Економічні науки/10. Економіка підприємства

 

Шафранська Т.Ю., Дібровенко М. В.

Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, Україна

Залучення іноземних інвестицій в економіку Черкаської області

 

Іноземні інвестиції відіграють значну роль в економічному розвитку країни: з одного боку – це додатковий капітал, залучений для виробництва товарів і послуг, реалізації певних програм, з іншого – це надходження в державу нових технологій, застосування нових методів управління. Тому в перспективі політика уряду кожної країни повинна спрямовуватись на сталий розвиток галузей народного господарства на інвестиційно-інноваційній основі. При цьому особливу увагу доцільно приділити розробці і запровадженню  ефективних заходів для розвитку інвестиційних проектів і програм на місцевому регіональному рівні.

Залучення іноземних інвестицій є одним із пріоритетних напрямів розвитку Черкаської області. Сьогодні діють обласні програми, спрямовані на формування сприятливого інвестиційного клімату Черкащини. На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2006 року №1001 „Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2015 року" Головним управлінням економіки спільно з структурними підрозділами Черкаської облдержадміністрації, територіальними органами виконавчої влади розроблена стратегія розвитку Черкаської області на період до 2015 року. Мета реалізації стратегії регіонального розвитку полягає у виведенні економіки на динамічне зростання, впровадження інвестиційно-інноваційної моделі розвитку, зміцнення конкурентоспроможної позиції регіону як інтеграційної складової національної економіки.

Сталий розвиток економічного потенціалу області стимулюється щорічним нарощенням обсягів інвестиційних вкладень в економіку. Станом на 1 жовтня 2012 року обсяг прямих іноземних інвестицій у економіку Черкаської області становив 881,9 мільйонів доларів США, що у 3,1 рази більше від обсягу інвестицій на початок 2012 року. У розрахунку на 1 особу ця сума становить 690,2 долари. За даними Головного управління статистики в Черкаській області прямі інвестиції надійшли від нерезидентів із 43 країн світу. До основних  країн-інвесторів, на які припадає майже 95% загального обсягу іноземного капіталу, належать: Беліз, Кіпр, Велика Британія, Німеччина, Франція та Іспанія. Значні обсяги іноземного акціонерного капіталу залучено у підприємства промисловості – 86,5% від загального обсягу. На підприємствах та організаціях, що здійснюють  операції з нерухомим майном, оренду, інжиніринг, надання послуг підприємцям, зосереджено 8,2%, на сільськогосподарських підприємствах – 3,3%, на підприємствах торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів і предметів особистого  вжитку – 1,3%, на підприємствах транспорту і зв’язку – 0,6% обсягу іноземного акціонерного капіталу в області. На 1 жовтня 2012р. найбільші обсяги іноземного капіталу зосереджено на підприємствах Черкаського району – 67,6% та м. Черкаси – 25,7%.

Основним джерелом інвестицій залишаються власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоюється біля 60% усіх капіталовкладень. Спостерігається стійка тенденція до зростання частки витрат на придбання машин, обладнання, устаткування для новозбудованих об'єктів і для реконструкції та переоснащення діючих підприємств.

Рівень інвестиційної активності перебуває у безпосередній залежності від стану економіки в державі, функціонування фінансово-кредитної системи, прибутковості діяльності підприємств, дохідної політики бюджетів усіх рівнів та доходів населення. На даний час наявні об'єктивні й суб'єктивні чинники, які негативно впливають на процес іноземного інвестування, а саме:

- повільні темпи приватизації: іноземні інвестори, банки та фінансові організації під час вкладання коштів у інвестиційні проекти віддають перевагу приватним підприємствам;

 - невирішеність питання щодо надання у приватну власність земельних ділянок під об'єкти, що приватизуються;

 - темпи інфляції залишаються на значно вищому рівні, ніж у країнах Західної Європи і США;

 - низька купівельна спроможність значної частини населення зменшує можливість реалізації на внутрішньому ринку продукції;

- невисокий рівень розвитку інфраструктури, яка могла б забезпечити швидкий оперативний зв'язок України з іншими країнами.

Актуальним є питання удосконалення правової та організаційної бази для підвищення дієздатності механізмів забезпечення сприятливого інвестиційного клімату й формування основи збереження та підвищення конкурентоспроможності вітчизняної економіки. 

Розвиток інвестиційних процесів із залученням іноземного капіталу в Черкаській області залежить не лише від впливу загальних макроекономічних факторів, а й від суттєвих дій органів місцевої влади. А це, у свою чергу, дасть можливість розвивати галузі народного господарства з використанням енерго- і ресурсозберігаючих технологій, наповнювати державний і місцевий бюджет додатковими надходженнями від капіталовіддачі вкладень в об'єкти інвестування, зменшити кількість безробіття, підняти рейтингові показники області. Цілеспрямована інвестиційна політика держави повинна забезпечувати вигідні умови для розвитку всіх сфер діяльності і формувати в області сприятливий інвестиційний клімат, який є необхідним елементом стабілізації економіки.