Особливості функціонування та реформування Державної контрольно-ревізійної служби в Україні

Студентка 4 курсу, кафедра «Обліку і аудиту» Миронова Анастасія

Науковий керівник: кандидат економічних наук, доцент кафедри «Обліку і аудиту» Урусова З.П.

Запорізький національний університет

В сучасних умовах переходу до ринкових відносин господарювання, адаптації вітчизняних систем обліку та контролю до світових стандартів та технологій, важливого значення набуває державний фінансовий контроль, ефективність проведення якого є запорукою успішної трансформації національної економіки до міжнародного рівня. Саме раціональна та ефективна організація державного фінансового контролю з боку органів влади сприятиме виходу країни з кризового стану, а також економічної та політичної нестабільності, забезпечуватиме дотримання встановлених норм та правил. [1]

Метою моєї роботи є визначення сутності та завдань Державної контрольно-ревізійної служби в Україні; ознайомлення з особливостями її реформування.

Пріоритетне та основне місце серед органів, які провадять державний фінансовий контроль в Україні, займає Державна контрольно-ревізійна служба України (ДКРСУ), на яку покладено завдання забезпечення цілісності державних матеріальних цінностей, зміцнення бухгалтерського обліку, а також проведення контролю правильності та обґрунтованості витрачання бюджетних коштів.

Контрольно-ревізійна діяльність України за останній час зазнала деяких змін. Реформування контрольно-ревізійної служби, перейменування цієї структури змусило певну категорію населення  замислитися над тим, які зміни чекають на них  при нових перевірках.

З 23 квітня 2011 року назва Державної контрольно-ревізійної служби була змінена на Державну фінансову інспекцію (ДФІ). Указом Президента України №499/2011 затверджено Положення про Державну фінансову інспекцію України. [2]

Держфінінспекція України є центральним органом виконавчої влади, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Основними завданнями Держфінінспекції України є реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю, а також внесення пропозицій щодо її формування.

Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань:

1) здійснює державний фінансовий контроль за:

- використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, тощо;

2) здійснює контроль за:

- виконанням функцій з управління об'єктами державної власності;

- цільовим використанням коштів державного і місцевих бюджетів;

- усуненням виявлених недоліків і порушень;

3) забезпечує участь представників Держфінінспекції України в ревізійних комісіях господарських організацій, у яких корпоративні права держави перевищують 50 відсотків статутного капіталу;

4) вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства  та притягнення до відповідальності винних осіб.

5) подає щомісяця Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України та Мінфіну України звіти про узагальнені результати контролю за дотриманням бюджетного законодавства, тощо. [3]

Серед відмінностей у діючих функціях ГоловКРУ та функціях ДФІ, які визначені п.4 Положення, можна виокремити наступне:

- до переліку підконтрольних установ входять фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування, установи та організації, які отримують кошти з таких фондів;

- до повноважень ДФІ належить здійснення державного фінансового контролю за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів;

- визначено функції ДФІ відповідно до повноважень ДКРС з контролю за дотриманням бюджетного законодавства (ст.113  Бюджетного кодексу України);

- уточнено функції ДФІ щодо здійснення контролю за діяльністю контрольно-ревізійних підрозділів у структурі міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, зокрема визначено, що ДФІ здійснює оцінку фахового рівня працівників таких підрозділів.

Порівняно зі встановленими законодавством правами ГоловКРУ дещо розширені права ДФІ.

Пунктом 6 Положення визначено право одержувати від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, інших юридичних осіб та їх посадових осіб, фізичних осіб – підприємців інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на Держфінінспекцію України та її територіальні органи завдань.

Уточнено й деякі інші права, зокрема, щодо перевірки документації об’єкта контролю, доступу до приміщень об’єкта контролю, права отримувати пояснення від посадових осіб об’єкта контролю, вилучення документів під час проведення ревізії об’єкта контролю, висунення керівникам та іншим особам об’єктів контролю обов’язкових до виконання вимог щодо усунення виявлених порушень, законодавства та інше.

Крім цього, наразі відповідно до ст. 11 закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками ФГД підконтрольних установ. Пп. 5 п 6 Положення про ДФІ встановлено, що як позапланові, так і планові ревізії можуть бути проведені щодо певного комплексу чи окремих питань ФГД об’єкта контролю.

Суттєво змінено правове регулювання питання проведення зустрічних звірок. Зокрема, такі звірки органами ДКРС могли проводитися лише у суб’єктів господарювання, які мали правові відносини з підконтрольною установою, тобто у першої ланки виконання відповідного зобов’язання. Водночас часто дослідити законність проведення відповідних операцій можна лише шляхом проведення перевірок в інших юридичних осіб (постачальників товару, субпідрядників тощо). Підпунктом 13 п.6 Положення це проблемне питання врегульовано. Зокрема, визначено, що посадові особи ДФІ можуть проводити на всіх підприємствах, в установах та організаціях зустрічні звірки. Вони можуть бути проведені лише для документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підприємства, установи та організації, що контролюється.

Уперше Положенням про ДФІ унормовано право визначати розмір збитків, завданих державі чи об’єкту контролю. При цьому таки збитки мають встановлюватися згідно з методикою, затвердженою КМУ. [4]

Реалізація визначених Стратегією розвитку державної контрольно-ревізійної служби на період до 2015 року  завдань повинна забезпечити:

- адаптацію правового поля та практики здійснення державного внутрішнього фінансового контролю в Україні до норм і правил такого контролю в країнах Європейського Союзу;

- зміцнення фінансової дисципліни, оперативне реагування на виникнення або загрозу виникнення фактів неефективного використання державних ресурсів та фінансових шахрайств;

- отримання обґрунтованої інформації про діяльність органів державного сектору щодо ефективності та законності використання ними державних ресурсів;

- розвиток програмно-технічної інфраструктури інформаційної системи органів ДКРС;

- вдосконалення діяльності органів ДКРС, підвищення загальної культури та ефективності управління ресурсами Служби;

- оптимізацію фінансових витрат на забезпечення функціонування системи державного внутрішнього фінансового контролю шляхом підвищення ефективності використання наявних можливостей.

Отже, усе зазначене вище свідчить про безпосередній розвиток  державного внутрішнього фінансового контролю, що є безперечно надзвичайно важливим та правильним кроком у напрямі реформування системи державного фінансового контролю в Україні.

 

Список використаних джерел

1. Дікань Л. В. Система фінансового контролю в Україні: сучасний стан організації та перспективи розвитку [Текст] / Л. В. Дікань, Н. М. Шульга, Ю. О. Голуб, Н. В. Синюгіна, Т. В. Мултанівська, Т. С. Воінова. — Харків : Вид. ХНЕУ, 2010. — 96 с.

2.Скоропад І.С., Пахолок Н.І. Державний фінансовий контроль в Україні: проблеми та шляхи реформування Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. − Вип. 21.3.

3.Державна фінансова інспекція України [Електронний ресурс] Режим доступу: http://www.dkrs.gov.ua/kru/uk/publish/article/51952.

4.Коментар фахівців щодо Положення про Державну фінансову інспекцію 13 січня 2012 року [Електронний ресурс] Режим доступу: http://odoblkru.gov.ua/novini%2013_01_12.html.