Лузан М.В.

Національний технічний університет України «КПІ», Україна

 

КРИТЕРІЇ ТА ПОКАЗНИКИ ПРОЯВУ ПРОФЕСІЙНОГО ІДЕАЛУ  У СТАРШОКЛАСНИКІВ У ПРОЦЕСІ ТЕХНОЛОГІЧНОЇ ПІДГОТОВКИ

 

У процесі технологічної підготовки відбувається становлення характеру, цінніснісних орієнтацій, життєвих планів, намірів, пізнавальної та мотиваційної сфери старшокласника та його особистості в цілому, що створює, на нашу думку,  сприятливе середовище для формування професійного ідеалу. Професійний ідеал старшокласника, ми розглядаємо, як ідеальний образ його власного професійного майбутнього, який задає напрям вибору професії, оволодінню нею та досягнення в майбутньому соціально-професійних стандартів, що є дуже  важливим для учнів старшого шкільного віку, які стоять на порозі самостійного професійного життя. Для проведення експериментальної роботи, визначення стану сформованості в сучасних учнів старшої школи цього особистісного новоутворення та узагальнення результатів дослідно-експериментальної роботи нам необхідно розробити структуру «професійного ідеалу старшокласника», визначити компоненти, критерії, показники їх прояву в ранньому юнацькому віці.

Першим компонентом структури професійного ідеалу, ми визначаємо, пізнавально-рефлексивний, який передбачає виявлення здатності кожного учня старшого шкільного віку критично осмислювати різні позиції та підходи, щодо обраної або ж бажаної професії. Критерієм сформованості цього компонента нами визначено рівень  уявлень учнів про обумовлені технологічною підготовкою сфери професійної діяльності на основі адекватної самооцінки знань про майбутню професію та власні індивідуальні особливості в контексті обраної або ж бажаної професії. Отже, критерієм пізнавально-рефлексивного компонента є рівень обізнаності старшокласників про сутність професійного ідеалу.

Наступним компонентом у структурі професійного ідеалу є мотиваційно-цільовий. Об’єднання в мотиваційно-цільовий компонент мотивів та цілей пізнавальної діяльності, ми пояснюємо тим, що мотив як спонукання до дії, пов'язаний з задоволенням певних потреб. Мотиви – це сукупність внутрішніх психологічних умов, які збуджують, спрямовують і керують людськими діями і вчинками. Об’єкт потреби, який відображається у свідомості людини і спонукає до діяльності  є мотивом, який передбачає більш менш усвідомлену ціль дієвості. Відношення мотиву до цілі дії утворює сенс діяльності, тобто мотиви не є тотожними цілям дієвості, утворюючи з ними єдність. Одні і ті ж мотиви породжують різні по цілям дії [3, с. 509]. Таким чином, під ціллю розуміють скоріше внутрішню абстракцію, ніж об’єктивну зовнішню подію.

Зважаючи на те, що ідеал є складовою процесу цілепокладання, він виступає як особливий вид з-поміж різних цілей діяльності людини. [3, с. 13], Ціль характеризує передбачені  мисленнєво результати діяльності та шляхи її досягнення за допомогою відповідних засобів. Вони виступають як спосіб інтеграції дій людини в деяку послідовність або систему, як одна із форм детермінації людської діяльності. [2, с. 291]. Таким чином, ціль є життєвою здібністю особистості [1, с. 108].  Отже, мотиви та цілі в мотиваційній сфері професійного ідеалу старшокласників  є невід’ємними та взаємообумовленими, до яких особистість свідомо і не свідомо рухається. Тобто, професійний ідеал є усвідомлений образ, який має бути досягнутий в результаті діяльності, що обумовлює професійний успіх і забезпечує професійне самовизначення особистості.

Третім компонентом структури професійного ідеалу є процесуально-результативний компонент, який характеризує практичний аспект формування професійного ідеалу. Знання та навички знаходять практичну реалізацію у предметно-практичній діяльності людини. Дієвість ідеалу означає ступінь його впливу на поведінку і свідомість особистості, засвідчуючи результативність реалізації професійного ідеалу в процесі перетворювальної діяльності.  Функціонально сформовані ідеали особистості забезпечують її розвиток впродовж життя розвиваючи в професійній діяльності новий зміст і нові якості.

Отже, грунтуючись на результатах проведеного теоретичного аналізу наукових джерел, ми розглядаємо структуру професійного ідеалу як нерозривне поєднання трьох компонентів: пізнавально-рефлексивного, мотиваційно-цільового та процесуально-результативного. Структурний аналіз професійного ідеалу у  старшокласників у сфері технічної діяльності дав нам можливість запропонувати наступні критерії визначення рівнів сформованості професійного ідеалу, а саме:

- когнітивна складність й адекватна самооцінка професійно-рефлексивних знань про зміст професійного ідеалу (показники виступають система знань про зміст професійного ідеалу, професійна самооцінка та сформована на цій основі програма професійного самовдосконалення);

- спрямованість на майбутню професію і рівень професійних  домагань у ній (показники обрано мотиви оволодіння майбутньою професією, професійні наміри, уявлення про себе  як професіонала у майбутній професії);

- стійкість та дієвість професійного ідеалу (показники визначено  активну предметно-практичну діяльність професійної спрямованості, самоповага у контексті майбутньої професії,  професійно-важливі якості).

Розроблена нами структура професійного ідеалу та визначені критерії сформованості цього особистісного новоутворення в ранній юності дають нам змогу експериментально визначити рівні їх прояву в учнів старшого шкільного віку, які обрали технологічний напрям профільного навчання і активно оволодівають ним.

 

Література

1. К.А. Абульханова, Т.Н. Березина, Время личности и время жизни, - СПб.: Алетейя, 2001,    С. 108

2.  Соціально-педагогічний словник  /За ред. В.В. Радула. – К.: Есоб, 2004,  С. 291

3. Социальный идеал и его роль в ценностных ориентациях: Автореф. дис... канд. философских наук: 09.00.01 /Н.А. Рудницкая,  – Москва 1986, –  с.13