Економічні науки / 9. Економіка промисловості

Цапук Олена Юріївна

Національний технічний університет України  «КПІ»

Факультет менеджменту та маркетингу

 

Аналіз міжнародної конкурентоспроможності української галузі виробництва теплообмінників

 

Нині для країни є актуальним подальший розвиток ринкових процесів, створення передумов для її успішної інтеграції у світове співтовариство та визначення свого місця на міжнародному ринку. У цій ситуації значний інтерес для підприємців галузі становить аналіз конкурентної позиції відповідної галузі.  За таких умов ключовим фактором забезпечення конкурентоспроможності галузі з виробництва теплообмінних установок на міжнародному ринку стає дієва система маркетингових інструментів[1, с.7].

Отже, метою та завданням роботи є здійснення аналізу, вивчення складу та динаміки існуючих умов для оцінки ситуації та конкурентоспроможності галузі з виробництва теплообмінного обладнання, виклад методики розробленого ромба М.Портером і рекомендацій з виявлених проблем [2,с.53].  Взагалі конкурентоспроможність є визначальним критерієм, що характеризує національну економіку і визначається нами в рамках даної моделі через факторні умови, споріднені та підтримуючі галузі, умови попиту на внутрішньому ринку та інтенсивність конкуренції і стратегії компаній, які ми далі аналізуємо. [3, с.74].

1.     Факторні умови.

Людські ресурси. В Україні в межах відповідної галузі створені належні умови для розвитку робочих працівників, введені моральні і матеріальні стимули для заохочення. За останні роки пришли молоді талановиті фахівці - інженери-проектувальники, які продовжують розробки і дослідження у області виробництва пластинчастих теплообмінників [4].

Методи управління. Спостерігається централізоване управління з боку держави в регулюванні галузі через міністерство з відповідними повноваженнями або за допомогою участі різних міжнародних організацій [5].

Технологічні ресурси. Провідними підприємствами в Україні було створено сучасний учбовий центр з діагностичним обладнанням, де проходять навчання з енергозберігаючих технологій в опаленні та теплообмінні, фахівців України та СНД.

Фінансові ресурси. Нестабільність політичної та економічної ситуації в Україні, ризикованість довгострокових вкладень визначають пасивний характер інвестиційної діяльності як приватного, так й акціонерного капіталу, недостатню підтримку галузі з боку держави [6].

2.     Підтримуючі та спорідненні галузі.

Ці галузі виробляють майже всі необхідні матеріали та комплектуючі вироби для виробництва теплообмінних систем в достатній кількості, але не завжди кращої якості. Тому підприємствам виробникам теплообмінного обладнання доводиться замовляти деякі поставки деталей та вузлів з-за кордону, що підвищує собівартість українських виробів.

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1. Споріднені та підтримуючі галузі для виробництва теплообмінників

Тобто, в країні розвинений кластер підтримуючих галузей, який має значний потенціал для розвитку галузі з виробництва теплообмінників [4].

3.     Умови попиту на внутрішньому ринку.

В цілому ринок теплообмінного обладнання в Україні розвивається достатньо динамічно. За кількістю представлених компаній і торгових марок він близький до насичення. Звідси параметри попиту свідчать, що ринок пластинчатих теплообмінних установок є досить великим з великим потенційним попитом порівняно з кількістю теплообмінників, які можуть реалізувати компанії для забезпечення зростання обсягів продажу [6].

Щодо вибагливості споживачів на внутрішньому ринку, то основною умовою купівлі є низька ціна. Причиною є слабка купівельна спроможність замовників. Але, увага приділяється і економному використанню енергоресурсів. Саме тому багато клієнтів віддають перевагу теплообмінному постачанню, при цьому найбільший попит мають ПТО, які займають до 85% українського ринку джерел тепла. Розглянувши сегментну структуру, нами було виявлено клієнтів, якими є галузі, що замовляють теплообмінні апарати найбільше [4].

Рис.2. Найпривабливіші сегменти на теплообмінному ринку

За оцінкою фахівців, ринок теплообмінників має позитивну динаміку розвитку і об'єктивні передумови щорічного зростання обсягу продажів на 10-15% на рік. Обсяг ринку теплообмінних установок в 2007 році, за оцінками компанії «ЕБМ-ПАПСТ Україна», складає близько $240-250 млн. Якщо говорити про довгострокові тенденції і про аналогії розвитку теплопостачання в ринкових умовах західноєвропейських країн, експерти прогнозують в Україні збільшення частки автономного теплопостачання в загальному балансі до 25-30% [1, c.12].

