Медвідь Анжела Миколаївна

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

ПСИХОЛОГІЧНА КУЛЬТУРА ПЕДАГОГА У МОРАЛЬНОМУ ВИХОВАННІ ОСОБИСТОСТІ УЧНЯ

 

Сьогодні потрібні кардинальні зміни в організації, структурі та змісті науково-методичної підготовки вчителя. Зміст науково-методичної підготовки вчителя повинні становити питання самопізнання та саморозвитку, вироблення індивідуального стилю діяльності, засвоєння і вдосконалення науково-методичних знань та вмінь (антропологія, соціальна психологія, педагогіка, фізіологія тощо)[8,c.48], які є основою педагогічної діяльності. Виступаючи засобом професійної діяльності педагога, вони функціонують під час проектування конструювання та організації педагогом освітнього процесу, учнівської та власної діяльності. Тому важливо спроектувати зміст науково-методичної роботи. І.Бех виділив чотири стадії професійної готовності вчителя[2, c.116]: І стадія – адаптивно-практична. Це початкове входження випускника-педагога в професійну діяльність. На цій стадії відбувається не лише практична апробація професійних знань, отриманих у вищому навчальному закладі, а й проходження адаптивного процесу випускника-педагога до школи. ІІ стадія – практично-інноваційна. Учитель може розв’язувати складніші освітні завдання  пов’язанні з впровадженням освітніх інновацій. ІІІ стадія – інноваційно-перетворювальна. Учитель оволодіває різноплановими компонентами психологічної культури. Головне завдання цієї стадії – сприяння розвитку професійної майстерності вчителя, створення умов для його експериментально-дослідницької діяльності. ІV стадія – спрямовано-духовна. Характеризується розвиненою системою мотивів, ціннісною орієнтацією вчителя, який прагне навчаючи і виховуючи школярів сформувати у них ставлення до соціокультурних цінностей як вищої форми особистісного розвитку. Учитель, який знаходиться на цій стадії професійної готовності є справжнім майстром своєї справи.

Засвоюючи поступово ці стадії, підвищуючи свій професійний рівень, компетентність, педагог може використовувати  у своїй практичній діяльності набуті знання та вміння. Отже, у процесі педагогічної діяльності вчитель шукає особистісний і професійний зміст, моделює, оцінює і прогнозує не тільки майбутню діяльність, а й шлях свого професійного зростання[9, c.13].  

Як відомо, розвиток педагога як суб’єкта культури забезпечує взаємозв’язок таких компонентів: аксіологічного – через осмислення методологічних засад нової освітньої парадигми та вибір особистісно значущої системи ціннісних орієнтацій; когнітивного – збагачення новітніми науковими знаннями про людину, культуру, історію, природу, ноосферу як основу духовного розвитку; діяльнісно-творчого – формування і розвиток творчих здібностей, здатності до самореалізації в професійній діяльності; особистісного – самопізнання, здатність до рефлексії, самовдосконалення, самоактуалізації.

Врахування цих компонентів педагогом може забезпечити розвиток його особистості за визначенням Н.Протасової, як професійно-культурно-емерджетної (відкритої для виникнення нових якостей) сутності з функціями, які характеризують педагога як професіонала[2, c.128]: функція вибірковості – здатність педагога до свободи вибору, у тому числі змісту і форм післядипломної професійної освіти; функція рефлексії – здатність осмислювати та оцінювати власний досвід і особистісні якості мати усвідомлену мотивацію до вдосконалення вміння прогнозувати і змінювати свою діяльність на операційному, предметному, рефлексивному та особистісному рівнях; функція буттєвості, яка полягає в пошуку сенсу життя, діяльності і творчості; функція формуюча – формування образу “Я” відповідно до “Я” – концепції вчителя як сукупності його індивідуальних та оціночних особистісних уявлень про себе, що утворюють професійний образ; уявлення про особистісно-професійні особливості; самооцінка інтелекту, культури і поведінки, реакції і дії, які можуть бути викликані образом і самооцінкою вчителя; функція відповідальності за свої вчинки і дії, якість педагогічної діяльності, рівень професійного розвитку та самовдосконалення, ціннісні орієнтації.

Прийнявши програму національного виховання  і проголосивши людину найвищою метою гуманістичного суспільства наша держава висуває на перший план проблему особистості вчителя. Педагог не тільки організує діяльність учня для набуття знань, умінь і навичок, а й формує майбутніх громадян суверенної України. Гуманістичні, моральні якості особистості педагога: доброта, щирість, чуйність, вміння співпереживати, знайти позитивне в людині – безпосередньо впливають на моральні якості учнів. Процес морального виховання учнів починається з формування гуманних особистостей самого вчителя. Будь-який виховний засіб, обраний вчителем, швидше досягне мети і буде ефективнішим тоді, коли виникає духовна єдність вихователя і вихованців, їхня активна взаємодія[3, c.155-156].

Організація процесу гуманістичного виховання спрямована на формування таких моральних якостей особистості, як милосердя, доброта, довіра, чесність, скромність, справедливість, любов до ближнього. Роль педагога в гуманістичному вихованні виявляється не тільки в правильному доборі змісту, форм і методів виховання, а й у систематичній цілеспрямованій роботі над собою, у розвитку та вдосконаленні моральних якостей власної особистості. Процес самовдосконалення передбачає формування конкретних якостей гуманної особистості, вміння спостерігати та розуміти учнів, вміння усвідомлювати контролювати свій фізичний і психічний стан, регулювати свою поведінку, адаптувати педагогічні ситуації.

 Список літератури

1.         Андрущенко В.П., Михальченко М.І.  Сучасна соціальна філософія. - К.: Генеза, 1996. - 368 с.

2. Бех І.Д. Особистісно зорієнтоване виховання. - К.: Либідь, 1998. – 204 с.

3.         Демиденко В.К. Підготовка майбутнього вчителя до морального виховання учнів. – К., ІЗМН, 1996. – С. 152-156.

4.         Жерносек І. Національна школа: досвід, проблеми, пошуки // Освіта України.- 2000.- N49.- С.7.

5.         Кочетов А.Н. Жизнеутверждение: о философии Альберта Швейцера // экология, культура, образование (Материалы к конференции). - Москва. - С. 113- 129.

6.         Кремень В. Сучасна освіта в контексті реформування // Освіта України.- 1999.- N40.  - С.6. 

7.         Кун Томас Структура наукових революцій.- Port-Roual, 2001.- 226 с.

8.         Куринський В.О. Самоосвітні роздуми. -- К.:ІЗМН, 1991. -- 146с.

9.         Л.Баженова. Учитель вчора, сьогодні, завтра: особистісно-орієнтований підхід до науково-методичної підготовки вчителя // Управління освітою. – 2001 р. №8. – С. 13