Ангеліна І.А.

кандидат ек.наук,доцент,

Половінкіна Г.М.

студентка гр.ОА-05-Г,

Донецький національний університет

економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

 

ВНУТРІШНІЙ АУДИТ У СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ХОЛДИНГОМ

 

Умови ведення бізнесу потребують від власни­ків (керівного органу) холдингу та його корпора­тивних підприємств як єдиної економічної одиниці максимально ефективного використання наявних ресурсів. Одним із найдійовіших діючих інстру­ментів виявлення можливостей для підвищення ефективності і, отже, однією із конкурентних пе­реваг групи може стати внутрішній аудит.

Актуальність дослідження визначена тим, що на сучасному етапі зростають вимоги до підвищення ефективності управління підприємством, які обумовлюють необхідність функціональної активізації та реформування внутрішнього контролю як складової частини управління. При здійсненні підприємницької діяльності в організаціях діє складний економічний механізм з багатьма самостійними і взаємодіючими системами. Такими системами є облік і внутрішній аудит. Ці системи в організаціях об'єднуються не тільки з загальної цільової спрямованістю як функції управління, але й стадіями реалізації: підготовка економічної інформації про господарюючих суб'єктів, її аналіз та оцінка, виправлення помилок. Розвиток організацій, що виступають у ролі власників засобів виробництва та продуктів праці, багато в чому залежить від збереження цих коштів та ефективності їх використання.

Внутрішній аудит є функцією незалежної оцін­ки всіх аспектів діяльності холдингу, яка здійсню­ється в межах його і спрямована на формування в керівництва впевненості в тому, що існуюча сис­тема контролю надійна й ефективна.

Аналіз джерел [1-2] свідчить про те, що внут­рішній аудит в Україні перебуває на стадії свого становлення.

Метою статті є дослідження теоретичних ас­пектів організації внутрішнього аудиту в холдин­гу для забезпечення ефективності його системи управління та конкурентоспроможності.

Відповідно до Стандартів професійної практи­ки для внутрішнього аудиту Інституту внутрішніх аудиторів США:

«Внутрішній аудит - це незалежна функ­ція управління, створена в межах холдингу як окрема служба для перевірки та оцінки холдингу та його корпоративних підприємств» .

Отже, внутрішній аудит у холдингу слід впро­вадити з метою забезпечення контролю за здійс­ненням ефективної діяльності учасників об'єднан­ня відповідно до вимог чинного законодавства, а також за політикою бухгалтерського обліку та внутрішніми процедурами, встановленими внут­рішніми документами; здійсненням системного аналізу та оцінки діяльності кожного учасника холдингу загалом; оцінкою ефективності системи управління; своєчасністю, правильністю, повно­тою і точністю відображення основної та іншої діяльності у звітності; забезпеченням збереження активів.

Форма створення служби внутрішнього ауди­ту в холдингу (корпоративному підприємстві) як окремого підрозділу має таки переваги:

• службовці підприємства ознайомлені з внут­рішньою організацією холдингу (корпоративного підприємства) і галузевими особливостями біз­несу;

• отримані навички і досвід, набуті службовця­ми під час виконання аудиторського завдання залишаються в межах холдингу (корпоративного підприємства);

• керівництво (менеджмент) холдингу може ви­користати функцію внутрішнього аудиту для про­фесійного і кар'єрного зростання майбутнього уп­равлінського персоналу.

На наш погляд, для об'єднання підприємств у складі холдингу та його корпорати­вних підприємств найефективнішою формою буде створення служби внутрішнього аудиту.

Служба внутрішнього аудиту – це структурній підрозділ, який здійснює внутріш­ній аудит, не бере участі в діяльності холдингу і є органом оперативного контролю ради дирек­торів (наглядової ради). Служба внутрішнього аудиту підпорядковується раді директорів (на­глядовій раді) або комітету з аудиту та діє на підставі Положення про службу внутрішнього аудиту.

Об'єктивність внутрішнього аудиту забезпечу­ється ступенем його незалежності в структурі  управління холдингу. СВА групи має бути неза- лежним окремим підрозділом у структурі холдингу. Незалежність внутрішнього аудиту є переду­мовою об'єктивності, оскільки рівень організаційної незалежності служби внутрішнього аудиту безпосередньо впливає на об'єктивність внутрішніх аудиторів.

        Служба внутрішнього аудиту проводить пере­вірку, аналіз і оцінку діяльності холдингу та йо­го корпоративних підприємств за всіма напряма­ми діяльності. Співробітники СВА не концентрують свої зусилля на діяльності тільки в одному напрямі, а виконують той вид аудиту, який, з їх­ньої точки зору, є найприйнятнішим у вирішенні поставлених аудиторських завдань. Більше того, СВА не обмежується проведенням аудиторських перевірок різних підрозділів холдингу або кор­поративного підприємства. Співробітники СВА особливу увагу приділяють аудиту основної дія­льності шляхом аналізу діяльності всіх підрозді­лів, пов'язаних з її проведенням.

