Психологія і соціологія/7. Загальна психологія

К. пед.н. Комісарик М.І., Гуцул О.

Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича

Емоційні стани та конфліктність юнаків-спортсменів

 

Життя без емоцій неможливе. Усі події свого життя (серед яких багато проблем і конфліктів) людина переживає як благополучні чи неблагополучні в її оцінці, різні ставлення зумовлюють різні емоційні переживання, серед яких чи не найпоширенішими саме у наш час є тривожність і фрустрація.

Тривожність – це фізіологічний і психічний стан, що характеризується ко­гнітивними, пізнавальними, емоційними та поведінковими компонентами, які, поєднуючись, створюють почуття дискомфорту, що типово асо­ці­ю­ється з не­спо­коєм (збентеженням), страхом і стурбованістю. Це гене­ра­лі­зо­ва­ний емо­цій­ний стан, що виявляється без чітко визначених зумовлюючих сти­мулів. Тривога – це нормальна реакція на стрес: всі нестандартні й несподівані життєві ситуації потребують від організму перебудови, адаптації до ситуації, що виникла; ця потреба і є суттю стресу, й не має значення, приємна чи неприємна ситуація. Тривога з’являється на першій стадії переживання стресу і допомагає лю­ди­ні впоратися з важкою ситуацією.

Фрустрація – це емоційна відповідь на ситуацію, коли різні обставини пе­ре­шкоджають людині досягти своєї мети. Вона тим більша, чим важливішою є ме­та для людини. Фрустрацію часто порівнюють з гнівом і розчаруванням. Ви­ді­­ляють внутрішні та зовнішні причини фрустрації. Внутрішні включають осо­би­стісні недоліки, зокрема, брак упевненості у собі чи страх ситуацій, що пе­ре­шко­джають досягнути мети. Конфлікт також може бути внутрішнім джерелом фру­страції, коли людина має різні цілі, несумісні між собою, проте однаково ва­жливі для неї. Зовнішні причини фрустрації включають різні зовнішні умови та обставини. На фрустраційну ситуацію кожен реагує по-різному: одна людина мо­­же подолати перешкоду на шляху до мети, розв’язавши про­б­ле­му раціо­на­ль­но; інша, потерпівши невдачу, може бути фрустрована і ді­я­ти нераціонально.

Термін «стан» свідчить про стійкість відповідних явищ у психологічному жи­тті людини, їх однотипність і повторюваність протягом чітко окресленого періоду [2, с.3]. Для розрізнення емоційних процесів і станів В.А.Семиченко ви­користала таку ознаку: емоції в більшій мірі відображають фактор про­гно­зу­ва­­ння, вини­ка­­ють не стільки на події, що сталися, скільки на події ймовірні; во­ни змі­щу­ю­ться до початку дії, передбачаючи найбільш ймовірний результат пев­них подій, а також ступінь реагування людини.

В.А.Семиченко пропонує такі критерії диференціації емоційних станів: три­валість стану (короткотривалий чи затяжний); інтенсивність (бурхливий чи по­вільний); модальність (стенічні чи астенічні); суб'єктивна забарвленість (при­ємний чи ні); ступінь усвідомленості та регульованості (розуміння людиною того, що з нею відбувається та можливість контролювати характер переживань і здійснюваних дій); походження (природне – як безпосередня чи опосередкована реакція на подію – та штучне – в результаті вживання деяких речовин) [2, с.4].

Проблема переживання емоцій і емоційних станів цікавила багатьох уче­них, серед них зауважимо Г.Сельє, В.А. Семиченко, Ф.Є. Василюка, Н.Д. Ле­вітова, Ч.Спілбергера, Ф.З. Меєрсона, Б.А. Вяткина, ін. До аналізу проблеми кон­фліктів зверталися такі науковці, як Д.Т. Ішмуратов, В.В. Кузин, Я.А. Лу­п’ян, Н.В. Грішина, М.Пірен, В.Хащенко, Д.Шаперо та ін. До порівняльного аналізу обох феноменів дослідники звертаються рідко, що й зумовило наш інтерес до даної проблеми.

