Бусол Богдана, магістр

Люлько Михайло, старший викладач

Національний університет біоресурсів і Природокористування України.

 

Види міжнародних іспитів з англійської мови

 

. Зростаюча кількість людей, які бажають складати міжнародні іспити з англійської мови потребує більш докладної інформації щодо їх класифікації, особливостей та необхідного рівня підготовки. Багато мовних шкіл в Україні та закордоном публікують в періодичних виданнях та на власних сайтах  статті щодо програм підготовки до складання міжнародних іспитів, які вони надають.

. Справа ускладнюється тим, що іспитів багато, особливо з англійської мови. І не всі вони однаково котуються. У кожного навчального закладу і у кожної країни – свої вимоги. Буде прикро, якщо ви, наприклад, «успішно  складете TOEFL, а в університеті, куди ви прагнете вступити вимагають IELTS або CAE[5]

Міжнародні іспити з іноземних мов з’явилися не так давно і їх мета – не допустити у вищі навчальні заклади і установи  людей, які не можуть спілкуватись.

В 1989 році з ініціативи екзаменаційних рад Кембриджського та Саламанкського університетів була утворена ALTE – Європейська асоціація екзаменаційних рад з іноземних мов. Мета такого об’єднання в так званій «конвертованості» кваліфікацій. Робоча сила в Європі почала вільно пересуватись із одної країни до іншої, тому і працівники і роботодавці зацікавлені як в правильній оцінці знаній, які підтверджуються сертифікатом про володіння мовою, так і в тому, щоб мовні кваліфікації отримані в різних країнах Євросоюзу були співвідносні. Тому першочерговим завданням  ALTE була розробка загальних стандартів на всіх етапах мовного тестування, встановлення єдиних рівнів і критеріїв оцінки володіння мовою для всіх європейських країн.

ALTE розробила офіційну шкалу, яка діє в більшості європейських країн. Вона складається з п’яти рівнів знання мови:

·        початковий (Elementary);

·        середній нижчого ступеня (Lower Intermediate);

·        середній вищого ступеня (Upper Intermediate);

·        підвищений нижчого ступеня (Lower Advanced);

·        підвищений вищого ступеня (Upper Advanced).

Кожному з них відповідають певні міжнародні іспити. При цьому слід пам’ятати, що для серйозного навчання і роботи підходять лише сертифікати четвертого та п’ятого рівня. Всі інші можуть служити лише проміжним етапом, або засобом самоперевірки.

За функціональною ознакою міжнародні іспити можна поділити на три категорії:

·        для вступу в іноземний вуз або роботи закордоном;

·        для вузькопрофесійної діяльності;

·        для самоперевірки.

До першої групи відносяться іспити, які перевіряють загальне володіння мовою; до другої – різні мовні тести для професійних цілей. До третьої – іспити проміжних рівнів.

Найпопулярнішим іспитом в нашій країні до недавнього часу був TOEFL (Test of English as a Foreign Language ) – стандартизований іспит з англійської мови, як іноземної,  розроблений американською компанією ETS (Educational Testing Service). В усьому світі процес реєстрації, оплати, обробки та оголошення результатів відбувається за стандартною схемою. Результати TOEFL є обов’язковими для вступу до більш ніж 2400 коледжів та університетів США, Канади та інших англомовних країн. Крім того, урядові організації, освітні програми і органи, які видають ліцензії та сертифікати вимагають результати складання TOEFL для визначення рівня володіння мовою. Цей тест для тих, хто має намір продовжити освіту в вузах США і Канади чи приєднатися до програми MBA, а також тих, кому американський варіант англійської необхідний для виконання  службових обов’язків.

Він дещо відрізняється від інших міжнародних іспитів. По-перше, це екзамен з американської англійської. По-друге, в ньому не перевіряється усне мовлення, а лише навички читання, письма і розуміння – пасивне володіння мовою. По-третє, він існує як на папері, так і в комп’ютерному варіанті. І нарешті, він дійсний лише протягом двох років. Якщо за цей час ви нікуди не вступили і не влаштувались на роботу – вам доведеться складати його ще раз.

Курс підготовки до  TOEFL проводять викладачі, в яких є міжнародні сертифікати (DELTA, CELTA, IHC) і, які мають  великий досвід навчання студентів обучения студентов на на спеціалізованих курсах  підготовки до TOEFL; підготовка проходить згідно  з форматом іспиту за американськими навчальними посібниками. по американским учебным пособиям.

         Комп’ютеризований варіант TOEFL складається з чотирьох секцій: Listening, Structure, Reading і Writing. Перші дві секції є computer-adaptive, що означає, що той, хто складає тест отримує запитання  залежно від його рівня підготовки. Перше запитання – як правило запитання середньої складності, наступні залежать від правильності відповіді на попередній. В секціях Listening і Structure відповідь можна змінювати доки ви не зробите остаточний вибір. Після того, як ви перейшли до наступного питання, ви не можете повернутися до попереднього. Для отримання офіційного результату складання іспиту необхідно відповісти мінімум на одне питання в кожній секції та написати есе.

TOEFL неможливо не скласти. В будь-якому випадку ви наберете певну кількість балів, але з низьким балом вас нікуди не візьмуть: прохідним вважається результат не менше 600 балів.

