Сахно Ірина Олександрівна

Національний технічний університет України «КПІ»

Аналіз конкурентних позицій підприємства

на прикладі ТМ «Весь мир бронедверей»

Розвиток держави, співпраця з іншими країнами стали рушійною силою для розвитку промисловості. З’являються приватні підприємства, розширюються державні. Одна з найважливіших задач розвитку підприємства і країни в цілому, нерозривно пов`язана з ефективністю виробництва, забезпечення випуску необхідної кількості сучасних виробів та покращення якості, досягнення конкурентоспроможності продукції на світовому ринку.

Сучасний ринок характеризується високою конкуренцією як з боку вітчизняних виробників, так і з боку іноземних. Все частіше клієнти цікавляться наявністю сертифікату якості, відповідними ліцензіями, гарантійним терміном експлуатації, адже лише в Києві налічується біля 300 компаній, які пропонують свої послуги. конецформыначалоформыТоргова марка "Весь мир бронедверей" по виготовленню високоякісних бронедверей  на ринку України з 1998 року. Підприємство зарекомендувало себе дуже добре як виробник, але проблеми як завжди існують. Фірми-конкуренти постійно вигадують більш  досконалу продукцію, шукають нові ринки збуту, з’являється дешева і не завжди якісна продукція, тому збереження конкурентних позицій – головне завдання ТМ "Весь мир бронедверей". Ця тема є дуже актуальною, оскільки зараз ми не уявляємо свого життя без звичних речей: телевізора, тарілки, предметів побуту і, як не дивно, дверей, а враховуючи такий факт, що будівництво з кожним роком зростає, то галузь є ще досить прибутковою.

Мною було зроблено аналіз конкурентних сил з допомогою моделі М. Портера, а також аналіз сильних і слабких сторін підприємства, що дозволить виявити конкурентні переваги TM «Весь мир бронедверей», забезпечити високу рентабельність і необхідний темп оборотності капіталу. Розглянемо модель на прикладі підприємства TM «Весь мир бронедверей», а також надання практичних рекомендацій.

Згідно з моделлю М. Портера виділяють п’ять факторів, які визначають внутрішню привабливість довгострокового прибутку, яку підприємство може отримати на ринку або в його сегменті: [1, ст. 91-98]

1. Конкуренція в галузі. На ринку України основні обсяги продажу захисних бронедверей окрім ПП TM «Весь мир бронедверей» забезпечили фірми-конкуренти – ТОВ „GOAL”, ТОВ „Гринтел Украина”, ТОВ „Mercor”, ЗАТ „УкрДвери” та інші. Основними конкурентами на ринку захисних (антизламних, протиударних, з підвищеною міцністю) дверей являються: ПП „Fortezza”, ТМ „Киевспецсталь”,  ТМ „Бизон”. Аналізуючи ці підприємства, можна зробити висновок, що є ТМ „Бизон” (близько 5 %  ринку) є лідером ринку, на другому  місці - ТМ „Киевспецсталь” (4% ринку) і китайська фірма ПП „Fortezza”. Вони становлять реальну загрозу для підприємства, оскільки продовжують збільшувати свою частку ринку.

2. Загроза з боку потенційних конкурентів. Потенційними конкурентами на ринку бронедверей можуть бути підприємства, які ще мало відомі або новостворені. Оскільки підприємство працює в Києві, то є реальна загроза з боку виробників інших регіонів, які пропонуватимуть продукцію по низьким цінам і поганій якості. Реальною загрозою є і те, що для створення і успішного розвитку підприємства не потрібен значний розмір капіталовкладень, бар’єри для проникнення на ринок не високі, не великі затрати на виробництво продукції.

3. Загроза з боку товарів-замінників. Товаром-субститутом може бути будь-яка продукція, що виконує захисні функції, наприклад пожежна чи охоронна сигналізація. Головна загроза з боку таких товарів – стримують прибуток галузі і встановлюють потік цін для підприємства в даній галузі.

4. Сила споживачів. На даний момент споживачі використовують бронедвері на всіх підприємствах різних галузей господарства, для яких важливе значення має антизламність, протиударність і вогнестійкість. Бронедвері є стандартними і недиференційованими, тому споживачі впевнені, що можуть знайти продукцію будь де, оскільки володіють достатньою інформацією про двері.

