Економічні науки. Економіка підприємства

Климчук І.В., Богацька Н.М.

Вінницький торговельно – економічний інститут КНТЕУ, Україна

Фінансовий стан підприємства та способи його покращення

Серед фінансових проблем підприємств, мабуть, немає іншої, яка б так часто розглядалась науковцями й практиками та здавалась їм такою простою, як аналіз і оцінка фінансового стану підприємства.

Значна увага до аналізу фінансового стану підприємства та його оцінки приділяється тому, що, з одного боку, він є результатом діяльності підприємства, свідчить про досягнення, а з другого – виявляє передумови розвитку підприємства[2, с.117].

Метою даної статті є характеристика фінансового стану підприємства та визначення конкретних шляхів його покращення.

Серед науковців, які приділили значну увагу дослідженню фінансового стану підприємств, слід виділити таких як І.Т. Балабанов, Л.А. Бернстайн, І.О. Бланк, Ю. Брігхем, Л. Гапенскі, Т.Р. Карлін, А.П. Ковальов,                   В.В. Ковальов, М.Н. Крейніна, Л.А. Лахтіонова, Г.В. Савицька, В.Т. Савчук, О.С. Стоянова, Р. Холт, А.Д. Шеремет та інші[2, с.117].

Фінансовий стан підприємства – це здатність підприємства фінансувати свою діяльність. Він характеризується забезпеченістю фінансовими ресурсами, необхідними для нормального функціонування підприємства, потребою в їхньому розміщенні і ефективністю використання, фінансовими взаємовідносинами з іншими юридичними особами, платоспроможністю і фінансовою стійкістю.

Фінансовий стан може бути стійким, нестійким і кризовим. Здатність підприємства своєчасно проводити платежі, фінансувати свою діяльність на розширеній основі свідчить про його хороший фінансовий стан.

Фінансовий стан підприємства залежить від результатів його виробничої, комерційної і фінансової діяльності. Якщо виробничий і фінансовий плани успішно виконуються, то це позитивно впливає на фінансовий стан підприємства. І навпаки, в результаті недовиконання плану за виробництва і реалізації продукції відбувається підвищення її собівартості, зменшення виручки і суми прибутку і , як наслідок, - погіршення фінансового стану підприємства і його платоспроможності[1, с.634].

Важливою характеристикою фінансового стану підприємства є оцінка його платоспроможності, під якою прийнято розуміти спроможність підприємства розраховуватися за своїми зобов`язаннями. Платоспроможним є таке підприємство, у якого активи перевищують зовнішнє зобов`язання. Спроможність підприємства платити за своїми короткостроковими зобов`язаннями називають ліквідністю. Підприємство вважається ліквідним, якщо воно в спромозі виконати свої короткострокові зобов`язання за умови реалізації поточних активів[2, с.123].

Однією з найважливіших характеристик фінансового стану є фінансова стабільність (стійкість) підприємства. Вона пов`язана з рівнем залежності від кредиторів та інвесторів і характеризується співвідношенням власних і залучених коштів, яке визначає загальну оцінку фінансової стабільності[2,с.124].

Удосконалення фінансового стану підприємства можливе за рахунок збільшення вхідних та зменшення ви­хідних грошових потоків. Підвищення розмірів вхідних грошових потоків можливе за рахунок:

- збільшення виручки від реалі­зації;

- продажу частини основних фондів;

- рефінансування дебіторської заборгованості.

Скорочення вихідних грошових потоків можливе за рахунок:

- зниження витрат, які відносять­ся на собівартість продукції;

- зниження витрат, які покрива­ють за рахунок прибутку.

Основним заходом покращення фінансового стану є збільшення ви­ручки від реалізації. В свою чергу розмір виручки від реалізації зале­жить від:

- обсягів реалізації продукції;

- ціни одиниці продукції, що реа­лізується[3, с.61].

Також одним із важливих шляхів удосконалення фінансового стану є мобілізація внутрішніх резервів. Це:

- проведення реструктуризації активів підприємства;

- сукупність заходів, пов'язаних зі зміною структури та складу активів балансу;

- перетворення в грошову форму наявних матеріальних та фінансових активів підприємства[5, с.25]

Ще одним напрямом покращення фінансового стану є його прогнозування і моніторинг, оскільки, щоб грамотно керувати виробництвом, активно впливати на формування показників господарської і фінансової діяльності, необхідно постійно використовувати дані про його стан, а також зміни, які в ньому відбуваються[4].

Отже, фінансовий стан підприємства – це важлива характеристика економічної діяльності підприємства у зовнішньому середовищі. Для забезпечення задовільного фінансового стану на підприємстві потрібно підвищувати результативність розміщення та використання ресурсів підприємства.

 

Список використаної літератури

1.     Іванілов О.С. Економіка підприємства: підручник/О.С. Іванілов. – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 728с.

2.     Білик М. Сутність і оцінка фінансового стану підприємств/М.Білик// Фінанси України – 2005. - №3. – с. 117-128.

3.     Карпенко Г. В. Шляхи удосконалення фінансового стану підприємства // Економіка держави.  – К.,  2010. - №1. – С.61-62.

4.     Городинська Д.М. Економічна стійкість підприємства/               Д.М. Городинська// Актуальні проблеми економіки. – 2008 - №10(42.) – с.141 – 146.

5.      Марцин В. С. Надійність, платоспроможність та фінансова стійкість – основні складові оцінки фінансового стану підприємства //Економіка, фінанси, право. – К., 2009. - №7. – С.26-29.