Родіонова О.Ю.

Луганський національний аграрний університет

ВИЗНАЧЕННЯ СТРУКТУРИ ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ КУЛЬТУРИ ПІДПРИЄМСТВ АПК

Структура організаційної культури є складною і багатогранною категорією. Залежність організаційної культури від розміру та сфери діяльності підприємства, характеру внутрішнього середовища та зовнішнього оточення, цілей існування та інших чинників обумовлює унікальність складових організаційної культури. Матеріали проведених досліджень надають можливість сформулювати і визначити два основних підходи до розгляду і формування організаційної культури.

Перший підхід можливо визначити як структурний. Під структурним підходом представляємо сукупність важливих для підприємства системних відносин субкультур, визначених за принципами економічної та соціальної доцільності для підприємства. Другий підхід можливо визначити як атрибутивний, в якому структурні елементи культури відокремлюються від форм проявів культури.

Частіше за все в проаналізованих роботах немає чіткого розподілу між атрибутами, формами прояву культури та її основними елементами, науковці досить часто підмінюють одні поняття іншими, ототожнюють сутність визначеного структурного і атрибутивного розмежування складових організаційної культури, що не є коректним. Визначення чіткого розподілу структурного і атрибутивного підходів є необхідним для оптимального розподілу часу та цільових функцій і програм керівників в процесі формування і розвитку організаційної культури. Від чіткого розмежування складових від атрибутів і форм прояву організаційної культури залежить програма і швидкість дії підприємства в процесі формування організаційної культури.

При формуванні підходів до визначення сутності та структури організаційної культури вагомим є практичний досвід діяльності підприємств. Тому з метою об’єктивного формування структури організаційної культури автором було проведено спеціальне дослідження-анкетування з встановлення структури організаційної культури підприємств. Опитування здійснювалося на підставі спеціально розробленої анкети. Респондентами були керівники середньої ланки управління підприємств АПК. По-перше респонденти висловили власні думки про відношення елементів культури до структурного або атрибутивного підходів, рис. 1.

Рис. 1. Підходи до визначення структури організаційної культури

 

Більшість фахівців мають думку, що складові організаційної культури мають все ж структурний характер, а не атрибутивний. Такий підхід обумовлений тим, що атрибути культури, такі як норми, цінності, мова, ритуали, уніформа та інші, притаманні будь яким складовим елементам культури та підприємствам. Проте саме елементи організаційної культури мають певні особливості і елемент унікальності через індивідуальність підприємств (розмір, характер продукції, ринки збуту, соціальну спрямованість).

В ході опитування було виявлено, що окремі елементи організаційної культури є в полі зору майже всіх респондентів. Проте, окремі структурні компоненти є специфічними для обмеженої кількості підприємств і не мають поширення на всі підприємства, рис. 2.

 

 

Рис. 2. Структура організаційної культури за визначенням фахівців

 

До особливих і найбільш перспективних елементів віднесли соціальну, екологічну культуру та професійну культуру. В основному, такий вид культур визначили підприємства-експортери АПК. Під соціальною культурою розуміють  взаємостосунки усередині підприємства і з суспільством. Екологічна культура формулює та регулює взаємовідносини підприємства з природою та людиною.

Найпоширеними є визначення таких складових як культура виробництва, культура безпеки виробництва, культура персоналу, інноваційна культура, інвестиційна культура.

Формування організаційної культури – тривалий процес, вплив на який завжди носить опосередкований характер і вимагає від керівництва організації достатньо глибокої рефлексії з приводу особливостей своєї організації, її історії. При формування організаційної культури можливе поява і більшої кількості складових організаційної культури, залежно від відмітних характеристик підприємства.