УДК 159.922:316.64:165.242.2+34:008 

Дмитрієнко І.В., старший викладач Університету мислі (мм. Харків-Київ)

Дмитрієнко Ю.М., доктор філософії, здобувач наукового ступеня доктора юридичних наук Київського Національного дослідницького університету ім. Т. Шевченка (м. Київ,) Кекух Ю., Семенова І. студ. (м. Харків)

 

ЗАДАЧІ, ТЕНДЕНЦІЇ, ПЕРСПЕКТИВИ ВИВЧЕННЯ ПРОБЛЕМ ГЕНЕЗИСУ УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРИЧНОЇ ПРАВОВОЇ СВІДОМОСТІ У НОВОЄВРОПЕЙСЬКІЙ ПРАВОВІЙ КУЛЬТУРІ

      

       Зміни однієї культурно-правової традиції іншою, олднієї форми (циклу соціальної активності) правової свідомості на іншу — це процес, який багато в чому для його сучасників виявляється незримим. Епоха світової культурно-правової трансформації, за якої ми живемо, замасковується для вітчизняного спостерігача тими змінами в соціально-правовій та політичній сферах, які відбулися в Україні за останні півтора десятиліття. Нове суспільство, до створення якого направлені зараз всі сили української нації, уявляється нам стабільним і незмінним, на відміну від ситуації в нашій державі, де зміни протікають настільки стрімко, що ми стали свідками протягом життя одного покоління                         значної трансформації соціальної, правової, культурної, політичної та духовної сфер нашого життя [1-2]. Сучасні соціальна і правова свідомість як такі не можуть бути тотально не детермінуватися колишніми формами минулих конкретно-історичних форм української правової свідомості та культури, котрі вимагають постійного звернення до осмислення історії, теорії та логіки старої правовоїсвідомості та культури. Тобто йдеться не тільки про конкретно-історичні трансформації «зовнішньої» сторони змістотворення актуальних форм праваосвідомості та культурно-правового простору, але й про трансгреивну зміну правової ментальності українського народу та соціуму. Процеси, пов'язані із змінами культурно-історичного типу правової свідомості — це процеси конкретно-історичних змін актуальних культурно-правових традицій усвідомлення правової історії та реальності, оскільки культурно-історичний тип свідомості (тип мислення, «стиль» мислення) є однією із істотних характеристик правової свідомості та культури в цілому. На підставі єдності культурно-історичного типу правової свідомості та відповідної культурно-правової традиції стає можливою формування конкретно-історичної інтерпретації розвиткової динаміки зміни історичної свідомості, культурно-історичної правосвідомості в цілому, а також відповідного йому культурного контексту.

Список використаних длерел:

1. Дмитрієнко Ю.М. Нові правові категорії «Асиметрія у становленні та розвитку української правосвідомості», «Опозиція у становленні та розвитку української правосвідомості», «Симетрія у становленні та розвитку української правосвідомості» (до постановка питання) // «Наука и образование – 2008» (Міжнародна науково-практична інтернет-конференція ООО «Руснаучкнига» (м. Бєлгород, Росія), Міжнародна академія наук екології та безпеки життєдіяльності (м. Нью-Йорк-Берлін-Москва-Пекін-Токіо), видавництво «Наука та освіта» (м. Дніпропетровськ, Україна), Університета мислі (мм. Харків-Київ, Україна), Publishing HouseEducation and Sciences.r.o. (Чехія, м. Прага), ТОО «Уралнаучкнига» (м. Уральск, Казахстан), ООД «Бял ГРАД-БГ» (м. Софія, Болгарія), ООО «Научный вестник» (м. Гомель, Беларусь), Sp. z o.o. “Nauka і studia” (Przemysl, Poland) 1-15 січня 2008 р.: Publishing house Education and Science s.r.o, SCO: 27156877, Frydlanska 15/1314, Praha 8, MS v Praze, oddil C, vlozka, 100614)

2. Дмитрієнко Ю.М. Нові правові категорії «Асиметрія у становленні та розвитку української правосвідомості», «Опозиція у становленні та розвитку української правосвідомості», «Симетрія у становленні та розвитку української правосвідомості (до постановки питання) // Матеріали за IV Міжнародна научна практична конференція, 3-15 януари 2008 «Наука и образование». Том 9. Закон. История. - София: «Бял ГРАД-БГ» ООД, 2008. - С.-3-5