Право / 12. Предпринимательское и банковское право

 

Плутицька К. М., Сєнгаєв І. О.

Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, Україна

 

Акредитив як форма розрахунків: переваги і недоліки

 

 

Інститут безготівкових розрахунків і акредитивна форма розрахунків існують у вітчизняній юридичній науці вже не одне десятиліття. За сучасних умов розвитку економіки збільшилася кількість зовнішньоторговельних угод між вітчизняними й іноземними підприємцями, у яких акредитив передбачається як форма оплати грошового зобов'язання. Крім того, при повсюдному росту так званої передоплати, акредитив став єдиним способом, що дозволяє встановити баланс інтересів між платником коштів і їх одержувачем, уникнути обману з боку одного з контрагентів, оскільки він дає можливість не тільки швидко здійснити оплату, але й одержати певну гарантію передачі товару.

Однак, переваги акредитива можуть бути використані тільки при адекватному правовому регулюванні цієї форми розрахунків [1, c. 3-4].

Так, акредитив - це грошове зобов'язання банку, за дорученням і за рахунок його клієнта-імпортера, здійснити оплату на користь експортера, або забезпечити платіж іншим банком, у межах певної суми та у визначений строк проти документів, що супроводжують акредитив [2].

Треба зазначити, що в міжнародній практиці питання застосування акредитива регулюється Уніфікованими правилами і звичаями для документарних акредитивів. Уніфіковані правила й звичаї для документарних акредитивів використовують як документ, що визначає широкозастосовувану у світовій практиці форму міжнародних розрахунків у вигляді документарного акредитива, банки й комерційні партнери з більш ніж 175 країн. На частку торгівлі у формі документарного акредитива доводиться 11-15% усієї світової торгівлі, що становить кілька трильйонів доларів у рік.

Переваги акредитиву перед іншими формами розрахунків безумовні, наприклад, при здійсненні дорогої операції, для захисту від ризику несумлінності контрагента; при здійсненні операції по безготівковим розрахункам; при здійсненні міжнародних операції.

Існує два варіанти акредитивних розрахунків: за допомогою покритого й непокритого акредитива. У першому випадку платник спочатку вносить на рахунок у банку всю необхідну суму грошей, і доручає банку здійснення подальших розрахунків. Однак непокритий акредитив рідко надається фізичним особам, оскільки найчастіше банки не прагнуть брати на себе додаткові ризики. Крім того акредитив є достатньо дорогою послугою.

За даними компанії «Простобанк Консалтінг» великі українські банки що надають акредитив фізичним особам на таких умовах (див. табл. 1)

Невелику кількість пропозицію акредитивів фізичним особам експерти пов'язують із недоліками цієї послуги. До останніх у першу чергу відносять високу вартість акредитивної форми розрахунків: сплатити суму за покупку готівкою або іншим способом значно дешевше, ніж оформляти акредитив.

По-друге, недоліком акредитива можна вважати складність оформлення угоди для її учасників.

Крім цього, незручність для платника може викликати необхідність заздалегідь резервувати більшу суму власних коштів як забезпечення по акредитиву.

А при міжнародних розрахунках труднощі для платника можуть скласти необхідність одержання індивідуальної валютної ліцензії від Національного банку України – досить складна й тривала процедура. Втім, набагато більш складної й тривалої може виявитися процедура відновлення своїх прав у тому випадку, якщо партнер по угоді дійсно виявиться несумлінним.

Акредитиви користуються вкрай низькою популярністю серед фізичних осіб. Насамперед, це пов'язане з вибором фізичними особами більш простих методів розрахунків, серед яких найбільш затребуваними є розрахунки готівкою, банківськими картками й банківські переведення. Немаловажне значення має також недостатній рівень фінансової грамотності серед населення, що також негативно впливає на використання акредитивів у розрахунках. Тому основним завданням банків на сьогодні повинна стати популяризація акредитивних операцій і роз'яснення переваг і можливостей, які представляють ці операції для фізичних осіб [4].

 

Табл. 1

Умови надання банками акредитива фізичним особам

Банк

Комісія за випуск акредитиву

Комісія за перевірку документів

Комісія за платіж по акредитиву

Комісія за внесеня змін в умови акредитива

Укрексімбанк

0,2% від суми, мін. 50 долл. США, макс. 2000 долл. США

0,2% від суми, мін. 50 долл. США, макс. 2000 долл. США

0,25% від суми, мін. 10 долл. США, макс. 300 долл. США

0,2% від суми, мін. 50 долл. США, макс. 2000 долл. США

Альфа-Банк (сума - до 125 тис. грн.)

0,2% від суми, мін. 500 грн., макс. 5000 грн.

0,2% від суми, мін. 500 грн., макс. 10000 грн.

0,15% від суми, мін. 250 грн., макс. 500 грн.

0,2% від суми, мін. 500 грн., макс. 5000 грн.

ОТП Банк

0,25% від суми, мін. 800 грн., макс. 8000 грн.

0,2% від суми, мін. 700 грн., макс. 16000 грн.

0,1% від суми, мін. 160 грн., макс. 1000 грн.

0,25% від суми, мин. 800 грн., макс. 8000 грн.

 

Отже акредитив є надійним гарантом у захисті коштів при здійсненні купівлі-продажу будь-яких товарів та цінностей для юридичних осіб. За сучасних умов розвитку ринкової економіки акредитиви використовується не так часто як, наприклад, кредити, але ми вважаємо необхідним продовження вдосконалення системи надання акредитивів і впровадження її у загальну банківську практику. Так клієнти зможуть не тільки захищати свою кошти, а і зменшити ризики до мінімуму.

 

Література

 

1.                 Иловайский И. Б. Аккредитив как форма безналичных расчетов : автореф. на соис. науч. ст. канд. юрид. наук : спец. 12.00.03 «Гражданское право, предпринимательское право, семейное право, международное частное право» / И. Б. Иловайский. – Волгоград, 2001. - 23 с.

2.                 Тиркало Р. І. Банківська справа : навчальний посібник / Р. І. Тиркало. – Тернопіль : Видавництво «Карт-бланш», 2001 : [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.ebk.net.ua/Book/Bank/B014/414032.htm.

3.                 Аккредитив для физических лиц: тонкости использования : [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://www. prostobank.ua /denezhnye_ perevody/stati/akkreditiv_dlya_fizicheskih_lits_tonkosti_ispolzovaniya.