5. Аналіз постачальників. Підприємство залежить від постачальників клею, сталі і комплектуючих, які в свою чергу підвищують ціни і знижують якість продукції, що постачається. Серед постачальників є відомі виробники замків, ручок (Іспанія, Італія, Росія, Туреччина).

Основні фактори конкурентоспроможності ПП TM «Весь мир бронедверей»  на    ринку бронедверей:

1. Ціна

6. Захищеність патентами

2. Сервісне і після продажне обслуговування

7.Розвиток реклами

3. Ефективність стимулювання збуту

8. Кваліфікація кадрів

4. Стійкість комплектуючих

9. Міцність металоконструкції;

5. Технологія виробництва

10. Гарантія.

Детальніше проаналізовані вище вказані фактори конкурентоспроможності у наступній таблиці, де проводиться порівняльна характеристика ПП TM «Весь мир бронедверей» з трьома найбільш небезпечними конкурентами. Після проведених досліджень було виявлено, що підприємство має досить небезпечних конкурентів, і це далеко не повний перелік. [2, ст. 118-125]

Рис. 1. Аналіз сильних та слабких сторін підприємства

           ПП „Fortezza”,   ТМ „Киевспецсталь”, ТМ „Бизон”.

Як видно з аналізу сильних і слабких сторін, підприємство має більше сильних сторін. Значними перевагами виступають наступні фактори: низька ціна, сервісне і після продажне обслуговування, вогнестійкість, звукоізоляція і тд. Слабкими сторонами, по відношенню до конкурентів є: погана стійкість комплектуючих, оскільки не завжди вони використовуються по призначенню і вмонтовуються якісно; низька кваліфікація кадрів, хоча на підприємстві створений відділ з кадрів, який контролює набір висококваліфікованого персоналу; малий строк гарантії, але це не означає, що гарантійні зобов'язання підприємство не виконує, поганий розвиток реклами і ефективність збуту, оскільки продукція ще нова.

На основі вище перелічених даних сформулюємо гіпотезу конкурентної стратегії підприємства. Оскільки підприємство не є лідером ринку, але має значний відсоток продажу в загальному обороті продукції, то його стратегію можна визначити як виклик лідерові. На даний момент не можливо достовірно визначити, яке підприємство працює краще і має більший обсяг реалізації, це поки що не завершений процес. Шляхи підвищення конкурентоспроможності продукції: зниження затрат на виробництво, собівартості та ціни; покращення технічних характеристик, параметрів надійності та дизайну; гнучка маркетингова, цінова та товарна політика; удосконалення маркетингових досліджень та реклами; проведення сертифікації продукції.

Отже, задля підвищення конкурентоспроможності в цілому, необхідно мати перевагу в комплексі маркетингу, а саме в товарі, який має унікальні властивості і пов'язаний з гарно диференційованим брендом; в оптимальному використанні ресурсів на виготовлення продукції; новітні технології, які забезпечують краще, ніж у конкурентів використання наявних ресурсів; оцінити всіх постачальників і вибрати оптимальних; обов’язково проаналізувати споживачів і їх смаки і вподобання і тд.

 

Література

1. Зозулёв А.В. Промышленный маркетинг: стратегический аспект: Учеб. Пос. [Текст] – Харьков: Студцентр, 2005. – 328 с.: ил.; табл..; библиограф. 86 наим.- ISBN 966-7530-38-8.

2. Зозулёв А.В. Сегментирование рынка: Учеб. Пособие. [Текст] – Харьков: Студцентр, 2003. – 232 с. Ил. 79. табл... 51. Библиогр.: назв. 76. ISBN 966-7530-29-9.

3. Зозульов О.В., Писаренко Н.Л. Ринкове позиціонування: з чого починається створення успішних брендів [Текст]. – К.: Знання-Прес,2004. – 199 с. - ISBN 966-311-014-7.

4. Котлер Ф., Армстронг Гари. Основы маркетинга: Пер. с англ.-4-е Европ. Изд.- К.; М.; СПб.: Издат. Дом “Вильямс”, 2007.- 1200 с.

5. Весь мир бронедверей [Электронный ресурс]: О фирме. Режим доступа:http://www.dveri.com.ua/firm/?PHPSESSID=f1d825dd16637ea9334d7f092df481bb