Экономические науки/10.Экономика предприятия.

 

Голодинський О.Ю.

Науковий керівник: Гуменюк М. М.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

ЕФЕКТИВНІСТЬ УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ ПІДПРИЄМСТВА

 

В сучасних умовах господарювання управління грошовими потоками має досить важливе значення. На сьогодні поняття "cash flow"(грошовий потік) відносно нове для вітчизняних фінансистів. Воно означає рух коштів або їх еквівалентів у результаті здійснення фінансово-господарської діяльності, зокрема, операційної, інвестиційної, фінансової.

Грошові потоки пов'язані з відомою моделлю ГТГ:, де Г це вихідний грошовий потік: закупівля сировини, матеріалів, виплата заробітної плати, адміністративні витрати, витрати на збут, фінансові витрати. Ці всі виграти спрямовані на виготовлення продукції ­– Т. Далі відбувається реалізація продукції і отримання вхідного грошового потоку Г:, і знову частиною вхідного грошового потоку фінансуються витрати, тобто це безперервний кругообіг грошових потоків[2].

Нестача грошових потоків призводить до порушення фінансової стійкості. Не вистачає власних фінансових ресурсів для фінансування запасів, залучаються короткострокові та довгострокові кредити, які необхідно погашати, а також сплачувати відсотки за їх використання.

Дану проблему досліджували такі вчені: С. Росса, Р. Брейлі, В. Ковальов, Є. Нікбахт, Є. Стоянов, В Беренс, А. Поддєрьогін, Г. Кірєйцев.

На практиці розрізняють три варіанти в порівнянні вхідних та вихідних грошових потоків:

1. Баланс – тобто вхідні та вихідні грошові потоки дорівнюють один одному.

2. Вихідні грошові потоки перевищують вхідні – виникає дефіцит грошових потоків, що може призвести до зниження ліквідності і неплатоспроможності підприємства,

3. Вихідні грошові потоки є меншими, ніж вхідні – це найоптимальніший варіант, коли у підприємства достатньо власних грошових потоків[1].

Звичайно, найкращим варіантом є третій. Тому, щоб його досягти, потрібно здійснювати такі заходи. Так, під час дослідження ефективності управління грошовими потоками потрібно:

- визначити цілі управління грошовими потоками;

- здійснити постановку завдань;

- визначити методи досягнення поставлених цілей і завдань;

- проаналізувати ефективність використання грошових потоків;

- визначити проблеми, які існують в управлінні грошовими потоками;

- сформулювати обґрунтовані пропозиції щодо усунення недоліків;

- усунути виявлені недоліки.

На жаль, на сьогодні не існує єдиної методики проведення аналізу грошових потоків, тому потрібно напрацювати єдину методику визначення необхідних показників. Різні автори пропонують своє бачення щодо обчислення тих чи інших показників. Звичайно, їх думки суттєво не відрізняються, хіба тільки окремими елементами. Наприклад, є протиріччя щодо включення при обрахунках тієї чи іншої статті звітності. Це і багато іншого зумовлює зведення усіх методик до єдиної. Можливо, виникне необхідність поділити методику обчислення між різними галузями виробництва, щоб врахувати їх особливості. Наприклад, в промисловості і в сільському господарстві отримання прибутків в часі відрізняються, адже сільське господарство має сезонний характер виробництва[3].

Ефективне управління неможливе без прогнозування. На жаль, в нашій державі до цього методу не досить часто звертаються. Потрібно на загальнодержавному рівні затвердити обов'язкове складання бізнес-плану і головним розділом повинен бути план надходження та витрачання грошових коштів за видами діяльності (операційна, інвестиційна, фінансова) і за структурними підрозділами. Для цього потрібно розробити єдину методику прогнозування, щоб вона була доступна для всіх підприємств. І знову її можна скоригувати за галузями [2].

Це все можна реалізувати, але на українських підприємствах недостатньо висококваліфікованих спеціалістів, а також не на всіх є спеціальний підрозділ, який би займався прогнозуванням.

Взагалі найкраще було б організувати службу контролінгу, яка б виконувала контрольну функцію на всіх стадіях фінансово - господарської діяльності. Це було б суцільним спостереженням, яке б допомагало визначити тенденцію за кілька років, фактори, які впливають на формування грошових потоків, а далі розробляти конкретні заходи щодо усунення недоліків.

Отже, можна сказати, що ефективність управління грошовими потоками на сучасному етапі перебуває на не досить високому рівні. Виникає необхідність нормативного забезпечення: інструкції, роз'яснення розрахунку показників. Доцільно було б підвищити зацікавленість підприємств в ефективному управлінні грошовими потоками, поінформованість працівників шляхом організації семінарів, тренінгів з роз'яснення деяких аспектів законодавства. Адже роль держави полягає не тільки у зборі податків і контролі, а й в наданні методичної та рекомендаційної допомоги.

Література:

1. Климчук С. В. Напрями оцінки руху грошових потоків як визначальної компоненти фінансової стійкості // Економіка АПК. - 2006. - № 9. - С. 52 - 58.

2. Надточій С. І. Загальна оцінка грошових потоків підприємства як основа управління ними // Формування ринкових відносин в Україні. - 2006. -№ 5. -С. 41 - 49.

3. Надточій С. І. Коефіцієнтний аналіз грошових потоків підприємства в аспекті управління ними // Формування ринкових відносин в Україні. - 2006. - № 7. - С. 8 - 12.