Радельчук Г. І.

Хмельницький національний університет

ІНТЕРНЕТ-ТРЕЙДИНГ НА ФОНДОВОМУ РИНКУ УКРАЇНИ:
СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ

Загальні процеси інформатизації і комп'ютеризації не могли залишити осторонь фінансовий (зокрема, фондовий) ринок. Це виразилося, в першу чергу, в повсюдній заміні традиційних голосових торгів на електронні, де постановка заявок учасниками здійснюється через спеціалізовані термінали, що дають доступ до біржових електронних торговельних систем (ЕТС).

До появи ЕТС взаємодія між учасниками ринку здійснювалася напряму або через посередників – біржових ділерів. Після появи ЕТС роль посередника на міжділерському ринку істотно змінилась, оскільки взаємодія між ділерами стала багатосторонньою. З розвитком телекомунікацій багато бірж розробили автоматизовані системи віддаленого доступу до свого торговельного майданчи­ка, які функціонують в рамках захищеної мережі.

Важливим етапом розвитку ЕТС стала організація доступу до найбільших міжнародних біржових і поза­біржо­вих торговельних систем з використанням мережі Інтернет як глобальної розподіленої інфраструктури передачі даних для здійснення інвестицій на світових фондових ринках. Нова технологія, що одержала назву Інтернет-трейдингу [1], привела до перегляду основних економіч­них моделей і концепцій функціонування світових фінансових ринків в цілому, виникненню принципово нового конкурентного середовища, розробці технологічних стандартів, появі нових гравців, торговельних майданчиків і фінансових інструментів. На сьогоднішній день світові обсяги торгівлі цінними паперами через Інтернет оцінюються в сотні мільярдів доларів США в рік з потенціалом зростання до декількох трильйонів в найближчі декілька років.

На світових фондових ринках Інтернет і можливості, що надаються ним, лягли в основу глобального розподіленого середовища фінансових транзакцій і  інвестицій, з використанням різних аналітичних ресурсів, доступ до якого здійснюється з будь-якої точки світу за наявності мінімальних апаратних і програмних ресурсів. При класичному Інтернет-трейдингу клієнт підключається до  біржового терміналу за допомогою спеціальної програми, через яку подаються заявки на  купівлю/продаж з  вказівкою кількості і  вартості цінних паперів. Заявка виконується, якщо на  біржі в даний момент є зустрічні замовлення по  цих же  паперах. Така біржова технологія, яка називається ринком заявок, в  Україні з'явилася недавно. При цьому вона є необхідною умовою для біржової електронної торгівлі, оскільки дозволяє купувати і  продавати протягом дня одні і  ті  ж  папери.

Для здійснення Інтернет-трейдингу на комп’ютер клієнта встановлюється спеціальна програма (торговельний термінал віддаленого доступу на біржі), яка при підключенні до Інтернет показує біржові ціни на фінансові інструменти у поточний момент часу в цифровому і графічному вигляді та дозволяє здійснювати операції купівлі–продажу цінних паперів в режимі реального часу. Сучасні системи Інтернет-трейдингу, окрім стандартних можливостей отримання котирувальної інформації, простої аналітики і виконання замовлень на купівлю і продаж акцій, все частіше комплектуються такими можливостями, як вбудований технічний аналіз, експорт інформації в спеціальні програми аналізу даних, маржинальне кредитування, автоматизація торговельних і бухгалтерських операцій, онлайн-консультації з фахівцями тощо.

На російському ринку цінних паперів системи Інтернет-трейдингу почали широко використовуватися в брокерській діяльності з 1999 року. Їх запровадження дозволило відкрити ринок цінних паперів для дрібних і середніх інвесторів, в основному з числа фізичних осіб. В Україні Інтернет-трейдинг на фондовому ринку розвинутий досить слабо. Перешкод для створення електронного майданчика чимало: фондовий ринок невеликий, багато акцій складно купити або продати через низьку ліквідність, розробка і впровадження відповідних технологій для електронної торгівлі коштують досить дорого. Все це пов’язано з тим, що український фінансовий ринок є досить відокремленим від інших фінансових ринків, і сьогодні лише розпочинається його інтеграція в систему міжнародних фінансових ринків.

Торгівля цінними паперами на фондовому ринку України здій­снюється на наступних фондових біржах та в позафондових торговельно-інформаційних системах: Українська фондова бiржа (УФБ, http://ukrse.kiev.ua/); Київська міжнародна фондова біржа (КМФБ, http://www.kise-ua.com/); Українська міжбанківська валютна біржа (УМВБ, http://www.uice.com.ua/); фондова біржа “ІННЕКС” (колишня Донецька фондова біржа, http://www.innex-group.com/); Придніпровська фондова біржа (ПФБ, http://www.pse.com.ua/); Українська Мiжнародна Фондова Бiржа (УМФБ, http://www.uise.kiev.ua/); Фондова біржа “Перспектива” (http://www.psptis.com.ua/); Східно-Європейська фондова біржа (СЄФБ, http://www.eese.com.ua/); Перша фондова торговельна система (ПФТС, http://www.pfts.com/); Південноукраїнська торгово-інформаційна система “Південь-Сервер” (ПТІС, http://www.utis.mk.ua/).

