Вітер Н.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М Туган-Барановського

Напрямки реформування місцевих податків і зборів як частини дохідної бази місцевих бюджетів

Сьогодні однією з найбільш важливих передумов створення демократичної та вільної держави є само­стійність і незалежність органів місцевого самоврядування. Останніми роками особливо актуальною стала проблема нестачі фінансо­вих ресурсів органів місцевої влади та нестабільність їхніх дохідних джерел. За таких умов вагомим чинником стабілізації економічної ситуації в країні має стати ефективне формування місцевих фінансів, здатне перетворити територіа­льні громади із дотаційних на самостійні, які за рахунок власних до­ходів спроможні розв'язувати будь-які соціально-економічні проблеми.

Метою даної статті є визначення напрямків реформування місцевих податків і зборів як частини дохідної бази місцевих бюджетів.

Основою фінансової бази місцевого самоврядування мають бути доходи з власних джерел, насамперед, місцеві податки і збори. В розвинутих країнах мі­сцеве оподаткування займає досить значну питому вагу в загальній сумі грошо­вих надходжень органів регіональної і місцевої влади (у таких європейських країнах, як Данія, Іспанія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Швейцарія вони становлять більш ніж 40%). В Україні  роль місцевих податків і зборів поки що незначна: вони не досягають 5%.

Становлення системи місцевого оподаткування в Україні відбувається надто повільними темпами. Сьогодні діюча система, як засіб податкової політики держави, потребує вдосконалення.

Багаторічна практика місцевого оподаткування в нашій країні приводить до висновку, що система місцевих податків і зборів виконує у нас допоміжну роль щодо державного оподаткування.

До місцевих податків і зборів, згідно ЗУ «Про систему оподаткування в Україні» відносяться такі, що не відіграють важливу роль у наповненні місцевих бюджетів і, разом з тим, їх стягнення суб'єктами господарювання призводить до невиправданих витрат у зв'язку з обов'язковістю систематичного подання податкових звітів в органи державної податкової служби і сплати незначних сум до бюджетів. Окремі місцеві податки і збори передбачають фіксовану ставку оподаткування, що є символічною, і  не індексувалась жодного разу.

Чинне законодавство про місцеві податки і збори не забезпечує надійними джерелами фінансування місцеві бюджети. З  огляду на це, є доцільним забезпечення єдиного підходу зі встановлення радами місцевих податків і зборів, чіткої реалізації податкового законодавства і відповідних рішень, які приймаються на місцях. необхідною також є відміна всіх рішень органів місцевого самоврядування, згідно з якими введені інші платежі, що не зараховуються до місцевих бюджетів. Доцільним є впровадження таких місцевих податків і зборів, які були б реальними до сплати, що дасть можливість отримання додаткових надходжень до місцевих бюджетів.

У зв'язку з цим, пропонується:

1. Відмінити п'ять неефективних місцевих зборів: збір за участь у перегонах на іподромі; збір за виграш у перегонах на іподромі; збір з осіб, які беруть участь у грі на тоталізаторі на іподромі; збір за видачу ордера на квартиру; збір за право на проведення конкурсного розпродажу і лотерей.

2.  На заміну ринкового збору ввести податок за торгові місця на ринку.

3. На заміну збору за паркування автотранспорту ввести податок за спеціально відведені місця для паркування транспортних засобів.

4.  Удосконалення механізму стягнення рекламного збору, зокрема чіткого визначення платників і податкових агентів збору, передбачити механізм його сплати до тих місцевих бюджетів, де розміщена реклама.

5. На заміну курортного збору і збору на розвиток рекреаційного комплексу в Автономній Республіці Крим ввести туристичний збір, який стягуватиметься на всій території України і сприятиме наповненню місцевих бюджетів.

6.  Податок за використання місцевої символіки пропонується зробити не обов'язковим до встановлення.

7.  Включити в перелік місцевих податків і зборів збір за розміщення об'єктів грального бізнесу і будівельний збір.

Ухвалення таких змін дозволить законодавчо врегулювати стягнення місцевих податків і зборів в Україні, оптимізувати перелік цих податків і зборів, розширити об'єкт і базу оподаткування, встановити справедливі ставки, що дасть можливість створити надійне джерело прибуткової частини місцевих бюджетів і забезпечить щорічні додаткові надходження.