Педагогические науки. Стратегические направления реформирования системы образования

 

Бідна О.А., студентка магістратури

Тарнавська Т.В., к. пед. наук, доцент, науковий керівник

Національний університет біоресурсів і природокористування України

 

Електронні бібліотеки: тенденції та можливості

 

Нині одним із ефективних засобів підтримки наукових досліджень є використання автоматизованих бібліотечних систем. У цьому аспекті актуальною є проблема створення в наукових організаціях електронних бібліотек. Вони значно підвищують рівень надання фахівцям бібліотечних послуг, а саме:

§     сприяють легкому доступу до наявних в мережі Інтернет електронних інформаційних ресурсів, як вітчизняних, так і закордонних;

§     задовольняють інформаційні потреби науковців на високому рівні, використовуючи сучасні бібліотечно-інформаційних технології [1].

Нині вже накопичений різноманітний практичний досвід у створенні електронних сховищ інформації, проте він не має належного наукового узагальнення. Отже, необхідні подальші дослідження щодо розвитку електронних бібліотек і, зокрема, технології комплектування, зберігання та ефективного використання електронних бібліотечно-інформаційних ресурсів, а також з'ясування бібліотекознавчих механізмів побудови інфраструктури для забезпечення акумуляції інформації [2].

Дану проблему досліджено у працях Р.С. Гіляревського, І.М. Павлуші, В.А. Резніченко, О.В. Захарової, Е.Г. Захарової, О.М. Василенка, Т.П. Павлуши, С.Г. Ермакова та інших науковців.   

Необхідність інформаційного забезпечення розвитку в Україні державотворчих процесів, економіки, науки і техніки зумовлює постановку перед бібліотеками як ключовими елементами системи документальних комунікацій завдання створення національної інформаційної інфраструктури, котра сприяла б оптимізації формування та використання національних документальних ресурсів.

За означенням, електронна бібліотека – це «інтегрована інформаційна система, яка дозволяє накопичувати, зберігати та ефективно використовувати різноманітні колекції електронних повнотекстових та мультимедійних документів, що доступні в зручному для користувача вигляді. Крім електронних документів об’єктами опрацювання в ЕБ є також бази даних, мапи, карти користувача, посилання, інші ЕБ тощо» [2].

Історія суспільного розвитку людства супроводжувалася декількома інформаційними революціями, кожна з яких впливала на способи оброблення й використання інформації та сприяла кардинальній зміні суспільних відносин. Це винахід писемності, друкарства, радіо та телебачення, електронно-обчислювальних машин. Сьогодні людство переживає п’яту інформаційну революцію, пов’язану з формуванням і розвитком транскордонних глобальних інформаційно-телекомунікаційних мереж, що охоплюють всі континенти й одночасно впливають як на кожну людину, так і на суспільство в цілому. Інформаційне суспільство, в якому широко використовуються інформаційно-комунікаційні технології, дозволяє:

§     досягти нового рівня забезпечення прав і свобод громадян;

§     встановити високі темпи економічного розвитку;

§     надавати громадянам доступ до суспільної інформації, освіти, культури;

§     забезпечити їхню участь у виробленні та реалізації державної політики.

Створення електронних бібліотек в Україні було розпочато в 1998 році. Першими на цей шлях на основі повнотекстового розширення електронного каталогу стала НБУВ, пізніше, з 2000 року, – бібліотеки вищих навчальних закладів та науково-дослідних установ України. Вивчення електронних ресурсів свідчить, що створення наукових електронних бібліотек в Україні відбувається, в основному, на національному і галузевому рівнях, і розвиваються вони як: складні інформаційно-бібліотечні системи; повнотекстові бази даних; мультимедійні бібліотеки; віртуальні бібліотеки [4].

За функціональною спрямованістю розрізняють електронні бібліотеки загального характеру та спеціалізовані. Загальні  електронні бібліотеки  зберігають інформаційні ресурси по багатьох напрямках знань і використовують переважно мінімальний інструментарій, що забезпечує реалізацію стандартних функцій інформаційної системи. Спеціалізовані електронні бібліотеки зберігають та надають доступ до інформаційних ресурсів в певній предметній області. Вони багатофункціональні і, поряд з набором стандартних послуг, надають можливість нетрадиційного характеру обробки, задоволення специфічних вимог [2].

Отже, сьогодні є очевидним, що електронне і друковане середовище має різні цільові направлення. Бібліотека ж повинна об’єднати і те і друге, хоча віртуальність електронного світу дозволяє їй не тільки виконувати функції зберігання. Але й і орієнтувати читачів в інформаційному середовищі, забезпечуючи вільний доступ, давати допомогу в пошуку необхідних знань.

 

Література

1.       Савченко З.В. Формування і використання інформаційних електронних науково-освітніх ресурсів [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://lib.iitta.gov.ua/102/1/%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D1%87-%D1%82%D0%B5%D0%B7%D0%B82011.pdf, вільний. – Загол. з екрану.

2.       Електронні бібліотеки в мережі Інтернет: сучасний стан та перспективи розвитку [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.kazedu.kz/referat/200513, вільний. – Загол. з екрану.

3.       Павлуша Ірина Анатоліївна. Створення та розвиток електронних бібліотек в Україні: бібліотекознавчий аспект (кінець XX - початок XXI ст.) : Дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / НАН України; Національна бібліотека України ім. В.І.Вернадського. — К., 2002. — 208арк. — Бібліогр.: арк. 175-207.

4.       5. Шейко В. Електронні бібліотеки в Україні: перспективи розвитку /В. Шейко//Бібліотечний вісник. – 2007. - №5. – С.31-34