Козьменко Л.С.

Державний вищий навчальний заклад

„Українська академія банківської справи Національного банку України”

Шляхи подолання наслідків  світової фінансової кризи на підприємствах машинобудування

Наслідки світової фінансової кризи для вітчизняних підприємств машинобудування проявляються у зростанні боргів та нездатності здійснювати фінансове забезпечення виробничо-господарської діяльності, нестачі грошових ресурсів та зростанні простроченої кредиторської заборгованості, спаді обсягів продаж тощо. Сьогодні підприємства машинобудування обирають різні варіанти реакції на світову фінансову кризу: у більшості випадків захисну стратегію, яка характеризується згортанням діяльності, у меншості – наступальну. Нажаль, світова фінансова криза призводить до збільшення кількості фінансово неспроможних підприємств в досліджуваній галузі, що пояснюється, по-перше, об’єктивною макроекономічною нестабільністю, а по-друге, рядом суб’єктивних чинників, серед яких на перше місце виходить нездатність керівництва здійснювати ефективне антикризове управління підприємством, своєчасно виявляти проблеми та вживати необхідних заходів.

Фінансові труднощі на підприємствах машинобудування сьогодні обумовлені синергічним поєднанням негативних наслідків світової фінансової кризи, певних дисбалансів у розвитку цієї галузі в Україні, а також рядом внутрішніх проблем, що характерні для більшості вітчизняних підприємств. Сьогодні підприємства машинобудування стикаються як із зовнішніми, так із внутрішніми факторами виникнення фінансової кризи. Вплив зовнішніх факторів має, в основному, загальноекономічний, об’єктивний, стратегічний характер, але він підсилюється впливом цілого ряду ринкових та політичних факторів. Внутрішні фактори впливають на результати діяльності підприємства і напряму пов'язані з його операційною (маркетингова політика, структура поточних витрат, виробничий менеджмент тощо), інвестиційною (інвестиційні вкладення, інвестиційна стратегія та інвестиційний менеджмент тощо) та фінансовою (структура активів та зобов’язань, фінансова стратегія та фінансовий менеджмент тощо) діяльністю.

В будь-якому випадку важливим є ідентифікація джерел, причин та факторів виникнення фінансова криза, що, в свою чергу, дозволить сформувати оптимальний портфель антикризових заходів, реалізація яких допоможе вивести підприємство з кризового стану, відновити його платоспроможність та ліквідність. Також важливо проводити діагностику фінансового стану з метою виявлення механізмів внутрішньої фінансової стабілізації діяльності суб’єкта господарювання, аналізувати існуючі методи та принципи антикризового фінансового управління, прогнозувати розвиток подальшої діяльності та майбутнього фінансового стану підприємства при проведенні фінансової санації.

Стратегія подолання наслідків світової фінансової кризи на підприємствах машинобудування передбачає розробку ефективного дієвого механізму діагностики кризового стану суб’єкта господарювання. При цьому збільшується рівень вимог до керівників, які приймають важливі стратегічні рішення. Підприємство може припинити своє існування та бути ліквідоване, а може відновити свою діяльність, усунути негативні наслідки після проведення кардинальних змін, наприклад, реструктуризації або реорганізації підприємства, та антикризових заходів, наприклад, впровадження плану санації та реалізація санаційних заходів. Успіх подолання кризи залежить від вміння менеджменту своєчасно реагувати на кризові явища та здійснити адекватні дії.

Управління підприємством в умовах світової фінансової кризи – це сукупність методів, спрямованих, з одного боку, на зменшення поточних витрат, збільшення надходжень грошових ресурсів, необхідних для виконання зобов’язань, а з другого боку – на зростання обсягів замовлень та реалізації і, відповідно, отримання прибутку. При цьому досить значущим є використання нових прийомів управління, які можуть кардинально змінити існуючу систему після реорганізації, а саме: використання ноу-хау, позиціонування торгівельної марки, створення конкурентоздатної якісної продукції, цінова політика тощо.

Оскільки основні напрями подолання світової фінансової кризи не можуть фінансуватися тільки за рахунок внутрішніх джерел, то виникає необхідність залучення позикових коштів, що сьогодні є особливо складною проблемою. Тому важливо визначити оптимальне співвідношення та послідовність всіх дій механізму антикризового управління суб’єктом господарювання, необхідних для того, щоб підприємство спочатку мало змогу не збанкрутіти, а потім уже відновити свою платоспроможність та почати новий більш ефективний етап в своїй діяльності.

Слід підкреслити актуальність застосування таких методів подолання наслідків світової фінансової кризи на підприємствах машинобудування: зменшення витрат; збільшення надходження коштів; проведення реструктуризації кредиторської заборгованості; проведення реорганізації або реструктуризації підприємства, вдосконалення його організаційної структури та корпоративного управління, формування портфелю технологій виробництва відповідно до умов кризового стану ринку, корегування збутової політики і менеджменту персоналу.

Ефективне антикризове управління – це, передусім, управління, яке ба­зується на вмінні правильно застосовувати досягнення сучасного менедж­менту та характеризується здатністю підприємства своєчасно та конструктивно реагувати на зміни, що загрожують його нор­мальному функціонуванню. Важливою умовою є зміни у сфері прийняття антикризових управлінських рішень. Теорії класичних шкіл менеджменту наголошують на тому, що успіх підприємства, передусім, визначається, раціо­нальною організацією виробництва продукції, зниженням витрат виробниц­тва та іншими засобами впливу на його внутрішні фактори. В свою чергу, сучасний мене­джмент, навпаки, на перше місце висуває проблеми адаптованості до змін зовнішнього середовища. Отже, на сьогоднішній день керівництво основну увагу концентрує на аналізі факторів зовнішнього середовища, не приділяючи достатньої уваги дослідженню ендогенних факторів та удосконаленню системи внутрішнього управління.