Філіпчева Г.О   Катарська Є.Г   

Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара

Дослідження розбіжностей у ціннісно-орієнтаційній сфері подружжя в контексті подружніх конфліктів

 

В наш час процеси, пов’язані зі змінами у сучасній сім'ї як соціальному інституті супроводжується тривожними ознаками дезорганізації: збільшенням кількості розлучень, повторних шлюбів, зниженням рівня народжуваності та послабленням виховного потенціалу сім'ї тощо. Все це дає підстави стверджувати, що стан сучасної сім'ї кризовий. І це обумовлює важливість психологічних досліджень сімейного функціонування на сучасному етапі розвитку соціуму.

Наступна робота присвячена дослідженню психологічних аспектів подружніх конфліктів.

 Дисфункційні подружжя характеризуються тим, що  існують постійні сфери, де  інтереси, потреби, наміри партнерів стикаються, породжуючи тривалі і сильні негативні емоційні переживання [1]. Особливості подружніх конфліктів виявляються в їх динаміці, у формах протікання.

Сучасні психологічні дослідження присвячені дослідженню взаємозв’язку конфліктності з особистісними рисами подружжя (Н.В Грішина [3]), причин сімейних конфліктів (В.А. Сисенко [5]), розвитку сімейних цінностей на даному етапі розвитку суспільства ( Л.М Смагіна [4], К.Вітек [2]).

     Дослідження Л.В Смагіної показує, що ціннісні орієнтації сучасного подружжя суттєво змінилися в порівнянні з минулим. Якщо століття тому у шлюбних відносинах були присутні поняття моралі, ідеї, соціальної рівності, боргу, жертовності, то сучасні сім'ї, які звертаються за психологічною допомогою, по-перше звертають увагу на  участь в господарсько-побутових і виховних клопотах, виконання подружнього обов'язку та незадоволеність в сфері сексуальності [6].              

     Актуальність даної роботи полягає в тому, що психологічне здоров'я сім'ї є інтегральним показником динаміки подружніх стосунків та виражає якісний аспект соціально-психологічних процесів, які відбуваються у шлюбі. Безумовно, зміцнення сім'ї багато в чому залежить від її соціально-економічної та правової захищеності. Водночас причини окремих сімейних проблем часто криються, або в особливостях подружнього спілкування, або в індивідуальних характеристиках партнерів по шлюбу, що впливає на стабільність шлюбу. Також існує залежність стабільності шлюбу від ступеня задоволення потреб у взаєморозумінні, різниці в ціннісно-орієнтаційній сфері, задоволенні почуття власної гідності, у відчутті своєї значущості. Відсутність реалізації вищезазначених потреб впливає на емоційно психологічну стабільність шлюбу та призводить до подружніх конфліктів. Складність і багатогранність цього питання, визначальна роль факторів, які пливають на стабільність шлюбу та специфіка ціннісних - орієнтацій стосовно саме подружніх конфліктів обумовлюють актуальність теми дослідження.

      Мета дослідження полягає в тому, щоб дослідити особливості  ціннісно-орієнтаційної сфери подружжя та ії вплив на рівень конфліктності сімейної пари.

      Предметом дослідження є розбіжності в ціннісних орієнтаціях сім’ї як фактор, що впливає на рівень конфліктності подружньої пари. Об’єктом я  виступають подружні конфлікти.

      Методи дослідження: а)методика "Узгодженість сімейних цінностей подружжя»(РОП), розроблена А.Н. Волковою. б) методика «Характер взаємодії супругів в конфліктних ситуаціях» М.Е.Альошиної, Л.Я.Гозмана, Е.М.Дубовської.

     Гіпотеза роботи:  існує зв’язок між розбіжностями у ціннісно-орієнтаційній сфері та конфліктністю подружньої пари.

      Новизна дослідження полягає у контекстному емпіричному аналізі ціннісних орієнтацій та рівня конфліктності подружньої пари, а також у комплексному аналізі психологічних знань, пов’язаних з конфліктами та ціннісними орієнтаціями подружжя.

