Экономические науки/8. Математические методы в экономике

 

Сологуб В.П., науковий керівник к.п.н., доц. Клочко О.В.

 

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

Моделювання оптимального розподілу площ підприємства ТОВ «СХК «Вінницька промислова група»

 

Сучасний етап розвитку економіки вимагає від керівників підприємств точних і якісних управлінських рішень, прийняття яких є неможливим без застосування та впровадження сучасних засобів обробки інформації для аналізу, оцінки і прогнозування діяльності підприємств.

Складовою частиною комплексного дослідження проблеми оцінки економічної ефективності використання земельних ресурсів є встановлення взаємозв’язків між конкретними показниками економічної ефективності, що дозволить внести пропозиції щодо ефективного використання земельних фондів, а разом з цим підвищити рентабельність виробництва в цілому.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарська Холдингова Компанія "Вінницька промислова група" знаходиться в селі Криківці Немирівського району, Вінницької. ТОВ «СХК «Вінницька Промислова Група» є приватним сільськогосподарським виробничим підприємством. Вид економічної діяльності – вирощування зернових та технічних культур.

У користуванні ТОВ «СХК «Вінницька Промислова Група» у 2010 р. було 7444 га сільськогосподарських угідь. В структурі с.-г. угідь всю площу займає рілля. У господарстві у 2011 р. було вироблено і реалізовано продукції  рослинництва на суму 56352,6 тис. грн. Площа, яка використовується господарство  6660 га, потрібно з’ясувати як ефективно використати решту  площі (784 га).

Методика оцінки ефективності використання земельних ресурсів ґрунтується на побудові критерію ефективності, у якості якого обрано прибуток на 7444 га вирощування культур, з урахуванням обмежень площ посіву даних культур.

Джерелом моделювання є інформаційна база показників діяльності сільськогосподарського підприємства, яка наведена в табл. 1.

Таблиця 1

Економічні показники підприємства

 

Пшениця озима

Кукурудза на зерно

Ріпак ярий

Площа, га

2248

3055

1157

Чистий дохід від реалізації, грн./ц

129,88

109,71

304,17

Урожайність, ц./га

38,23

111,65

14,99

 

Таким чином, пошук найкращого (оптимального) плану (варіанту) простим перебором і порівняння всіх можливих планів стає вкрай непосильною задачею, при цьому не враховується той факт, що на складання одного варіанту плану також витрачається дуже багато часу. Розв'язування оптимізаційних задач за допомогою MS Excel потребує мінімум навичок та зусиль (рис1.).

 

Рис.1. Діалогове вікно «Оптимізація»

Таким чином ми розрахували оптимальну площу посіву озимої пшениці 3232 га, кукурудзи на зерно – 3055 (залишилась незміна), ярого ріпаку – 1157 (залишилась незміна). При такому розподілі ми отримуємо чистий дохід в сумі 58744,3 тис. грн., що більше від реального на 2391,7 тис. грн. (рис.2.)

Рис.2. Діалогове вікно «Результат оптимізації»

Отже, оптимальне використання земельних ресурсів дозволить зменшити собівартість продукції рослинництва.

Зауважимо, що розв’язування задач оптимізації економічної ефективності за допомогою лінійного програмування є найкращою адаптованою методикою сучасного економіко-математичного моделювання сільського господарства.

 

Література:

1. В.І. Гур’єв, І.В. Фірсов. Розв’язання економічних задач з використанням надбудови Пошук рішення програми Microsoft Excel / В.І. Гур’єв, І.В. Фірсов. – Чернігівський науковий часопис. Серія 2, Техніка і природа, 2011. – 70с.

2. Основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств.  Фома №50-сг. ТОВ «СХК «Вінницька Промислова Група»  – 2011р.