            На наш погляд, модель проведення процесу внутрішнього аудиту холдингу та його корпоратив­них підприємств як єдиної економічної одиниці передбачає п'ять етапів (рис. 1).

Рис.1 Модель процесу внутрішнього аудиту

         З врахуванням аналізу типів структур СВА в міжнародній практиці та залежно від організаційної структури холдингу можливі такі форми організації СВА:

-об'єднана організаційна структура;

-командний варіант організації служби внут­рішнього аудиту.

        Об'єднана організаційна структура передба­чає формування в кожному підрозділі відділу внут­рішнього аудиту. Крім того, на кожному підпри­ємстві, що входить до складу об'єднання, створюють відділ внутрішнього аудиту. Очолює та коор­динує роботу всіх служб внутрішнього аудиту го­ловний внутрішній аудитор. Така складна струк­тура відділу виправдовує себе лише на великих підприємствах, коли до складу об'єднання входять кілька підприємств, об'єднаних за певними озна­ками.

Однак може бути достатнім створення відділу внутрішнього аудиту в межах підрозділів.Такий варіант доцільний, коли об'єднання фор­мується за господарським сегментом, що перед­бачає виробництво подібних продуктів (товарів, послуг), коли технологічний цикл, облікові прин­ципи, системи документообігу подібні або одна­кові.

Крім того, до організації відділу внутрішнього аудиту за цим принципом вдаються тоді, коли: не доцільно з організаційної та витратної точок зору формувати службу внутрішнього аудиту на кожному підприємстві об'єднання; відділ внутрішнього аудиту формується із спеціалістів, які орієнтовані на дослідження процесів, операцій на підприємствах цього об'єднання, добре обізнані в принципах, методах їх роботи.

Командний варіант організації служби внут­рішнього аудиту доцільний тоді, коли організа­ційна структура є не такою складною. При цьому до складу служби внутрішнього аудиту входять спеціалісти різних напрямів, які підпорядковують­ся головному внутрішньому аудитору (керівнику служби), який, у свою чергу, підзвітний віце-президенту з фінансів або фінансово-економічної служби. Можливе заснування груп аудиторів або ко­манд на основі видів послуг, виконання яких вони забезпечуватимуть. Це може бути здійснено на прикладі чотирьох основних груп аудиторів, які спеціалізуються на:

1) аудиті операційної, фінансової й інформа­ційних систем;

2) управлінні ризиком і самооцінці контролю ризику;

3) консалтингових послугах;

4) розслідуваннях.

           Склад персоналу СВА, кількість співробітни­ків, рівень їх кваліфікації залежать від структури холдингу, технологічного процесу та завдань, які ставить керівництво перед службою внутрішнього аудиту.

Служба внутрішнього аудиту надає висновки та пропозиції за результатами перевірок або на вимо­гу, готує інформацію про виконання плану переві­рок та звітує про діяльність підрозділу не рідше ніж один раз на рік раді директорів (наглядовій раді) або комітету з аудиту.

Сьогодні однією з нагальних потреб є створення служби внутрішнього аудиту в холдингу. Це дає змогу:

• забезпечити ефективне функціонування і максимальний (відповідно до визначених цілей) розвиток холдингу;

• зберегти й ефективно використовувати активи і потенціал холдингу;

• вчасно виявляти і мінімізувати комерційні, фінансові та інші ризики в управлінні холдингом;

•сформувати адекватну сучасним умовам господарювання систему інформаційного забезпечеі всіх рівнів керування, що забезпечуватиме вчасну адаптацію функціонування холдингу до змін внутрішнього і зовнішнього середовища;

• забезпечити конкурентоспроможність холдингу.

            Внутрішній аудит на основі проведеного аналізу дає рекомендації щодо вдосконалення систем внутрішнього контролю, але він не може безпосередньо змінити їх, так як ці рекомендації керівництво може прийняти або не прийняти. Однак внутрішній аудит має добиватися наявності та ефективності роботи системи внутрішнього контролю підприємства у всіх сферах його діяльності. Для цього повинна бути забезпечена відносна незалежність служби внутрішнього аудиту на основі вимог внутрішніх нормативних актів підприємства.

 

Список літератури :

 

1. Закон України «Про аудиторську діяльність» від 22.04.93 р. № 3125-ХІІ із змінами.

2. Уманців Г.В. Холдингові компанії та про­мислово-фінансові групи у сучасній економіці. -К., 2002.

3.Соколов Б.Н. Внутренний контроль в коммерческой организации(организации,методики,практика).-М.,2006

4.Валентина Костюченко.Внутрішній аудит у системі управління холдингом//Бухгалтерський облік і аудит.-2007