Економічні науки/6.Маркетинг і менеджмент

Аспірант М.В.Мозгова

Миколаївський державний гуманітарний університет ім. П.Могили

Визначення основного сегменту споживачів на ринку екопродукці за даними маркетингового дослідження.

З 5 вересня по 3 жовтня 2007 року було проведене соціологічне дослідження на засадах методу особистого вибіркового опитування населення. При цьому особисто інтерв'єром  задавалися питання та фіксувалися відповіді респондентів. В опитуванні взяли участь 150 респондентів, різних за віком: відвідувачі місць продажу екологічно чистих і безпечних продуктів (екопродукти) - супермаркети міста та  пересічні громадяни  на центральних вулицях Миколаєва.

Досліджуючи результати соціологічного опитування нами були визначені фактори мотивації покупок на ринку екопродукції і закономірності поведінки на покупців на даному ринку.

Отже, на поведінку покупців екопродукту впливають в основному три групи факторів:

- соціально-культурного порядку:

·        належність до референтної групи  - родина, друзі;

·        соціальний стан;

·        спосіб життя;

- особистого порядку: стать, вік, дохід;

 - психологічного характеру: мотивація, сприйняття, впевненість та ін.

Розглянемо детальніше кожний з них. Так, 71,1% опитуваних стверджують, що для них мотивуючим чинником щодо покупки екологічно чистої продукції є здоров’я дітей та хвороби рідних та близьких людей. При цьому з 100 відсотків опитуваних - 77,4% згодні купувати екологічну продукцію для споживання дітьми. Ці дані підтверджують думку вченого, що здоров’я є «…объектом инвестирования денежных средств. В силу биологических особенностей развития человеческого организма, здоровье в течении первых лет жизни человека требует инвестирования, а с достижением определенного возраста здоровье становиться источником дохода (мова оригіналу – Авт.)[1, c.159]. Відповідно з 77,4% респондентів згодні купувати екопродукцію для дітей раннього та дошкільного віку. Визнаючи цінність даного сегменту, нами було прийнято рішення використати ідею циклічності, оскільки, глибока оцінка кожного етапу життя дітей з погляду оптимальних дій для виробника екопродукції дозволить уникнути багатьох небезпек для їх здоров’я. При цьому відзначимо, що на практиці існують різні підходи до вікового поділу, так при переписі населення використовується когорти: до 5 років, від 5 до 9, від 10 до 15 та ін. В маркетинговій діяльності досить часто використовують  «змістовний підхід» при якому вікові межі встановлюються в такому складі: ««…младенцы» - до 1 года, «дети» – от 1 до 16 лет, «школьники» - от 6 до 16 лет (мова оригіналу – від Авт.)[2, c.127]». Дослідивши зміст існуючих підходів було визнано їх неефективність в нашому випадку і запропоновано власний підхід щодо вікового поділу дітей як сегменту ринку споживачів екологічно чистої та безпечної продукції (рис.1):

- від  4 місяців до 1 року – 25%;

- від 1 року до 3 років – 45,8;

- від 3 року до 5 років – 29,2%.

 

Рис.1 Питома вага вікового життєвого циклу дітей як сегменту ринку екологічно чистої та безпечної продукції

Продовжуючи процес сегментації щодо вище означеного в межах  Миколаївській області нами було встановлено, що на її території існує негативна тенденція до щорічного зменшення народжуваності. Дане явище було досліджено нами в глибину і в ширину, оскільки згідно отриманих в результаті соціологічного опитування, діти є найбільш привабливим сегментом для екоіндустрії продуктів харчування на достатньо тривалий час.

В ході аналізу нами було встановлено, що на 1 січні 2006 року загальний природний приріст населення становив мінус 7770 осіб, у продовж 2006 року в області народилося 11,7 осіб, померло 19,3 тис. осіб природний приріст – 7,6 тис. осіб, а 2007 році на 1000 осіб природний приріст дорівнював мінус 6,4 [3, c.64-65]. При цьому від загальної кількості постійного населення в області – 1228,8 тис. осіб, структура дітей за роками становила [4, c.9]:

- від 0-4 років – 51953 осіб;

- від 5-9 – 58057 осіб.

А коефіцієнт смертності за віковими групами дітей в 2004 році, тобто кількість померлих на 1000 осіб постійного населення, становив[4, c. 22]:

- 0 – 16,2;

- від 1-4 – 2;

- від 5-9 – 0,8;

- від 10-14 – 0,5.

Відзначимо, що проблема народжуваності в області має глибокі коріння, її джерелом є ціла низка історичних та соціально-економічних змін, які відбувалися протягом останніх 100 років: Громадянська війна, голодомор, примусова колективізація та ін. Так, згідно архівних даних на Миколаївщині «…в 1920 г.  рождений – 10,2; умерших – 22,8; в 1921 г. на 100 рождений было умерших – 308; в 1922 г. за год зарегистрировано 1626 рождений и 10614 смертей…(мова оригіналу – Авт.) [5, c.110]». Отже, з вищеозначеного, демографічна проблема народжуваності спостерігається через меншу кількість нащадків, при цьому згідно прогнозу одним із факторів, що буде погіршувати  її через декілька років є вступ у дітородний вік народжених у 1990-2001 роках, роках найнижчого рівня народжуваності, які пов’язані зі змінами економічних формацій в суспільстві.

Отже, даний процес дослідження дозволяє зробити висновок, що діти у віці від 0 до 5 років є найбільш доступним сегментом серед споживачів ринку екопродукції в Миколаївській області, але він вимагає відповідної маркетингової діяльності, оскільки кожний віковий цикл передбачає визначення специфіки  харчування дітей та властивий тільки йому асортимент і номенклатуру екопродуктів, вимоги  до упаковки, термінів та умов зберігання, тобто потребує проведення специфічного комплексу маркетингових заходів.

Список використаних джерел.

1.                 Денисов Г.В. Здоровье населения как экономическая категория современного хозяйства // Материалы Международной научно-практической конференции г. Волжский, 21-23 сентября 2006 р., - 2007.-С. 157-165

2.                 Панкрухин А.П. Маркетинг.- 5-е изд., стер.- Москва: Омега-Л, 2007.-656с.

3.                 Адміністративно-територіальний поділ та чисельність наявного населення на 1 січня 2007 року. // Статистичний збірник. - За ред. П.В. Іваницького.- Миколаїв: Головне управління статистика у Миколаївській області, 2007.- 114с

4.                 Жінки і чоловіки Миколаївщини // Статистичний збірник. - За ред. П.В. Іваницького.- Миколаїв: Головне управління статистика у Миколаївській області, 2005.- 100 с

5.                 Николаевщина. Краеведческий сборник / Под ред. В.М. Фидровского,  А.В.Кокарева.- Николаев: Издание Николаевского Института Народообразования и Окрметодкома Нар образа, 1926.- 203 с.