Глушок Л. М.

Аспірантка Хмельницького національного університету

Особливості переддипломної педагогічної практики з додаткової спеціалізації «Вчитель англійської мови в ДНЗ та початковій школі»

У зв’язку з реформуванням дошкільної освіти в Україні, яка інтегрує в європейський освітній простір, посилюються вимоги до фахової підготовки педагогічних кадрів, зокрема практичної професійної підготовки, що забезпечить успішне виконання Державної цільової соціальної програми розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року (розпорядження Кабінету Міністрів України N 629 від 13 квітня 2011 р.) [3] та програми розвитку дітей 5-річного віку „Впевнений старт” [4].

У сучасних наукових дослідженнях велика увага приділяється проблемам педагогічної практики (Л. В. Артемова, Л. В. Борикова, Л. М. Волобуєва, П. Є. Решетніков, Н. В. Казакова, Г. М. Коджаспірова, Л. А. Машкіна, Л. І. Павлова, В. Т. Чепиков, Г. О. Шулдик, В. І. Шулдик та ін.).

Метою статті є висвітлення організаційно-методичних засад, завдань та керівництва практичною підготовкою майбутнього фахівця дошкільної освіти у Хмельницькій гуманітарно-педагогічній академії, зокрема вихователя дітей дошкільного віку з додатковою спеціалізацією „Вчитель англійської мови в дошкільних навчальних закладах і початковій школі”.

Основною метою навчання іноземної мови в дошкільному віці є формування у дитини елементарних навичок спілкування цією мовою. Програмою розвитку дитини «Я у Світі» окреслено зміст іншомовної мовленнєвої та соціокультурної компетентності дитини по завершенні дошкільного періоду. Зусилля вчителя англійської мови у дошкільному закладі спрямовані перш за все на розвиток навичок розуміння англійської мови, формування у дитини фонетичної сторони англійського мовлення, розвиток навичок говоріння, формування позитивного ставлення до англійської мови, сприйняття її як ще одного засобу спілкування [2]. Майбутній учитель англійської мови в контексті комунікативної спрямованості навчання повинен володіти основними практичними вміннями та навичками проведення занять з англійської мови в ДНЗ і уроків англійської мови у початковій школі.

Переддипломна педагогічна практика з додаткової спеціалізації «Вчитель англійської мови в ДНЗ та початковій школі» є важливим компонентом професійної підготовки майбутнього педагога, є логічним завершенням професійної підготовки вчителя у навчальному закладі, сприяє удосконаленню всієї системи методичної підготовки, розвитку індивідуальних творчих здібностей майбутніх фахівців, їх ерудиції, вихованню у них подальшої активності та самостiйностi в набутті професійних, перцептивних, проектувальних, адаптивних, органiзацiйних і пізнавальних умінь. Практика сприяє формуванню особистого стилю викладання, об’єктивній оцінці своїх можливостей, застосуванню різноманітних методів та прийомів навчання, сучасних педагогічних технологій [1].

У системі професійної підготовки майбутнього вчителя англійської мови переддипломна педагогічна практика з додаткової спеціалізації є ланкою, яка поєднує теоретичні знання, набуті в академії, з практичним застосуванням, сприяє підготовці фахівця, спроможного самостійно реалізовувати освітні та виховні завдання в процесі здійснення педагогічної і організаційно-керівної діяльності в освіті на посаді вчителя англійської мови в ДНЗ, в початкових класах загальноосвітніх шкіл та школах нового типу.

Метою переддипломної педагогічної  практики з додаткової спеціалізації є розвиток у студентів уміння здійснювати діяльність з навчання іноземної мови в ДНЗ та у початкових навчальних закладах освіти на базі сформованої у них іншомовної компетенції та знань з методики, педагогіки та психології; забезпечення ефективного пізнання студентами закономірностей та особливостей іншомовної професійної діяльності та оволодіння способами її організації; вміння вирішувати конкретні методичні та мовні завдання; виховання у студентів потреби систематично розширювати та поглиблювати свої знання і творчо застосовувати їх у практичній діяльності.

Зміст переддипломної педагогічної практики із додаткової спеціалізації «Вчитель англійської мови у в ДНЗ та початковій школі» включає: ознайомлення з дошкільним навчальним закладом, школою, учителями початкових класів, учителями англійської мови у початковій школі та у ДНЗ, навчальними планами, досвідом роботи вчителів англійської мови; відвідування, спостереження та наступний аналіз занять, уроків та позакласних заходів іноземною мовою; планування навчально-виховного процесу та проведення уроків, занять і позакласних заходів іноземною мовою; участь у роботі методичного об'єднання вчителів іноземної мови (у школі); підготовку наочного і дидактичного матеріалів; опанування вміннями і навичками з питань підготовки та проведення позакласної роботи з іноземної мови (позакласні заходи малих форм: ранки, інсценізації казок, клуби іноземної мови, тижні іноземної мови, вечори та бесіди іноземною мовою, вікторини та конкурси стіннівок, зустрічі та концерти); узагальнення досвіду роботи вчителів іноземної мови та викладання іноземної мови в певній школі чи садочку;  опрацювання наукової літератури; вивчення досвіду проведення наукових спостережень, тестування, бесід [1].

