Экономика

Акмаєва Н.В., Пилипюк Ю.О.

Донбаський  державний технічний університет

ПЛАНУВАННЯ ПРИБУТКУ НА ПІДПРИЄМСТВІ – ОСНОВНИЙ ЕЛЕМЕНТ ФІНАНСОВОГО ПЛАНУВАННЯ

 

Фінансове планування на підприємстві необхідне в нинішніх умовах української дійсності. Зв'язано це, насамперед, з переходом від командної моделі економіки, при якій планування здійснювалося централізовано, до ринкових відносин. Складність і висока рухливість процесів, що відбуваються на сучасному ринку, створюють нові передумови для більш серйозного застосування планування. Основними факторами зростаючої ролі планування в сучасних умовах є:

-       збільшення розмірів фірми й ускладнення форм її діяльності;

-       висока нестабільність зовнішніх умов і факторів;

-       новий стиль керівництва персоналом;

Проблема полягає у тому, що у ринковій економіці підприємці не здатні домогтися стабільного успіху без чіткого й ефективного планування  своєї діяльності. Постає питання: як спланувати свій прибуток при змінах обсягу реалізації продукції.

Мета даного дослідження полягає у розробці моделі планування прибутку підприємства на основі фізичних обсягів реалізації із застосуванням методу екстраполяції лінійних трендів.                                                                                                                   

Життєдіяльність фірми неможлива без планування, «сліпе» прагнення до одержання прибутку призводить до швидкого краху. Основою планування є прогнозування збуту, оскільки виробництво орієнтоване в першу чергу на те, що буде продаватися, тобто користуватися попитом на ринку. Обсяг збуту визначає обсяг виробництва, що у свою чергу, визначає планування всіх видів ресурсів, у тому числі трудових, запасів сировини і матеріалів. Це спричиняється необхідністю фінансового планування, в тому числі планування витрат і прибутку. Планування повинне здійснюватися за твердою схемою, використовувати розрахунки багатьох кількісних показників.

Розглянемо на прикладі малого приватного підприємства конкретну модель планування прибутку. Щоб спланувати прибуток на приватному підприємстві, споживачами продукції якого є населення, доцільно застосувати метод екстраполяції за допомогою лінійних трендів на підставі даних про фізичний обсяг реалізованої продукції, які  представлені  у вигляді таблиці 1.

 

Таблиця 1  – Фактичні обсяги реалізації продукції протягом року

Період дослідження, місяць (t)

Обсяг реалізованої продукції, од.(yt)

1

11787

2

12540

3

11645

4

10894

5

13567

6

9670

7

11458

8

16897

9

11750

10

8734

11

12654

12

8904

Сума

140500

 

                                     (1)

 

Модель розрахунку прогнозного обсягу реалізації продукції матиме наступний вигляд:

 

                                                   (2)

                                        (3)

 

де yt – прогнозний обсяг реалізації продукції, од.;

t – порядковий номер прогнозного періоду.

Таким чином, прогнозний обсяг реалізації у наступному місяці очікуватиметься 11070 од. На підставі фактичних даних про суму умовно-постійних витрат, рівня змінних витрат на одиницю продукції, а також враховуючи можливість зміни ціни реалізації визначимо плановий прибуток (вихідні дані в таблиці 2).

 

Таблиця 2 – Вихідні дані для розрахунку планового прибутку

Показник

Значення показника

Обсяг реалізації, од.

11070

Ціна, грн.

17,2

Рівень змінних витрат, грн./од.

10,4

Умовно-постійні витрати, грн.

28150

 

Після нескладних алгебраїчних перетворень отримаємо модель планового прибутку, розрахунок якого ґрунтується на методі екстраполяції:

 

                                             (4)

                                            (5)

 

Отже, плановий прибуток у наступному місяці становитиме 47124 грн., що відповідатиме рівню рентабельності продаж 24,7%.

Оперативне планування сьогодні стає важливою конкурентною перевагою. Планування прибутку дозволяє: забезпечити нормальний відтворювальний процес необхідними джерелами фінансування; гарантувати виконання зобов'язань підприємства перед бюджетом, позабюджетними фондами, банками, іншими кредиторами; виявляти резерви й мобілізовувати ресурси з метою ефективного використання прибутку; здійснювати контроль  за фінансовим станом, платоспроможністю, кредитоспроможністю. Удосконалення системи планування сприяє покращенню фінансових показників роботи підприємства.