4.     Інтенсивність конкуренції та стратегія компаній.

На українському ринку конкуренція інтенсивна. На ньому представлені теплообмінні установки як вітчизняних, так і зарубіжних виробників. Визначений тип конкуренції на ринку – олігополія. Серед провідних українських компаній можна виділити такі: «Енергосистеми» - спеціалізується на виробництві промислових теплообмінних систем, «Теплоком» та «Провінтерм» - виробники теплообмінників з кожухотрубчатою конструкцією [2, с.43]. Серед іноземних виробників, на ринку діють дві великі компанії – SWEP&TRANTER та Alfa Laval, а також низка менш відомих компаній. Нині цей ринок є досить насиченим, на ньому конкурують понад 30 торгових марок теплообмінних систем зарубіжних виробників, які привертають вітчизняні промислові підприємства, забудовників, в першу чергу, своєю високою якістю та надійністю. У відповідь українські компанії-виробники теплообмінного устаткування конкурують за рахунок розгалуженої дилерської мережі, тісного співробітництва з інжиніринговими та проектно-монтажними організаціями. Також спостерігається тенденція диверсифікації бізнесу, коли найбільші виробники починають пропонувати весь комплекс обладнання для налагодження системи теплового процесу для замовників, створюють сервісні центри. Щодо зовнішньоекономічної діяльності, то тут українські компанії не мають навиків у співробітництві з іноземними державами. Але, зростаюча конкуренція на ринку позитивно впливає на якість продукції, що виготовляється та допомагає вітчизняним виробникам здобути досвід конкурентної боротьби, який в майбутньому може знадобитися при виході на нові ринки [6].

Варто відзначити характер впливу факторів на міжнародну конкурентоспроможність цієї галузі (табл. 1):

Таблиця 1

Фактори, що вливають на міжнародну конкурентоспроможність галузі

Позитивні фактори

Негативні фактори

Технологічні ресурси

Фінансові ресурси

Людські ресурси

Наявна інфраструктура

Наявність кластеру підтримуючих галузей

Методи управління

Інтенсивність конкуренції, що сприятиме виходу на нові ринки

Незначний досвід конкурентної боротьби та розробки  маркетингових стратегій

Насиченість ринку, що сприятиме підвищенню якості продукції

 

Україна має різноманітні ресурси, значний потенціал для розвитку даної галузі, а отже має всі передумови, щоб отримати провідні позиції у виробництві теплообмінників серед країн світу. Держава повинна сприяти залученню інвестицій, представляти необхідні важелі та засоби стимулювання для подальшого підвищення конкурентоспроможності цієї галузі. Також потрібно приділити увагу не лише науковим розробкам як таким, але й безпосередньому їх втіленню в життя.

Запорукою успіху галузі з виробництва теплообмінного обладнання на міжнародному ринку стає її спроможність оптимально використовувати наявні ресурси та всі можливі джерела фінансування. Завдяки правильно вибраній стратегії розвитку, орієнтації на кращі зразки устаткування на світовому ринку і його адаптації до місцевих умов, підприємства галузі мають передумови виходу на міжнародний ринок.

Література

1.     Кочак М. Забезпечення конкурентоспроможності економіки України на євразійському просторі [Текст] / М. Кочак // Економіка та держава. Інформаційно-аналітичний журнал. – 2007, №8. – с. 35

2.     Макогон Ю., Гохберг Ю., Третьяков С. Деякі державні та регіональні аспекти розвитку зовнішньоекономічних зв’язків  [Текст] / Ю. Макогон, Ю.Гохберг. – Х.: Студцентр, 2006. – 320 с.

3.     Портер М. Э. Конкуренция [Текст] / М.Э.Портер. – М.: Издательский дом «Вильямс», 2005 – 4500 пр. – ISBN 5-8459-0794-2

4.     Интернет-журнал «Ежедневная деловая газета». [Электронный ресурс]. - http://www.rbcdaily.ru/2007/02/15/realty/265634

5.     Мировой рынок [Текст] : информ-аналит. журн.  «Экономика и жизнь» / посередник «Медиа Технохолоджи».– 2008, май – К: «Медиа Технохолоджи». – 2008, №5. – 1500 экз.

6.     Обзор рынка ПТО за 2007 год. [Электронный ресурс]: Компания Blackwood. – Режим доступу: http://www.blackwood.ru/main.php?id=461