Полосьмак Ю.В.,группа ТКС-07м
Донецький Національний
Технічний Університет

 

Обгрунтування необхідності ЗАВАДОСТІЙКОГО ЗАХИСТУ мультисервісної телекомунікаційної мережі  промислового підприємства

 

 

Сучасна комерційна діяльність промислового підприємства неможлива без застосування таких телекомунікаційних послуг як телефонія, передача факсимільних повідомлень, обмін даними, електронна пошта, інтернет, відео- та аудіоконференції, доступ до сервера баз даних та інше.

Підприємство має загальну базу даних обліку продукції (обсяг заказу, обсяг поставок матеріалів, обсяг готової продукції, обсяг продукції на складах, обсяг продажу, кількість персоналу на виробництві та ін.), до якої повинні мати доступ підрозділи, що відповідають за поставки та виготовлення продукції, збут, бухгалтерія, фінансово-маркетингові підрозділи та керівництво.

Кожен підрозділ повинен мати можливість використовувати телефонний зв΄язок, факс, електронну пошту. Між начальниками відділів, ціхів та центральним офісом повинна існувати можливість проведення аудіо- та відеоконференцій.

Використання сучасних телекомунікаційних технологій є запорукою успіху в будь-якій сфері виробничої діяльності. Розвиток сучасних технологій потребує від споживачів йти в ногу з тенденціями. Грамотно спроектована та якісно побудована мережа є запорукою успіху будь-якого підприємства, в тому числі і промислового.

Сучасні тенденції побудови телекомунікаційних мереж у промислових і комерційних структурах припускають наявність складних різнорідних мереж передачі даних, мереж збору технологічної інформації, телефонних систем. Об'єднання їх у єдину структуру й дослідження характеристик таких мереж є актуальним завданням для інженерів телекомунікацій.

Однією з основних характеристик великих промислових підприємств є територіальна росподіленість, різнорідність застосовуваного обладнання й необхідність інтеграції в телекомунікаційні мережі більш вищого рівня. З розширенням мережі підприємства зростає кількість вузлів, кожен з яких представляє собою технічний об’єкт, що створює відповідний рівень завад і відчуває вплив з боку промислових агрегатів. На сьогоднішній день основними проблемами при впровадженні мультисервісних мереж на промисловому підприємстві є забезпечення завадостійкості телекомунікаційної системи.

Канали для передачі дискретних сигналів на підприємствах не забезпечують необхідну вірність прийому, тому для дотримання встановлених норм необхідно приймати ряд мір. Існуючі методи підвищення вірності передачі можна розділити на три групи: організаційно-технічні (у тому числі поліпшення амплитудно- і фазочастотных характеристик каналів, збільшення перехідного загасання між ланцюгами, поліпшення фільтрації в ланцюгах живлення), електротехнічні (вибір найбільш завадостійкого виду модуляції, збільшення потужності сигналу до потужності перешкоди, заміна стартостопних апаратів синхронними та ін.), введення додаткової надмірності (повторна передача інформації, застосування коригувальних кодів, застосування систем зі зворотним зв'язком).

Більшість причин зниження вірності передачі пов'язані із властивостями каналів, по яких здійснюється передача. Тому першу групу методів становлять міри організаційно-технічного характеру, спрямовані на поліпшення якісних показників каналів зв'язку. Вони сприяють зменшенню дії перешкод, що приводять до перекручувань елементів дискретних сигналів і появі помилок. Досвід показує, що даний захід дозволяють зменшити ймовірність помилки в середньому в 5 разів.

Другу групу методів представляють міри електротехнічного характеру, спрямовані на збільшення завадостійкості передачі елементів дискретних сигналів, тобто заходів щодо поліпшення способів утворення й реєстрації імпульсів. Можливості цієї групи методів практично досить обмежені. Застосування їх дозволяє зменшити ймовірність помилки в 3-5 разів.

До третьої групи методів підвищення вірності передачі відносяться методи виявлення й виправлення помилок введенням додаткової надмірності в передані повідомлення. Вони реалізуються системами без зворотнього зв'язку (повторна передача, коди, що коректують) і системами зі зворотним зв'язком.

Найбільш діючими з перерахованих є методи третьої групи, що дозволяють підвищити вірність передачі теоретично в необмежену кількість разів. Тому на промислових підприємствах доцільно використовувати завадостійке кодування, як ефективну систему захисту інформації від зовнішніх технологічних завад.

 

Література:

 

1.     Стеклов В.К., Беркман Л.Н. Проектування телекомунікаційних мереж: Підруч. для студ. вищ. навч. закл. за напрямком «Телекомунікації». – К.: Техніка, 2002. – 792 с.

2.     Крук Б.И., Попатонопуло В.Н. Телекоммуникационные системы и сети: Учебное пособие. В 3 томах. Том1 – Современные технологии – М.:Горячая линия-Телеком, 2003. – 647 с.

3.     Ретана А., Слайс Д., Уайт Р. Принципи проектування корпоративних ІР-мереж. : Пер. с англ.. – М.: Видавництво «Вільямс», 2002. – 368с.