Григораш К. О.

Науковий керівник Мезенцева С.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Автоматизація аудиторської діяльності

Сучасний стан аудиторської діяльності (збільшення числа аудиторських фірм, розширення спектру надаваних ними послуг), вдосконалення і розвиток законодавчої та нормативної бази, а також майже суцільна автоматизація бухгалтерського та податкового обліку, поставили питання щодо автоматизації і в даній сфері.

Необхідно відзначити, що комп'ютерна обробка даних є не стільки формалізованою технічною процедурою, скільки середовищем, у якому здійснюються процеси збору, обробки, трансформації та зберігання інформації. Комп'ютерна обробка даних являє собою сукупність технічних і соціальних процесів, в якій формуються інформаційні потоки, тобто формується середовище, яке є умовою функціонування інформаційних систем.

Автоматизація облікової діяльності підприємства як інструмент оперативного контролю за діяльністю організації дозволяє підвищити аналітичність необхідної для управління інформації.

Важливим фактором використання інформаційних систем в обліковій діяльності є зниження трудовитрат по обробці фінансової інформації та підвищення швидкості отримання результатних даних. Від ефективності функціонування інформаційних систем безпосередньо залежить сталий розвиток підприємства як суб'єкта економічних відносин при значно збільшений рівень автоматизації облікової діяльності.

Новітня господарська ситуація відрізняється численністю і складністю фінансових операцій, що потребує від аудиторів використання комп'ютерних методів тестування числових даних у ході виконанні аналітичних процедур. Такі методи дозволяють визначити важливі тенденції діяльності підприємства, виявити відхилення і диспропорції показників, а також надає можливість забезпечити надійність висновків і забезпечити рентабельність аудиту[1].

Кількість розробників програмного забезпечення для аудиту значно менше, ніж розробників бухгалтерських і управлінських систем. Сьогодні на українському ринку програмних продуктів представлені спеціалізовані програми, які орієнтовані на комплексне вирішення завдань, пов'язаних з аудиторською перевіркою: «IT Audit: Аудитор» (фірма «Майстер-Софт»), AuditXP «Комплекс Аудит» («Гольдберг-Софт»), «ЕкспрессАудіт: ПРОФ» та ін. Кожна з цих програм забезпечує певну методику проведення аудиту, автоматизацію ряду складних і трудомістких операцій, реалізує функцію аналізу фінансового стану, дозволяє здійснювати розрахунок певного набору фінансово-економічних показників на базі стандартних звітних форм підприємств. При цьому можуть бути реалізовані різні моделі оцінки, як закладені в програму при її розробці, так і побудовані користувачем самостійно, за допомогою засобів, що надаються системою [3].

Розглянемо загальну характеристику та призначення спеціалізованих програм для проведення аудиту, на прикладі програми «IT Audit: Аудитор».

Фірма «Майстер-софт» розробило продукт IT Audit: Аудитор, що призначена для автоматизації діяльності аудиторської компанії з планування та проведення аудиту, управління персоналом. Програма аудиту розроблялася з урахуванням вимог Міжнародних стандартів аудиту. До переваг даної програми можна віднести такі:

охват всіх аспектів аудиторського бізнесу (зайнятість співробітників, організація договірної роботи, облік клієнтів, планування аудиту);

використана методика аудиту містить понад 400 аудиторських процедур і робочих документів, що дає можливість самостійно додавати власні робочі документи і аудиторські процедури;

можливість незалежного налаштування користувачем автоматичного заповнення робочих документів даними бухгалтерського обліку;

дозволяє розраховувати фінансові показники ліквідності, фінансової стійкості, рентабельності, оборотності, інвестиційної ефективності;

забезпечує можливість проведення контролю якості аудиту шляхом підключення через Інтернет до аудиторської групи;

програма інтегрована з програмою 1С: Підприємство 7.7 (8.2), що дозволяє зручно заповнювати робочі документи і знизити час на документування виконуваних аудиторських процедур;

перелік виявлених порушень включається у відповідний розділ звіту аудитора, із зазначенням конкретних операцій, реквізитів аудиторської організації та певної особи [2].

Зростаюча залежність економічних суб'єктів від їх інформаційних систем потребує вдосконалення аудиторських стандартів у галузі планування та здійснення аудиту в умовах комп'ютерної обробки даних.

Таким чином, можна зробити висновок, що автоматизація аудиторської діяльності є одним з перспективних напрямів розробки сучасних технологій аудиту. Застосування комп'ютерної обробки дає можливість збільшити обсяг аудиторської вибірки і підвищити надійність висновків аудитора.

 

Список використаної літератури:

1.Комп`ютерні інформаційні системи в аудиті: навч. посібник для студентів вузів / За ред. проф. В.І. Подільського. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2008. - 159 с.

2. http://www.audit-soft.ru/

3. http://www.docaudit.ru/