнення додаткових витрат внаслідок потреби у придбанні нового програмного забезпечення, за допомогою якого складання звітності значно полегшило роботу персоналу та зменшило можливість допущення помилок;

– складність окремих стандартів. Найбільш важкі для сприйняття на сьогодні елементи МСФЗ – стандарти, присвячені відображенню у звітності фінансових інструментів, зокрема вкладень у цінні папери, похідних інструментів, дебіторської та кредиторської заборгованості. Складність також полягає ще й у тому, що активи і зобов'язання мають бути оцінені за справедливою вартістю, що є складним завданням для вітчизняних фахівців.

З вище наведеного можна зробити висновок, що перехід на Міжнародні стандарти фінансової звітності процес складний і болючий для кожного підприємства, тому потребує зусиль з боку державних служб, але водночас, розуміємо, що є необхідним елементом при євроінтеграції України.

 

Литература:

1.                 Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: [закон України № 996-XIV від 16.07.1999: офіц. текст: Редакція від 02.12.2012р.. із змінами, внесеними Законом України N 5406-VI від 02.10.2012] [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/

2.                 Міжнародні стандарти фінансової звітності. (МСФЗТМ) 2004 /Фонд Комітету з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (ФКМСБО). – 2007. – Ч.1. – 1272с.; Ч.2. – 1223 с.

3.                 Голов С. Ретроспективний погляд на реформування  бухгалтерського обліку в Україні/ С.С. Голов // Бухгалтерських облік і аудит. – 2006. - № 1.- с.16-25.

4.                Голов С.Ф. Сучасний стан та перспективи розвитку бухгалтерського обліку в Україні: Автореф. дис… д-ра екон. наук: 08.00.09 / Голов Сергій Федорович; Київ. нац. екон. ун.-т ім. В Гетьмана. – К., 2008. – 40 с.