     Емпіричне дослідження було проведено на 20 подружніх парах віком від 35-ти до 45-ти років, які проживають разом протягом 15-25 років та виявило наступні факти:

 

Кореляція узгодження сімейних цінностей подружжя з загальним рівнем конфліктності в парі

Інтимно-сексуальна

Особистісна ідентифікація

Господарчо-побутова

Батьківсько-виховна

 

Соціальна активність

Емоційно-психотерапевтична

Зовнішня привабли-вість

      -0,4*

        -0,4*

        0,1

        -0,2

      -0,2

               0,2

         -0,1

 

Кореляція узгодження сімейних цінностей подружжя з конфліктністю у сфері питань, пов’язаних з вихованням дітей

Інтимно-сексуальна

Особистісна ідентифікація

Господарчо-побутова

Батьківсько-виховна

 

Соціальна активність

Емоційно-психотерапевтична

Зовнішня привабли-вість

      -0,1

        -0,5*

        0,2

        0

      0,3

               -0,3

         0,2

 

Кореляція узгодження сімейних цінностей подружжя з конфліктністю в сфері прояву ревнощів членами подружньої пари

Інтимно-сексуальна

Особистісна ідентифікація

Господарчо-побутова

Батьківсько-виховна

 

Соціальна активність

Емоційно-психотерапевтична

Зовнішня привабли-вість

      -0,1

         -0,2

         0

       -0,5*

        0

                0

           0

 

Висновки. Загалом у пар, віком від 35-ти до 45-ти років та які проживають разом протягом 15-25 років, помітні наступні тенденції: а)чим гармонічніші сексуальні відносини у парі, тим нижчий у них рівень конфліктності у сфері неузгодженості норм поведінки та відповідно загальний рівень конфліктності подружжя; б)чим більша спільність інтересів, проведення вільного часу разом, тим менше конфліктів в парі у сфері питань, пов’язаних з вихованням дітей, у сфері порушення рольових очікувань, у сфері розходження у ставленні до грошей та тим нижчий рівень загальної конфліктності; в)чим більше узгодженості в парі стосовно ведення домашнього господарства та побуту, тим менше конфліктів у сфері неузгодженості норм поведінки; г)чим більше спостерігається розуміння одне одного та суміжних поглядів членів подружжя щодо виховання дітей, тим менше виникає конфліктів на підставі прояву ревнощів членами пари, а також тим менше виникає конфліктів в матеріальній сфері подружньої пари; д)чим вищий рівень емоційного контакту, емоційної підтримки у подружжя  парі, тим нижча рівень конфліктність у сфері питань, пов’язаних з вихованням дітей, у сфері домінування одного із членів подружньої пари. Зроблено висновок, що зовнішня привабливість партнерів прямо впливає на рівень його автономії  стосовно шлюбного партнера.

     Отримані результати можуть бути застосовані у практиці шлюбного консультування та сімейної психотерапії.

 

Література:

 

1. Богданов Г.Т., Богданович Л.А., Полеев А.М. и др. Супружеская жизнь: гармония и конфликты / сост. Л.А. Богданович. – 2-е изд. – М.: Профиздат, 1991.-175с.

2.Витек К. Проблемы супружеского благополучия.- М.: Прогресс, 1988.- 138с.

3.Гришина Н. В. Психология конфликта, 2-е изд. – СПб: Питер, 2008 – 544с

4.Смагина Л.В. Современная семья: проблемы и перспективы /Под ред. А.И. Тащевой, Ростов-на-Дону, 1994.

5. Сысенко В.А. Супружеские конфликты. – М.: Мысль, 1989 – 132с.

6. Трапезникова Т.М. Определение согласованности семейных ценностей и ролевых установок в брачной паре // Практикум с общей, экспериментальной и прикладной психологии / Под ред. А.А. Крилова, С.А. Манчева. – СПб.: Санкт–Петербург, 2000. – 486 с.