Економічні науки / 7. Облік і аудит

 

К.е.н. Даценко А.В., Яворська А.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

 

Державний фінансовий контроль виконання місцевих бюджетів та його роль у формуванні ефективної системи розподілу бюджетних коштів

 

Здійснення і реалізація ефективної політики у сфері державних фінансів, зокрема місцевих бюджетів, посідає важливе місце у процесі регулювання економічного розвитку держави. На даному етапі економічного та суспільного розвитку проблеми державного фінансового контролю виконання місцевих бюджетів перебувають у центрі уваги багатьох науковців, а також органів державного управління.

         Досить актуальним є достовірне визначення сутності та необхідності організації фінансового контролю виконання місцевих бюджетів, а саме:

-         підходів щодо побудови відносин держави з територіальними громадами;

-         контролю за делегованими повноваженнями та відповідальності на територіальному рівні;

-         пошуку методів та інструментів впливу держави на місцеві бюджети.

         Сучасні наукові дослідження і проблеми розробки теоретичних основ формування та функціонування системи державного фінансового контролю в умовах трансформації економіки висвітлюють праці таких зарубіжних і вітчизняних вчених, як А. Анісімова, Л. Андросова, О.Барановського, М. Білухи, І. Бєлобжецького, Ф.Ф. Бутинця, С. Булгакової, О. Василика, Е. Ведунга, Ю. Вороніна, Е. Вознесенського, Л. Гончаренко, Л. Дробозіної, А. Єпіфанова, Є. Калюги, В. Кравченка, А. Мамишева, В. Мельничука, Ц. Огня, Л. Окунєва, Д. Олійника, К. Павлюк, В. Родіонової, Н. Рубан, І. Сала, І. Стефанюка, С. Степашина, І. Чугунова, В. Шевчука, С. Шохіна, С. Юргилевича та ін.

         Водночас ця важлива науково-практична проблема потребує подальшого розгляду, адже концепція побудови державного фінансового контролю на регіональному рівні відсутня.

            Метою даної статті є детальний розгляд системи державного фінансового контролю місцевих бюджетів в Україні та визначення пріоритетних напрямків його подальшого розвитку та дослідження, а також визначення кола завдань, які необхідно виконати у ході формування ефективної системи фінансового контролю виконання місцевих бюджетів України.

Особливістю здійснення державного фінансового контролю місцевих бюджетів в Україні є те, що суб’єктом такого контролю є держава, яка проводить його в централізованому порядку. Це обумовлюється унітарним державним устроєм України, тоді як за федеративного державного устрою суб’єктами контролю, як правило, виступають регіональні представники місцевої влади.

         При виборі контролюючими органами місцевих бюджетів спостерігається  надзвичайно низький показник охоплення контролем цих об’єктів (ймовірність бути проконтрольованим досить низька), зміни, які сталися в законодавстві щодо організації державного фінансового контролю загалом та контрою виконання місцевих бюджетів зокрема, вимагають перегляду підходів до організації контролю місцевих бюджетів.

         Зазначене передбачає зміни в методологічних засадах вибору об’єктів за принципом періодичності здійснення контрольних заходів на критерії оцінки ймовірності ризиків, які, у свою чергу, потрібно розробити на базі законодавчих змін у форматі контролю виконання місцевих бюджетів за доходами, видатками та контролю законності й ефективності управління майном.

Порядок виконання місцевих бюджетів є гарантією своєчасного і повного надходження до місцевого бюджету. Виконання місцевих бюджетів за доходами побудовано на тих самих принципах, що й виконання дохідної частини Державного бюджету України.

         Органи, що контролюють надходження до бюджету (державні податкові органи, митні органи тощо), здійснюють контроль за правильністю справляння і стягнення обов’язкових платежів та інших доходів, забезпечують своєчасне та в повному обсязі їх надходження до місцевих бюджетів відповідно до чинного законодавства.

         Контроль виконання місцевих бюджетів за видатками передбачає врахування таких факторів:

-         наявність у затверджених бюджетах капітальних видатків;

-         наявність місцевих бюджетних програм та затвердження видатків для їх фінансування;

-         наявність субвенцій капітального характеру;

-         наявність операцій за видатками бюджету розвитку;

-         невиконання, неповне виконання вимог і пропозицій за результатами попередніх контрольних заходів.

-         істотне зростання дебіторської та кредиторської заборгованостей;

-         значне збільшення видатків відносно попередніх бюджетних років.

Таким чином, практика вказує на доцільність та високу ефективність контролю місцевих бюджетів при поєднанні двох форм: державного аудиту й інспектування. Таке поєднання дає змогу комплексно оцінити стан виконання місцевого бюджету – як з точки зору дотримання бюджетного процесу на всіх його стадіях, законності операцій із бюджетними коштами, так і щодо ефективності управління комунальним майном усіма суб’єктами на місцевому рівні.

         Таке нововведення дозволить більш об’єктивно підійти до практики контролю виконання місцевих бюджетів. Аудит забезпечить незалежну, кваліфіковану оцінку виконання бюджетів з урахуванням їх специфіки на міжвідомчому рівні. Інспектування (державний контроль) місцевих бюджетів забезпечує спрямованість на виявлення порушень та покарання за їх здійснення. Державний аудит, у свою чергу, головним чином буде спрямований на підвищення ефективності виконання місцевих бюджетів, більш раціональний підхід до розподілу бюджетних коштів, а також зацікавлення особових осіб у якісному виконанні своїх обов’язків у процесі розподілу коштів місцевих бюджетів.

         Урахування ризиків, можливих «податкових перекручень» при формуванні місцевих бюджетів та зміна форми контролю не за її структурою, а за змістом, на мою думку, зможе не просто покращити систему державного фінансового контролю виконання місцевих бюджетів, а реформувати саму систему контролю як на місцевому, так і на державному, як наслідок, рівні.

 

Література:

 

1.     Про державний бюджет України на 2010, 2011 р.: Закон України

2.     Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України від 21.05.1997 № 280/97.

3.     Про Положення про Державну фінансову інспекцію України: Указ Президента України від 23.04.2011 № 499/2011.

4.     Олійник Д. Актуальні питання контролю за виконанням місцевих бюджетів // Фінансовий контроль. – 2008. – № 4. – С. 7-11.

5.     Олійник Д.С. Питання вдосконалення контролю виконання місцевих бюджетів//Фінанси України. – 2008. №7. – С. 84-91.

1.     Усач Б.Ф. Контроль і ревізія: [підручник] /  Б.Ф. Усач.  – К.: Знання, 2007. –290 с.

6.     Щербаков О. Чим наповнимо казну? // Фінансовий контроль. – 2008. – № 3. – С. 26-28.

7.     Юхименко П.І., Федоров В.М., Лазерник Л.Л.  Теорія  фінансів / Під заг. ред. Федосова В.М., Юрія С.І.  – К.: ЦУЛ. 2010. – 576 с.

8.     www.ac-rada.gov.ua.

9.     www.minfin.gov.ua.