Педагогические науки/5.

Современные методы преподавания

Харченко Т. І.

Мелітопольський державний педагогічний університет

імені Б. Хмельницького

ВІДЕОФІЛЬМ ЯК ЗАСІБ НАВЧАННЯ І МОТИВАЦІЇ

Постійний розвиток науки і техніки спонукає до модернізації процесу навчання, вимагає від освітніх закладів запровадження сучасних освітніх технологій. Відеотехніка останнім часом зазнала значного удосконалення і розповсюдження як серед широкого кола споживачів, так і в закладах освіти різних рівнів. Наявність аудіо-засобів, DVD-програвачів, мультимедійного обладнання висуває перспективи використання більш широкого спектру методів та засобів навчання.

З розвитком комунікативного підходу у навчанні іноземних мов змінились принципи організації навчального процесу, провідною метою якого стало моделювання основних закономірностей мовленнєвого спілкування. Використання відеоматеріалів на уроці іноземної мови в навчальних цілях має не тільки підвищену результативність та вмотивованість навчальної діяльності учнів, але й певне наукове підґрунтя.

Американські дослідники Р. Бендлер і Дж. Грайндлер, розробники нейролінгвістичного програмування (70-ті роки ХХ століття ), дійшли висновку про те, що в основі будь якого процесу навчання має бути емоційний фактор, який або спонукає учнів до засвоєння матеріалу, або вробляє у них стійкий мотив до протистояння. Спонукання до одночасної функціональної діяльності зорового і слухового аналізаторів учня під час перегляду відеоматеріалів є більш природнім і сприяє гармонізації мети, намірів, думок учасників навчального процесу. Це забезпечує емоційність навчальної діяльності, створення оптимального психологічного клімату під час навчання.

Використання відеофільмів під час навчання іноземної мови є інструментом індивідуалізації навчання та розвитку вмотивованості мовленнєвої діяльності учнів. Слід зазначити, що методичною метою учителя має бути така організація навчального процесу, щоб перегляд відеоматеріалів на уроці мав певні навчальні цілі, а не був розвагою. Ідеальною є мотивація, коли учень отримує задоволення від того, що може зрозуміти мовлення відео сюжету. Це додає йому віру в свої сили і бажання до подальшого вдосконалення. Під час відео перегляду виникає атмосфера активної пізнавальної діяльності. Практика доводить, що навіть неуважний учень стає уважним: щоб зрозуміти зміст відео сюжету необхідно додати певних зусиль. Так, довільна увага переходить в предметну, а інтенсивність уваги впливає на процес розуміння і запам’ятовування.

Не менш важливим є залучення до культурно-історичних цінностей народу-носія мови. Забезпечення лінгвокраїнознавчого аспекту процесу навчання може бути реалізоване через використання автентичних відеоматеріалів, які унаочнюють уявлення про життя, традиції, мовні реалії англомовних країн.

Викладач, що практикує використання відеоматеріалів в навчальному процесі має знати і враховувати певні умови:

– відеоматеріал, що застосовується, має відповідати рівню знань та розвитку учнів, його віковим та фізіологічним особливостям;

– відеоматеріал, що демонструється, має бути узгоджений з навчальним матеріалом, відповідати темі та цілям даного заняття;

– обсяг відео має бути доцільно та раціонально обмеженим;

– коментарі до відеоматеріалів мають бути методично спланованими.

Забезпечення останньої умови можна реалізувати, враховуючі основні методичні правила організації процесу навчання з текстовим навчальним матеріалом, трансформуючи їх на відео:

етап перед переглядом (Pre-watching activities);

етап перегляду (Watching activity);

– етап після перегляду (Post-watching activities).

Етап перед переглядом має традиційно дві задачі:

– зняття лексичних та граматичних труднощів;

– орієнтація учнів на визначення головного змісту (запропонувати учням передбачити про що йдеться у відео сюжеті, повідомивши назву; сфокусувати увагу учнів на головному, поставивши їм одне-два запитання, які зроблять процес перегляду більш уважним, цілеспрямованим, усвідомленим).

На етапі перегляду важливо, щоб увага учнів була сконцентрована на візуальну інформацію, учні не повинні відволікалися на виконання письмових завдань, тощо.

Етап після перегляду можна спланувати як у відповідності до традиційних канонів методики, так і на альтернативній основі. Це залежить від обсягу навчального часу на занятті, мети і завдань, які ставить викладач. Зокрема, можна організувати усну дискусію про зміст чи окремі моменти переглянутого; влаштувати усні чи письмові відповіді на запитання, тестову перевірку розуміння переглянутого, усні чи письмові перекази, описи головних героїв чи контрольних моментів сюжету.

Існують альтернативні форми роботи з відеоматеріалами. Зокрема, викладачі практикують влаштовувати перегляд з розподілом сюжету на частини та обговоренням чи виконанням певних завдань після кожної окремої частини. Активізують концентрацію уваги та усвідомлене сприйняття варіанти перегляду без звуку і, навпаки, прослуховування без візуального супроводу.

Таким чином, ефективність використання відео під час навчання іноземної мови залежить від багатьох чинників: точного визначення мети і місця відео в системі занять; раціонально організованої структури відео-заняття, відповідно підібраного відеоматеріалу.

Використання різних каналів надходження інформації (слуховий, зоровий) позитивно впливає на міцність фіксації країнознавчого матеріалу, сприяє інтенсифікації навчального процесу та створює гарні умови для формування культурно-комунікативної компетенції учнів.