Вплив конфліктів на особистість може були як розвиваючим, так і негативним, дезорганізуючим поведінку та життєдіяльність людини. Проте, як відомо, стрес залежить не лише власне від ситуації загрози, а значно більше від суб’єктивної реакції на неї, так само і переживання конфлікту залежить від конкретної особистості.

Існують різні визначення конфліктів, але всі вони підкреслюють наявність про­­тиріч, які набувають форми суперечності, якщо мова йде про взаємодію лю­д­ей. В основі конфлікту – відсутність згоди. Тому можна визначити конфлікт як від­сутність узгод­же­ння між двома чи більше особами, групами. Конфлікт – су­спіль­ний феномен, від якого залежить процес нормального людського розвитку. Кон­флікти охо­плю­ють усі види та різні рівні відносин людей між собою та з дій­сністю. Кон­ф­лікт має бути прийнятий як одна із форм нормальної людської взає­модії. Хоча він не найкраща форма люд­сь­кої взаємодії, варто перестати сприймати його як па­­то­логію чи аномалію. Конфлікт не завжди приводить до руй­ну­ва­ння, на­впаки, це один з головних процесів, які служать збере­же­нню ці­ло­го та досяг­не­н­ню позитивних змін у житті. Отже, конфлікт – зіткнення двох або більше різ­но­спрямованих сил з метою ре­алізації їх інтересів в умовах про­ти­дії. Крайнє за­го­стрення суперечностей, що зумовлюють конфлікт, може при­звести до про­гно­зу, вирішення, попере­д­же­н­ня, поглиблення проблеми та склад­них наслідків. Як суб’єкт конфлікту може ви­сту­пати індивід, малі та ве­ликі групи, формальні та неформальні об’єднання, со­ціальні рухи, ін.

До структурних компонентів конфлікту відносяться: 1) сторони (учасники) кон­флікту; кожна сторона дотримується певної позиції – більш-менш реального по­яснення того, чому їй так важливо мати об'єкт конфлікту чи прийняти са­ме та­ке його визначення; ситуація ускладнюється тим, що сторони часом ма­ють дві позиції: зовнішню, яка відкрито декларується, і внутрішню, якою насправді ке­руються, але з якоїсь причини приховують від своїх опонентів (а іно­ді – і від се­бе); внутрішня позиція, за визначенням Н.Грішиної, – це «об'єк­ти­вні, реально іс­нуючі інтереси, потреби людини, які вона намагається за­до­во­ль­нити в процесі кон­флікту» [1, с.78]; 2) умови конфлікту; 3) предмет кон­ф­лі­к­ту, через який, вла­сне, і виникла розбіжність; 4) дії учасників конфлікту; 5) ре­зу­льтат конфлікту.

Найпоширенішим типом конфлікту є міжособистісний. У трудовому про­це­сі люди реалізують різні цілі, або, маючи однакову мету, використовують різ­ні засоби для її досягнення. Спільна службова діяльність об’єднує різних лю­дей. Іноді вони просто не можуть співіснувати через психологічну чи пси­хо­фі­зи­чну несумісність. Конфлікти між особистістю та групою можливі тоді, коли очі­кування особистості не збігаються з прийнятими групою установками. Бу­ва­ють ситуації, коли людина вважає свою ідею найкращою, а група цього не сприй­має. Конфлікт між керівником і виконавцями виникає, якщо незаслужено за­стосовані методи і заходи покарання чи винагороди і т. ін. Міжособистісний кон­флікт – це ситуація взаємодії людей, у якій вони мають несумісні цілі чи цін­ності, або дотримуються різних норм, прагнучи реалізувати їх у взаємо­від­но­­­синах, або ж одночасно в гострій конкурентній боротьбі прагнуть досягти мети, яка може бути досягнута лише однією з кон­флік­­туючих сторін.

Мета даного дослідження – виявити, чи співвідноситься конфліктність особистості з особливостями переживання нею емоційних станів. Вибірку складали 40 спортсменів юнацького віку.

На першому етапі дослідження вивчалася тривожність опитуваних на основі методики Ч.Спілбергера. Аналіз отриманих даних показує, що серед представників опитаної групи біля половини – 19 (47,5 %) – мають середню реактивну тривожність. Низький рівень реактивної тривожності зафіксовано у 45 % усіх опитаних; високий рівень діагностовано лише у 7,5 % опитаних.