Крім того, в серпні 2008 р. Антимонопольний комітет України надав дозвіл на економічну концентрацію у вигляді створення ВАТ “Українська біржа”. Засновниками біржі виступили російська фондова біржа РТС (http://www.rts.ru) та провідні українські торговці цінними паперами [2].

Більшість експертів вважає, що найбільші перспективи на українському біржовому ринку має ПФТС [3]. На початку червня цього року керівництво ПФТС оголосило про запуск проекту MICEX – NASDAQ OMX – PFTS Ukrainian Project. Згідно цього проекту російська біржа ММВБ (http://www.micex.ru/) впровадить на ПФТС нову торговельну систему, створену на базі програмних продуктів бірж NASDAQ OMX (http://www.nasdaq.com/) і ММВБ. ПФТС уже створила найнеобхідніше для запуску Інтернет-торгівлі – ядро і шлюз [4, 5]. Для повноцінного Інтернет-трейдингу потрібна також установка брокерського програмного забезпечення. У свою чергу, брокери зайняті розробкою бази документів для Інтернет-трейдингу.

Іншим претендентом на лідерство експерти визначили Українську біржу, адже РТС також планує насамперед ввести в  Україні Інтернет-трейдинг і почати торги на новому майданчику вже до кінця цього року. Теоретично нова біржа має непогані шанси перетягнути на себе значну частку ринку у ПФТС, оскільки, окрім того, що РТС має досвід роботи з високотехнологічними торговельними системами, важливу роль виконує і підтримка нової біржі провідними українськими і російськими брокерами.

Торік про намір запустити Інтернет-трейдинг заявляли також УМФБ та фондова біржа ІННЕКС”. Однак поки що на обох біржах робота над системами Інтернет-трейдингу не ведеться.

Реальну конкуренцію ПФТС складає біржа “Перспектива”, торговельна система якої є аналогом найбільш прогресивних систем торгівлі акціями за кордоном – ECN (Еlectronic Сommunication Network). Проте в біржі є великий недолік – поки що немає шлюзу. “Перспектива” обіцяє впровадити віртуальну торгівлю до кінця поточного року. Технічно це можливо і зараз, але  для успіху необхідно заручитися підтримкою фондових бірж, у першу чергу ПФТС.

Отже, базові умови для впровадження віртуальної торгівлі в Україні вже є. В січні 2008 р. таку послугу своїм приватним і корпоративним клієнтам вперше на вітчизняному ринку запропонувала інвестиційна компанія (ІК) Galt&Taggart Securities Ukraine (http://www.galtandtaggart.com.ua/) [6]. Але поки що це не Інтернет-трейдинг в світовому розумінні – це українська версія з особ­ли­вим інтерфейсом, яка спрощує доступ приватних осіб до біржової торгівлі.

Підготовку до запуску Інтернет-трейдингу проводять також ІК Dragon Capital (http://www.dragon-am.com/), інвестиційно фондова група “Сократ” (http://www.sokrat.com.ua/), ІК “Арт-капітал” (http://www.art-capital.com.ua/) та ІК “Проспект Інвестментс” (http://www.prospect.com.ua/)  [7].

Але для повноцінного запуску Інтернет-трейдингу в Україні є дві перешкоди: недостатня готовність до цього біржі ПФТС і депозитарію Міжрегіональний фондовий союз, а також нерозвинутість ринку заявок. Головна перешкода для Інтернет-трейдингу була знята після прийняття закону про електронний документообіг і електронний підпис. Але ще потрібен документ для маржинальної торгівлі, що регулює взаємостосунки клієнта і його брокера, який може видати клієнту кредит під заставу його портфеля цінних паперів.

Таким чином, хоча торгівля цінними паперами через Інтернет в Україні сьогодні знаходиться на початковому етапі свого розвитку, перспективи цього напряму не можна недооцінювати. Більше того, не дивлячись на всі проблеми, які сьогодні властиві становленню вітчизняних фінансових Інтернет-технологій (недостатність правової бази, необхідність посилення захисту інформаційних потоків, підвищення якості каналів зв'язку тощо), вже можна констатувати існування і динамічний розвиток Інтернет-індустрії на ринку цінних паперів.

Література

1.      Интернет-трейдинг в действии // http://fxp-t.ru/?p=38

2.      РТС соблазняет украинских брокеров // http://www.expert.ru/printissues/ukraine/2008/07/news_brokery/

3.      Яка фондова біржа стане основною // http://www.in.gov.ua/index.php?lang=ua&get=139&id=1293&page=9

4.      Електронні біржі в Україні і світі – реалії 2008р.: від аферистів до реалістів // http://business-fondy.blogspot.com/2008/08/2008.html

5.      ПФТС уже создала самое необходимое для запуска Интернет–торговли ядро и шлюз. Интернет–трейдинг появится к лету // http://www.cbonds.info/ua/rus/news/index.phtml/params/id/391204

6.      Бумаги оценят в мегабайтах. ИК “Galt&Taggart Securities” запустила Интернет–трейдинг // http://proit.com.ua/internet/2008/01/21/092725.html

7.      Українські акції через Інтернет // http://money.donetsk.ua/ukrajinski-akciji-cherez-internet.html