Щебликіна З.В.

ст. викладач,  Мелітопольський державний педагогічний університет

 імені Б. Хмельницького

 

Лащенко В.В.

студент Мелітопольського державного педагогічного університету

 імені Б. Хмельницького

 

УПРАВЛІННЯ  ЗБУТОВОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ

СУЧАСНОГО ПІДПРИЄМСТВА

 

Успіх на ринку при продажі того або іншого товару залежить не тільки від виробничих і фінансових можливостей фірм, але й від планування збутової діяльності підприємства.

Планування збутової діяльності підприємства полягає в тому, щоб доводити товари до споживача в тому місці, у тій кількості й такої якості, які потрібні.  

 При плануванні збутової діяльності досягнення цілей відбувається через оцінку і задоволення вимог споживача.

Актуальність обраної теми обумовлена тим, що в умовах ринкової економіки у підприємств виникають проблеми, найчастіше, саме в сфері збуту продукції, а не виробництва. Дуже часто підприємству не достатньо тільки виробити продукцію. Вироблена продукція повинна бути ще й затребувана у суспільстві. А це можливо, тільки якщо враховувати безліч факторів, що впливають на кінцевого споживача. Одним з таких факторів є й діяльність підприємства в області збуту - реклама, стимулювання збуту і ін.

Збутова діяльність є одним з основних елементів виробничо- комерційної діяльності. Вона впливає на всі етапи виробництва за рахунок забезпечення припливу фінансових ресурсів, їх кругообігу. Від якості роботи відділу збуту багато в чому залежить ефективність діяльності всього підприємства. Ефективна збутова діяльність насамперед впливає на розмір отриманого прибутку. А це значить, що підприємство збільшить обсяг виплат у місцевий і державний бюджети у формі податків. Тобто ефективна збутова діяльність виявляє певний економічний і соціальний позитивний вплив на окремих працівників, підприємство й суспільство в цілому.

Крім того, ефективна збутова діяльність також формує позитивний образ підприємства в очах громадськості, імідж підприємства, що знову ж позитивно позначається на його діяльності. У цей час в умовах ринкової економіки роль збутової діяльності зросла ще більше, тому необхідно вміти економічно грамотно її здійснювати.

Ефективна збутова діяльність не буде існувати, якщо підприємство обмежується окремими, не пов'язаними між собою заходами в сфері просування продукції. Це призведе до неефективних витрат ресурсів, що тільки підвищить собівартість продукції й знизить можливий прибуток. У цей час, в умовах високої конкуренції, підприємству необхідний комплекс заходів в сфері збуту. А це можливо тільки в тому випадку, якщо здійснюється цілеспрямоване управління збутом. Таке управління повинне включати кілька етапів [1]:

• планування - створення програми дій;

• організацію - по'єднання праці, предметів праці й засобів праці в умовах функціонування підприємства;

• формування попиту і стимулювання збуту - здійснення комплексу заходів, спрямованих на збут продукції.

 

Комплекс заходів щодо формування попиту і стимулюванню збуту повинен включати такі елементи, як реклама; просування товару; паблік рілейшн; особистий продаж; контроль, що проводиться з метою виявлення і усунення відхилень від намічених програм.

 Багатообразні зв'язки і відносини між учасниками ринку - продавцями і покупцями - можна розглядати як єдиний ланцюжок різних каналів розподілу, тобто тих реальних шляхів, по яких потік товарів і послуг йде в напрямку від виробників до споживачів.

Щоб збут продукції був стабільним, необхідно вивчати тенденції розвитку попиту, причому не тільки в своєму сегменті ринку, але і як мінімум, в суміжних. Також потрібно відстежувати розвиток конкурентів, просувати свої товари на ринок за допомогою певних стратегій і реклами, вчасно уловлювати сигнали ринку, словом, робити все те, що в умовах планової економіки було необов'язковим і що включається в поняття «маркетинг».

Організація робіт в області збуту товару встановлює шляхи руху товару від виробника до споживача. Рухом товару в маркетингу називають діяльність по управлінню переміщенням і реалізацією товарів від виробника до споживача. Комплекс елементів руху товару включає транспортування, зберігання, контакти із споживачами. Метою організації руху товару є доставка потрібних вантажів в потрібне місце і в потрібний час з найменшими витратами [2].

Робота підприємств  в умовах ринку і ведення товарно-грошових відносин в сферу обігу обумовлюють об’єктивну необхідність ефективної збутової діяльності, тобто максимальної та найбільш прибуткової реалізації виробленої продукції. В зв’язку з цим необхідна переорієнтація збутової роботи на підприємстві, приведення її у відповідність з вимогами ринкової економіки, орієнтованої на споживача, на його пріоритет в системі господарських взаємовідносин між учасниками відтворювального процесу.

 

Література:

1.                 Котлер Ф. Маркетинг менеджмент. – 12-е изд. / Ф. Котлер, К.Л. Келлер. -  СПб.: Питер,  2006. – 816 с.

2.                 Парсяк В.Н. Маркетинговые исследования / В.Н. Парсяк, Г.К. Рогов. -  К.: Наукова думка,  2003. – 174 с.