Особистісна тривожність в опитаних спортсменів проявляється на дещо вищому рівні: у половини опитаних виявлено високий рівень особистісної тривожності, ще у 40 % досліджуваних – середній рівень, у решти – низький.

Визначення самооцінки психічних станів (за Г.Айзенком) виявило: у до­слід­жуваній групі в стресовій ситуації показники ситуативної тривожності такі: ни­зь­кий рівень – у 7,5 % групи; середній – у 50 % досліджуваних; високий – у 42,5 % спортсменів. Отже, у стресовій ситуації зростає відсоток тих, у кого три­во­ж­ність збільшується, і, відповідно, зменшується число студентів, у кого вона не змінюється. Найбільш однорідна група за станом фрустрації: у переважної біль­шості опитаних середній рівень фрустрованості – у 82,5 %, висока  фру­стро­ваність – у 15 % спортсменів, у решти – 2,5 % - низька. Стан агресивності на­явний у всіх досліджуваних, однак у 40 % він на високому рівні, у решти – 60 % – на середньому. Ригідність проявляється у всіх опитаних, у 17,5 % – сильні її прояви у стресовому стані, у 75 % студентів помірна ригідність, причому ви­со­ка ригідність проявляється в основному як стримування негативних емоційних реакцій в стресі; у решти - 7,5 % - низький рівень ригідності.

Усі опитані виявили високий рівень нестійкості у стресі (методика «Прогноз»), лише у 5 % досліджуваних 4-й і в 2,5 % - 5-й рівень НПС. Тобто невелика частка досліджуваної групи відносно стійкі в ситуації стресу.

Виявлення у дослідженні схильності до конфліктних взаємин за методи­кою К.Томаса показало: найбільше у групі в конфлікті проявляється стиль уни­ка­ння, він виявлений як один з основних у 25 % спорт­сме­нів; дру­гу позицію за­й­має стиль пристосування, він діагностований у 23,08 % опи­таних; на тре­тій позиції стиль співробітництва, визначений як основний у 21,15 % ви­бір­ки; стиль су­пер­ництва виявлений у 19,23 % вибірки; на останній по­зиції – стиль ком­про­мі­су, який переважає лише у 11,54 % спортсменів; у бі­ль­шості опитаних виділя­є­ть­ся один основний стиль поведінки в кон­флі­к­ті, та­ких 72,5 %; у решти, 27,5 %, - поєднуються декілька стилів поведінки.

На наступному етапі дослідження визначалася конфліктність дослід­жу­ва­них. Аналіз даних показав, що в  опитаній групі високий рівень конфліктності виявлений у 20 % вибірки; середній рівень конфліктності переважає, у 65 % досліджуваних; у решти опитаних – 15 % - низький рівень конфліктності.

Кореляційний аналіз (р ≤ 0,05), проведений за комп'ю­тер­ною програмою «Statistica», показав, що три­во­жні особистості є достатньо агресивними (r = 0,63), фрустрованими (r = 0,66) і конфліктними (r = 0,35); у випадку по­трап­ля­н­ня в конфліктну ситуацію не схильні пристосовуватися (r  = - 0,31), швидше обе­руть стиль суперництва (r = 0,70), з яким несумісними виявляються такі сти­лі поведінки, як компроміс (r = - 0,38) і пристосування (r = - 0,43). Особа, яка оби­­рає уникання як спосіб ви­рі­ше­ння конфлікту (втечі від нього), може по­єд­ну­ва­ти його з пошуками ком­про­мі­су (r = 0,41), проте не схильна пристосовуватися до вимог суперника у конфлікті (r = - 0,41).

Отже, дослідження та його результати засвідчують існування зв'язку між емоційними станами студентів-спортсменів, їх рівнями конфліктності та стилем поведінки у конфліктній ситуації.

Література:

1.   Гришина Н.В. Психология конфликта. – СПб: Питер, 2003. – 464 с.

2.   Семиченко В.А. Психические состояния. – К.: Магістр-S, 1998. – 208 с.