Меренкова С.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 ім. Михайла Туган – Барановського

 

ВПЛИВ ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ КОНДИТЕРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ

 

Структура виробництва на кондитерських підприємствах України, як і велика частка обладнання, успадковані з радянських часів. Головні оператори ринку діють як універсальні виробники, тобто випускають продукцію різних товарних груп з різних сегментів ринку. За даними Державного комітету статистики України у 2007 році, українські кондитерські підприємства виробили 968 тис. тон продукції на суму 3876,7 млн. грн. (в цей обсяг не включено кондитерські вироби нетривалого зберігання).

Розвиток організації та зміни в структурі виробництва спостерігаються, як правило, на великих підприємствах. Впровадження нових управлінських та технологічних підходів властиве головним гравцям ринку, серед яких корпорація «Roshen», ЗАТ «АВК», ЗАТ «Київ–Конті» та ЗАТ «Світоч». Тут частіше, порівняно з середніми та малими виробниками, оновлюється устаткування. закуповуються нові технології, розробляються власні інноваційні продукти. Нове обладнання, яке закупали підприємства для оновлення технологічних процесів в кондитерських цехах, здебільшого має вітчизняне походження.        

Особливості законодавства та економічної ситуації в України змушують підприємства до придбання обладнання з власних коштів (кредитні та лізингові програми є фінансово непривабливими для підприємців).

Більшість змін у кондитерському секторі відбулися завдяки інвестиціям, які мали як зовнішнє, так і вітчизняне походження.

На тлі жорсткої конкурентної боротьби триває процес появи на ринку нових компаній, розширюється асортимент продукції невеликих підприємств-виробників, заглиблюється сегментація ринку, залучаються іноземні інвестиції. У секторі кондитерських виробів присутні  кілька великих закордонних інвесторів - це Nestle («Світоч»), Крафт Фудз Україна (фабрика «Україна»), Кобиско Юніон («Житомирські ласощі»), Sigma Bleуzer («Полтавакондитер»), фонд Western NIS Enterprise Fund («АВК»).

Більшість інших фабрик належить колективу підприємства, вітчизняному інвесторові або ж частково колективу й вітчизняним інвесторам. Серед вітчизняних інвесторів, крім корпорації Roshen, можна ще виділити «Техноцентр» (Івано-Франківська кондитерська фабрика), «Топ-транс» (Черкаська бісквітна фабрика), «Запорізький регіональний банк» (Запорізька кондитерська фабрика).

У державному комітету статистики зазначено, що за період з 2004 по 2007 роки надходження прямих іноземних інвестицій у сектор кондитерських виробів було нестабільним (рис.1). У 2004 та 2006 роках інвестицій було найменше, а у 2005 та 2007 роках об’єми інвестицій помітно зростали. У 2007 році найбільший обсяг інвестицій припадає на виробництво кондитерської продукції з вмістом какао.

            Рисунок 1 - Обсяг прямих іноземних інвестицій у сектор кондитерських виробів, 2004-2007 р., за рік (млн.дол.США)

Отримані інвестиції відкрили новий подих для кондитерської галузі - багато підприємств змогли оновити арсенал устаткування, придбати нові сучасні лінії для виробництва кондитерської продукції й упаковування готової продукції, придбати сировину.

Внаслідок цього, а також завдяки активній маркетинговій політиці, українські кондитери не тільки завоювали вітчизняний ринок, витіснивши з нього польську й турецьку продукцію, але й зміцнили свої позиції на російському та інших ринках.

Литература:

1. Наукова та інноваційна діяльність в Україні: Стат. зб. – К.: Держкомстат України, 2007. – 350 с.

2. Землянкин А.И., Коновалов А.Ф., Фещенко Л.В. Государственное регулирование научной и научно-технической деятельности: состояние и проблемы // Управление экономикой переходного периода: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2006. – С. 24-37.

3. Программа научно-технического развития Донецкой области на период до 2020 года/Донецкий облсовет, Донецкая облгосадминистрация, НАН Украины. – Донецк, 2002. – 347 с.