Переддипломна педагогічна практика з додаткової спеціалізації «Вчитель англійської мови у ДНЗ та у початковій школі» проводиться на 4 курсі у VIII семестрі протягом одного тижня на базі дитячих навчальних закладів та протягом ще одного тижня на базі різних типів загальноосвітніх шкіл міста Хмельницького та області. Студенти можуть самостійно обрати місце для проходження переддипломної педагогічної практики.

Перші п’ять тижнів студент проводить заняття з англійської мови згідно з розкладом у закріпленій за ним групі дошкільного навчального закладу. Протягом шостого тижня студент-практикант працює на посаді вчителя англійської мови в ДНЗ відповідно до розкладу закріпленого за ним вчителя англійської мови. Студент проводить в день не менше 3 занять з англійської мови та один позакласний захід. Протягом останнього 7 тижня студент-практикант працює на посаді вчителя англійської мови у початковій школі згідно з розкладом закріпленого за ним вчителя англійської мови. Студент проводить в день не менше 3 уроків англійської мови та позакласний захід.  Перед початком практики проводиться підготовча робота: консультації, настановча конференція.

Студент працює під керівництвом вчителя англійської мови у ДНЗ та вчителя англійської мови в початковій школі і виконує його вказівки; ознайомлюється з планами, навчально-методичними посібниками і системою викладання англійської мови у ДНЗ та початковій школі; складає індивідуальний план проведення педагогічної практики у ДНЗ та початковій школі і виконує його; проводить, спостерігає та аналізує заняття з англійської мови, виховні заходи з англійської мови; розробляє наочність і дидактичні матеріали та використовує їх при проведенні занять; складає конспекти занять, затверджує їх у вчителя англійської мови та проводить їх; веде щоденник педагогічної практики, дає його на перевірку керівнику практики; вивчає досвід вчителя англійської мови в ДНЗ та початковій школі.

Під час переддипломної педагогічної практики з додаткової спеціалізації практиканти повинні: провести не менше15 пробних уроків з англійської мови в ДНЗ; провести не менше15 пробних уроків з англійської мови в початкових класах; провести 2 залікових заняття і 1 заліковий позакласний захід з англійської мови в ДНЗ; провести 2 залікових уроки і 1 заліковий позакласний захід з англійської мови в початкових класах; вести щоденник спостережень за організацією навчально-виховного процесу в ДНЗ та у початкових класах [1].

Підсумки практики обговорюються в школах на засіданні методичного об’єднання вчителів англійської мови, в академії – на засіданні кафедри іноземних мов та на підсумковій конференції. За підсумками переддипломної педагогічної практики студенту виставляються оцінки в двох характеристиках (одна характеристика – на посаді вчителя англійської мови в ДНЗ; друга характеристика – на посаді вчителя англійської мови в початковій школі). Оцінювання педагогічної практики в цілому здійснюється за розробленою у навчальному закладі шкалою [1].

З метою поліпшення якості педагогічного процесу та реалізації варіативного змісту дошкільної освіти можна використовувати вихователям дітей дошкільного віку ряд цікавих авторських програм, які схвалені комісією з дошкільної освіти і науки України, зокрема „Англійська мова для дітей дошкільного віку” Т. М. Шкваріної .

Отже, на сучасному етапі реформування дошкільної освіти практична підготовка фахівців дошкільної освіти набуває особливого значення, вона формує і розвиває професійні уміння та навички педагогічної діяльності, виступає необхідним компонентом професійного становлення майбутнього фахівця. Головне, щоб на педагогічну ниву йшли працювати кращі випускники педагогічних навчальних закладів.

Література

1.        Глушок Л. М. Переддипломна педагогічна практика із додаткової спеціалізації «Вчитель англійської мови в ДНЗ і початковій школі». Методичні рекомендації. – Хмельницький: Вид-во ХГПА, 2010. – 64 с.

2.        Базова програма розвитку дошкільника "Я у Світі" / Наук. кер. та заг. ред. О. Л. Кононко. Дошкільне виховання. 3-тє вид., вип. – К. Світич, 2009. – 430 с.

3.        Державна  цільова соціальна програма розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року / Офіційний вісник, № 45, 2011. – С. 84 – 101. http://ovu.com.ua/articles/10987-pro-zatverdzhennya-derzhavnoyi-tsilovoyi sotsialno.

4.        Програма розвитку дітей старшого дошкільного віку "Впевнений старт" (для дітей 5-річного віку) [Електронний ресурс] // Міністерство освіти і науки України. – Київ. – 2010. – Режим доступу: http://www.upk.org.ua/load/zakonodatelnyeakty/programa_rozvitku_ditej_starshogo_ doshkilnogo_viku.