Нестеренко Т.А.

 

 «Впровадження інноваційних технологій навчання при виконанні

курсового та дипломного проектування»

 

Інтерактивне навчання поділяється на кейс-метод та метод проекту. Мета інтерактивного навчання – створення педагогом умов навчання за яких молода людина потребує активної діяльності, взаємодії: викладач-студент, викладач – студент - студенти.

Чудо ХХ - століття – комп’ютери завдяки своїм унікальним можливостям, все більше використовуються  в різних сферах людської діяльності, питання інформації  системи освіти України.

Сьогодні кожен розуміє, що в освіті не можна працювати за старим методом: викладач - дошка, крейда. ХХІ – століття внесло свої корективи в життя молоді і педагогічних колективів. Молодь захоплюється  комп’ютерами і мультимедійними технологіями, світогляд кожної молодої людини з дитинства більш розвинений, ніж було колись. А тому не можна навчати майбутніх спеціалістів за допомогою лише книги, живого слова викладача. Викладач  мусить бути із студентами, а не над ними, а отже шукати такі інноваційні технології, які б розкрили творчий потенціал і викладача і студента. Більшість основних методичних інновацій пов’язані сьогодні із застосуванням інтерактивних методів навчання.

Із розвитком вітчизняної скляної промисловості стало питання відповідної підготовки кваліфікованих фахівців для промисловості. В мовах ринку підвищуються вимоги до фахівця, який повинен вміти швидко освоїти технологічні процеси; розвивати технічне, аналітичне мислення; орієнтуватися  в потоках технічної інформації, ефективно її використовувати; працювати с комп’ютером; вміти здійснювати контроль скла на відповідність вимогам стандартів.

Тому необхідно розвивати творчі технічні здібності студентів, активізувати їхню технічну пізнавальну діяльність, навчити самостійно шукати засоби і способи розв’язання технічних проблем, пов’язаних с конкретним виробництвом.

Слово «інтерактив» (англ.) означає взаємодія. Таким чином інтерактивний означає можливість взаємодіяти і знаходитися в режимі бесіди, діалогу. Інтерактивне навчання – це, перш за все, діалогове навчання, у процесі якого відбувається взаємодія викладача і студента.

Суть інтерактивного навчання в тому що навчальний процес організований так, що практично всі студенти виявляються втягнутими в процесі пізнання, вони мають можливість розуміти і самим виражати свою думку з приводу того, що вони знають і думають. При чому відбувається це в атмосфері доброзичливості і взаємної підтримки, що дозволяє не тільки одержувати нові знання а й розвиває саму пізнавальну діяльність, переводить її найбільш високі форми співпраці.

 У  контексті інтерактивного навчання знання набувають іншої форми. З одного боку, вони є певною інформацією про навколишній світ, особливістю якої є те, що студент одержує її не у вигляді уже готової системи від педагога, а в процесі власної активності. Створюється атмосфера паритетності, пошуку істини. Пробуджується розумова діяльність кожного студента. Викладачеві слід лише зуміти захопити студентів пошуком вирішення якоїсь проблеми. Тоді навіть під час розгляду найскладнішої, нецікавої або, на перший погляд, незрозумілої теми загоряються очі студентів, йде творча співпраця.

Технікум має досить розвинену матеріально-технічну базу для упровадження інтерактивних методів навчання, для творчої роботи  кожного викладача і студента. Моя методична робота направлена на систематизацію і узагальнення інноваційного досвіду професійної діяльності. Сучасність ставить перед навчальним закладом та безпосередньо перед викладачами потребу не тільки по новому вчити студентів а й по-новому вчитися самим, бути в постійному творчому пошуку нових сучасних методик навчання та виховання молоді самовдосконалюватись та самоутверджуватися. Ці завдання викладач, який є невід’ємною часткою в усій діяльності навчального закладу, може вирішувати завдяки плідній співпраці з колегами в дружному, працездатному колективі, в якому він почуває себе відповідальним за доручено справу – навчати і виховувати молодь.

Циклова комісія це – основна ланка в організації навчально-виховного процесу. Саме тут у комісії однодумців формується пошук нових методів і форм навчально-виховної роботи. Цикловій комісії технологічних дисциплін першими почали впроваджувати технології інтерактивного навчання. Ця робота вперше була проведена 2007 році при захисті курсових проектів з дисципліни ТС та презентована за допомогою мультимедійного проекту. Обдаровані студенти представили у вигляді презентацій свої курсові проекти, де були розкриті засоби автоматизації технологічних процесів, використання новітнього обладнання тощо. Далі впровадження цього навчання оформлялось у вигляді слайд – шоу. Ці презентації були створені студентами за певними темами. Студентам  відмінникам пропонувалось підібрати інформацію систематизувати її та оформити у вигляді слайд-шоу.

Розуміючі, що наукова-методична думка не стоїть на місці, були розробленні розрахункові програми на тему «Розрахунок залежності в’язкості від температури, розрахунок властивостей скла в твердому стані» з дисципліни ТС. Ці програми використовуються   не тільки при виконанні КП, ДП, а й на практичних заняттях з дисципліни ТС. Першою ластівкою наша комісія стала при захисті ДП на англійській мові. На цьому етапі робота не зупинилась і почали організовувати екскурсії на сучасні скляні підприємства України м. Вільногірськ, Малинівський завод склотари.

Підсумками цих екскурсій стали фото-колажі, фотоальбоми та створення навчальних фільмів, а нормативна документація цих підприємств використовується при виконання КП, ДП. Ця робота дає позитивний результат який прослідковується протягом 5 років. Це видно при захисті КП та ДП, так як якісний показник збільшився.

Презентації, які розкривають технології інтерактивного навчання, що застосовується в нашій цикловій комісії, сприяють обміну досвідом, пропагандують кращій досвід, спонукають до творчості кожного викладача.

Творить і любов до своєї справи спонукають мене використати всі можливості для поліпшення навчального-виховного процесу і виховання конкурентного спроможного фахівця. Адже випуск саме таких, підготовлених до реальних умов праці, фахівців є найважливішим завданням сучасної освіти.

 

                                                                                                                                          Т.А. Нестеренко