Економічні науки/10. Економіка підприємства

 

К.е.н., доцент Шевчук Л.П., Янчук Т.М.

 

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

 

Особливості управління фінансовими ресурсами промислових підприємств

 

На сьогоднішній день, необхідною складовою успішної фінансової діяльності підприємства є формування, акумуляція, використання, рух та спрямування фінансових ресурсів. З розвитком ринкових відносин, значущість перерахованих процесів значно підвищилась, адже процес виробництва зупиняється тоді, коли відсутні фінансові джерела формування фінансових ресурсів підприємства.

Нестача фінансових ресурсів спричиняє виникнення, формування та зростання заборгованостей перед партнерами, інвесторами, працівниками, фінансовими інституціями, що негативно впливає на імідж, функціонування та можливості розширення подальшого економічного горизонту промислових підприємств, оскільки при цьому скорочуються обсяги та ускладнюються умови їх фінансування [2].

Аналіз різних досліджень та публікацій з даної проблеми показав, що суттєві пропозиції методичного та практичного характеру з проблеми управління фінансовими ресурсами промислових підприємств внесли такі відомі вчені, дослідники, як А.В. Базилюк, І.О. Бланк, А.І. Даниленко, А.П. Грицай, К.В. Павлюк та інші. Однак в умовах трансформації промислових підприємств безліч аспектів даної проблеми вимагають подальших поглиблених досліджень з метою пошуку шляхів оптимального управління фінансовими ресурсами.

За сучасних економічних умов, найбільш правильним є трактування управління фінансовими ресурсами підприємства як процесу управлінських дій у сфері формування та використання грошових коштів фондового та не фондового характеру [1].

Раціональний процес управління фінансовими ресурсами промислового підприємства включає наступні етапи:

1. Виявлення та формулювання проблеми й завдання управління фінансовими ресурсами, що повинні бути вирішені на базі попередньо здобутого досвіду та наявних даних.

2. Прийняття управлінського рішення щодо використання фінансових ресурсів та його реалізація.

3. Аналіз результатів прийнятого рішення з погляду можливих способів його модифікації чи зміни, а також врахування його результатів в процесі нагромадження досвіду, який може бути використаний в майбутньому [3].

Здійснюючи управління фінансовими ресурсами промислових підприємств слід виділити три рівні – стратегічний, тактичній та оперативний.

На стратегічному рівні пріоритетом управління виступає забезпечення необхідним обсягом фінансових ресурсів найбільш вагомих заходів та операцій, результатами яких можуть бути суттєві зміни фінансового стану підприємства, зміни структури та величини господарських засобів та джерел їх утворення.

Стосовно тактичного рівні управління фінансовими ресурсами, то на ньому відбувається пошук та розподіл необхідної кількості фінансових ресурсів для забезпечення різних напрямків діяльності підприємства і його головних підрозділів, а також постановка середньо - та короткотермінових цілей, контроль їх виконання та визначення порядку залучення використання фінансових ресурсів у відповідності з довготерміновими цілями та вибраною стратегією підприємства [3].

Оперативне управління визначається як комплексна система заходів щодо розподілу та контролю фінансових ресурсів для забезпечення поточної діяльності підприємства в межах виконання короткотермінових і середньо термінових планів. Ефективне використання наявних фінансових ресурсів є основним для оперативного рівня.

Можна визначити механізм управління фінансовими ресурсами, як комплекс заходів, прийомів, навиків, котрі забезпечують ефективну діяльність підприємства з управління фінансовими ресурсами. Такий механізм складається з наступних елементів:

1) фінансова інформація;

2) техніка управління фінансовими ресурсами підприємства;

3) технологія процесів управління фінансовими ресурсами підприємств;

4) структура організації, в межах якої реалізується управління фінансовими ресурсами підприємств;

5) кадри, що займаються управлінням фінансовими ресурсами підприємств[3].

Провівши теоретичні узагальнення різних авторів з точки зору управління фінансовими ресурсами промислових підприємств, слід зазначити, що всі ресурси повинні використовуватись настільки продуктивно, щоб підприємство займало більш стійке, конкурентне становище на ринку і його продукція користувалась постійним попитом. Виживання промислового підприємства  значною мірою залежить від реалізації запропонованої ідеї, яка спрямована на забезпечення конкурентоспроможності за рахунок використання фінансових ресурсів.

Таким чином, від ефективної організації та раціонального управління фінансовими ресурсами промислового підприємства залежить як його становище на ринку в сучасних конкурентних умовах господарювання, так і фінансово-економічний стан.

 

Література:

1.     Управління фінансовими ресурсами промислових підприємств / С.Д. Джерелейко // Сталий розвиток економіки. – 2010. - №1. – с. 156-160.

2.     Управління фінансовими ресурсами промислових підприємств в умовах депресійного стану економіки / І.А. Гнєушева, Г.В. Сласна-Сіра // Сталий розвиток економіки. – 2012. - №1. – с. 65-68.

3.     Управління фінансовими ресурсами промислового підприємства / О.В. Селезньова // Економічний простір. – 2008. - №15. – с. 156-162.