Экономические науки/3.Финансовые отношения

Постернікова О. О.

Науковий керівник: Бедзай О. В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

РОЛЬ ВІДТВОРЕННЯ ОСНОВНИХ ФОНДІВ ПІДПРИЄМСТВ В ПІДВИЩЕННІ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОБНИЦТВА

В наш час одне з чинних місць в управлінні матеріальними ресурсами промислових підприємств займає процес відтворення та вдосконалення основних фондів. Тому сьогодні проблема спрацювання основних фондів та забезпечення їх нормального відтворення за рахунок амортизації є найбільш актуальною в сфері процесу промислового виробництва.

Проблема відтворення та вдосконалення основних фондів промислових підприємств в підвищенні ефективності виробництва привертала увагу широкого кола вітчизняних та зарубіжних вчених, серед яких можна виділити наступних: Якимів С.В., Фролова А.І., Ткач С.С., Задорожна І.С., Михайлов А.А., Максимчук , П.Д.,Капітан О.В., Уманець Т.С., та інші.    

Мета даної роботи полягає в тому, щоб розглянути найважливіші форми відтворення та вдосконалення основних фондів. В першу чергу, розкрити зміст видів спрацювання основних фондів - фізичного та морального. Розглянути значення амортизації, процеси ремонту, модернізації і заміни основних виробничих фондів в управлінні матеріальними ресурсами. Визначити зміст розширеного відтворення виробничих фондів та показники ефективності та основні напрямки інтенсифікації відтворення виробничих фондів промислових підприємств.

Безперервний процес виробництва потребує постійного відтворення фізично спрацьованих і технічно застарілих основних фондів. Необхідною умовою відновлення засобів праці в натурі є поступове відшкодування їхньої вартості, яке здійснюється через амортизаційні відрахування (амортизацію).

Амортизація основних фондів - це процес перенесення авансованої раніше вартості всіх видів засобів праці на вартість продукції з метою її повного відшкодування.

Для відшкодування вартості зношеної частини основних фондів кожне  промислове підприємство робить амортизаційні відрахування, тобто встановлює певну грошову компенсацію відповідно до розмірів фізичного спрацювання й техніко-економічного старіння. Ці відрахування включають до собівартості продукції, реалізують під час продажу товарів, а потім накопичують у спеціальному амортизаційному фонді, що служить відновленню основних фондів.

Забезпечення нормального відтворення основних фондів потребує правильного нарахування амортизації за встановленими нормами.

Методологія детального планування для підвищення ефективності виробництва промислового підприємства, включає облік, планування завантаження виробничих промислових потужностей, планування потреб у всіх ресурсах виробництва (матеріалах, сировині, комплектуючих, обладнанні, персоналі), планування виробничих затрат, моделювання ходу промислового виробництва, його облік, планування випуску готових виробів, оперативне коригування плану і виробничих завдань.

Ця методологія дозволяє відслідковувати не лише виробничі, але й інші ресурси підприємства (фінансові, збутові тощо). Ця концепція має велику функціональність, в ній значну увагу приділяють проблемі відтворення та вдосконалення основних фондів промислових підприємств. Вона забезпечує можливість планувати і управляти не тільки виробничими процесами, але й всією діяльністю промислового підприємства, досягнути оптимізації останньої за ресурсами і часом.

Також методологія детального планування для підвищення ефективності виробництва промислового підприємства орієнтована на внутрішні процеси підприємств, в останні роки спостерігається тенденція інтенсивного розвитку технологій управління, що спрямовані на удосконалення управління випуску продукції.

Сутність методології полягає в тому, що при плануванні і управлінні промисловим підприємством враховуються не лише промислові виробничі і матеріальні ресурси підприємства, але й ті ресурси, які зазвичай розглядаються як допоміжні або накладні (тобто такі, що використовуються в процесі промислової поточної роботи). Реалізація цієї методології дозволяє постійно відтворювати фізично спрацьовані і технічно застарілі основні фонди та підвищувати ефективність виробництва промислового підприємства, управляти роботою всього підприємства набагато краще. З'являється можливість відшкодування вартості зношеної частини основних фондів і безперервного процесу виробництва.

Просте й розширене відтворення основних виробничих фондів відбувається в безперервному процесі здійснення різних його взаємозв'язаних форм - ремонту, модернізації та заміни окремих елементів засобів праці; технічного переозброєння, реконструкції та розширення діючих цехів, виробництв і промислових підприємств у цілому, а та­кож спорудження нових аналогічних виробничих об'єктів.

Таким чином, можна зробити висновок, що забезпечення високих темпів розвитку і підвищення ефективності промислового виробництва можливе лише за умови інтенсифікації відтворення та ліпшого викорис­тання діючих основних фондів промислових підприємств. Ці процеси, з одного боку, сприяють постійному підтримуванню належного технічного рівня кожного промислового підприємства, а з іншого - дають змогу збільшувати обсяг виробництва продукції без додаткових інвес­тиційних ресурсів, знижувати собівартість виробів за рахунок скорочення питомої амортизації й витрат на обслуговування виробництва та його управління, підвищу­вати фондовіддачу і прибутковість.

Література:

1. Буряковский В.В. «Налоги»: Уч. Пособие. - Д.:2005. - 150-158с.

2.       Крушенко П.В., Сердюк Б.М.  «Економіка підприємства: Навч. Посібник. - К.:Ельга-НКНТ,2007. - 715-723 с.

3.   http://economica.com.ua

4.   Мец В.О. Економічний аналіз фінансових результатів та фінансового стану підприємства: Навч. посіб. - К.: Вища школа, 2003. – 277с.