Гребенюк Н.Д.

Дніпропетровськийнаціональнийуніверситетім. О. Гончара

 

Мотиви вступу до шлюбу

При виборі партнера для сімейних відносин і при створенні родини людина може керуватися одним чи декількома мотивами. Виділяють наступні мотиви: любов, бажання мати постійного сексуального партнера, спільність поглядів і інтересів, рішення побутових проблем і інше [4].

У таблиці зазначені основні мотиви вступу до шлюбу у процентному співвідношенні:

Мотиви вступу в шлюб

Чоловіки

Жінки

Кіл-ть

%

Кіл-ть

%

Кохання і секс

50

27,7

60

33

Спільність поглядів і інтересів

38

21,1

44

24,4

Почуття самоти

30

16,7

20

11,1

Повинність

20

1,1

16

8,9

Втеча від батьків

14

7,8

14

7,8

Слідкування традиції

8

4,4

10

5,6

Престиж, пошук матеріальних благ

6

3,3

8

4,4

Випадковість

4

2,2

2

1,1

Інші мотиви

10

5,6

6

3,3

 

Любов і секс

Для жінки перше місце займає емоційна сфера любові (задоволенняпотреби в щиросердечній близькості, взаєморозумінні і взаємній довірі),у чоловіків - фізична (бажання мати регулярний секс на законних підставах).

Гармонія подружніх відносин складається з двох складових:особистісної (щиросердечної) і інтимної. Обидві ці складові важливі. Перевагафакторів тієї чи інший складової веде молодих від гармонії. Гармонічніподружні відносини - це не виконання подружніх зобов'язань, а злиття душ.

                                   

Спільність поглядів і інтересів

Існують суперечливі точки зору про те, як забезпечується найкращесполучення індивідуальностей у подружній парі. Існує думка, що для повноїгармонії відносин молоді повинні бути максимально схожі один на одного,мати однакові чи близькі риси характеру, інтереси, переконання.

Відповідно до протилежної точки зору, найкраще сполученняздійснюється за принципом взаємного доповнення, коли деякі яскраво вираженіриси характеру одного врівноважують слабку виразність цих рис в іншого, інавпаки.

 

Почуття самоти

Р. Вейс установив два типи самоти, що, на його думку, мають різніпередумови і різні афективні реакції. Емоційна самота представляєтьсярезультатом відсутності тісного інтимного зв’язку, такого як любовний чиподружній. Емоційно-самотня людина відчуває щось начебто занепокоєнняпокинутої дитини: тривогу і порожнечу. Соціально самотня людина переживає

тугу і почуття соціальної маргинальності.

У дослідженнях соціологів і психологів була встановлена більш високаімовірність появи почуття самоти в людей, що є не в шлюбі і не мають коханулюдину.          

 

Повинність

Мотив повинності означає, що в шлюб вступають з почуття боргу, жалю. До створення родини нерідко підштовхують обставини.

Наприклад, одруження для того, щоб в очікуваної дитини був законний батько (тобто змушений шлюб).

За даними статистики кількість позашлюбних народжень за останні десять років збільшилося більш ніж у два рази. У віці 16-17 років 95 % дівчин родять дітей поза шлюбом. Однак не варто сприймати змушений шлюб як крах

особистого життя. Подібне відношення до наслідків позашлюбної вагітностіцілком спростовується практикою. Так, за даними петербурзького соціолога

Д.И. Чечота, 50 % чоловіків добровільно визнають своє батьківство, причому

половина з них одночасно реєструють шлюб[3].

 

Втеча від батьків

У більшості випадків пасивний протест молодих виражається в бажанні відійти від стереотипів, що існують у батьківських родинах, зламати підвалини і принципи, з якими вони не згодні. Однак подружні родини в переважній більшості аналогічні батьківським; особливості батьківських родин просліджуються в родинах дітей, хоча цей факт рідко усвідомлюється. Молоді люди з благополучних родин несвідомо обирають партнерів з родин,ідентичних батьківської по таких параметрах: стабільності, структурі, стилю міжособистісної взаємодії. Молоді з неблагополучних родин, не маючи адекватних цілей і установок при створенні родини, несвідомо будують свою родину по моделі батьківської родини. Таким чином, один раз зруйнована родина відтворюється в наступних поколіннях [1].

 

Переваги молоді

Для того, щоб виявити переваги молоді, соціологи МДУ в 2004 році провели опитування серед студентів.

66% опитаних студенток насамперед хочуть, щоб їхній майбутній чоловік забезпечував родину. Також дівчини бажають, щоб чоловіки поважали їх (таку відповідь дали 16 % опитаних), були розумними (13%) і господарськими (5 %).

Чого від шлюбу чекають юнаки? 75 % мріють, щоб удома їх чекала господарка, що вміє прекрасно готувати, турботна, любляча дітей дружина.

11,7 % ,напроти, бажають, щоб їхня половина більше займалася кар'єрою, була цілеспрямованою і наполегливою.

10 % опитаних (в основному, це юнаки з дуже забезпечених родин) вважають, що дружина повинна бути супермодною, сексуальною і примхливою.

І нарешті, 3,3 % опитаних самі не знають,чого хочуть [2].

 

Література:

1.     Дымнова Т.И. Зависимость характеристик супружескихсемейродительських// Вопросыпсихологии.//2001.№2.с.46-52

2.     Красовский Б.П. Анализбрачныхобъявлений (самооценка и требования к

партнеру). // Вопросы психологии.2003.№5.с.56-62

3.     Михеева В.Х. Особенностисовременногоформирования семи //ЭК0.2002.С.120-130

4.     Швец А.К. Мотивациявступления в брак // Вопросыпсихологии.2006.№2.с.89-97