Останнім часом все більшої популярності набирає IELTS – міжнародна система перевірки знання англійської мови (Academic Module) – іспит, створений в 1990 році для іноземців, які бажають отримати освіту або стажуватися в Великобританії, Австралії, Новій Зеландії. Його також признають в багатьох вузах США, Канади, Данії та багатьох інших країн.  Є й другий різновид цього іспиту – General Module з менш високими вимогами. Сертифікат про складання General Module задовольнить імміграційні комісії багатьох країн і підійде тим, хто збирається працювати за кордоном.

Результати цього тесту дійсні протягом двох років. Кураторами  IELTS є Британська рада і екзаменаційна рада Кембриджського університету, якими також розроблені відомі Кембриджські іспити.

Тест  IELTS складається з чотирьох частин: аудіювання, читання, письмо та співбесіда. Оцінка тесту IELTS проводиться  по дев’ятибальній системі, починаючи з одного балу (нульове володіння мовою) і закінчуючи дев’ятьма  балами (професійне володіння мовою).

Іспити кембриджського університету Cambridge ESOL (English For Speakers of Other Languages) включають в себе п’ять тестів  на визначення рівня володіння  англійською мовою (KET, PET, FCE, CAE, CPE) і три тести  на знання ділової англійської (BEC Preliminary (1), BEC Vantage (2), BEC Higher (3)). Кожен Кембриджський іспит розраховано на  кандидатів з певним рівнем володіння англійською мовою.

Key English test (KET) – це перший рівень Кембриджського іспиту  на знання англійської мови. Оцінюються навички  письмового і усного спілкування на побутовому рівні. Почати підготовку до KET можна після досягнення рівня Intermediate згідно з загальноприйнятою класифікацією. Цей іспит визначає чи може кандидат використовувати базову письмову і розмовну англійську мову в повсякденному житті: говорити на елементарній мові, розуміти прості тексти, спілкуватись в знайомих ситуаціях, розуміти короткі інструкції та накази. Тест перевіряє навички читання, письма, аудіювання і говоріння і сприяє розвитку практичних навичок, необхідних для  подорожей, навчання та роботи..  КЕТ –це крок до складання  іспиту більш високого рівня – РЕТ. КЕТ має три модулі:

 

·        читаня и письмо – цей модуль оцінює здатність читать і розуміти основну ідею, незнайомі слова і структури із контексту.Також потрібно продемонструвати використання структур, написання слів и пунктуації

·        аудіювання – цей модуль перевіряє здатність розуміти записи (об’яви, монологи)  з метою вилучення необхідної інформації

·        говоріння – цей модуль оцінює вміння брати участь в бесіді з

екзаменатором та іншим кандидатом. Необхідно відповісти на запитання про себе та вільно говорити про свої уподобання. Это второй уровень экзаменов ESOL. Он соответствует

Это как начальную квалификацию в английском языке.

 

Primary  English test (РЕТ) також має три модуля

·        говоріння – цей модуль оцінює вміння брати участь в бесіді з

екзаменатором та іншим кандидатом.

Після складання CAE ви отримуєте сертифікат, який дозволяє претендувати на роботу з активним використанням англійської мови чи вступати до британських вузів та коледжів.

Сертифіката FCE достатньо для вступу в технічні вузи чи прийому на роботу на адміністративні, секретарські і управлінські посади.

І нарешті, CPE, який підтверджує професійне володіння мовою і визнаються всіма університетами і комерційними закладами англомовних країн. Кембриджські іспити складаються один раз назавжди і не мають терміну давності.

 В свою чергу САЕ  є найпопулярнішим. Тому що він виконує роль «своєрідного містка» [5] між FCE ( володіння мовою на рівні користувача) та CPE ( володіння мовою майже на рівні освіченого носія). САЕ складається із наступних п’яти частин:

·        читання : тексти в цьому розділі – неадаптовані, які беруться із газет та журналів. Перевіряється здатність кандидатів розуміти тексти  взагалі і в деталях, знаходити в них необхідну інформацію та інші навички.

·        письмо: в цьому розділі оцінюється вміння  на задану тему, в певному обсязі і з урахуванням даної інформації, яка знаходиться в запитанні. використання мови: мета цього розділу – оцінити  мовний запас кандидата і його  володіння граматичними структурами англійської мови.

·        аудіювання: перевіряється здатність кандидатів сприймати інформацію на слух на середньому рівні володіння мовою.

·        усний тест: цей розділ складається в парі з іншим кандидатом  і оцінюється двома екзаменаторами, один з яких направляє діалог і дає завдання, а інший, не втручаючись в дискусію лише оцінює знання.

речь)

Всюди визнаються також результати іспитів з бізнес-англійської (EFB), англійської для працівників сфери туризму (WEFT) і для викладачів бізнес-англійської (FTBE). Всі їх проводить екзаменаційна рада Лондонської торгово-промислової палати (LCCIEB), але скласти їх можна лише в Британії.

Список літератури

  1. Городецкая Людмила, Буховцев Андрей.Система Кембриджских тестов по английскому языку. Обучение за рубежом, №4, 2010.  
  2. Ридкоус Олег. – Обзор международных тестов . Обучение за рубежом ,  № 7, 2000

3.     Матеріали міжнародної мовної школи LSI (Language Studies International)

4.     James C. Johnston. – New standards: MBA students. Business Spotlight, №1,2007.

5.     Jo Tomlinson.  Which English Language Test Is Right for You?. http://Ezine Articles.com

******