Економічні науки/10. Економіка підприємства

 

Шафранська Т.Ю., Малиновська І.В.

Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, Україна

Формування інвестиційних ресурсів підприємства

Економіка України сьогодні відчуває значну нестачу інвестиційних коштів. При цьому основним фактором, що стримує інвестиційну діяльність, є відсутність коштів для її фінансування. Реалізація нових інвестиційних проектів супроводжується значними витратами трудових, інтелектуальних, матеріальних та інших ресурсів, тому на даний час актуальною є проблема формування інвестиційних ресурсів. Інвестиційні ресурси у системі інвестиційної діяльності підприємства відіграють вагому роль, забезпечуючи саму можливість відтворення такої діяльності. Різноманітність класифікаційних ознак інвестиційних ресурсів відображає багатоаспектність та комплексність самої інвестиційної діяльності підприємства та потребує більш детального аналізу.

Основною метою формування інвестиційних ресурсів підприємства є задоволення його потреб у придбанні необхідних інвестиційних активів та оптимізація їх структури з позиції забезпечення ефективності інвестиційної діяльності. Ефективне формування інвестиційних ресурсів щодо окремих джерел є найважливішою умовою фінансової стійкості підприємства. У свою чергу, обсяги та джерела формування інвестиційних ресурсів багато в чому визначаються структурою капіталу, що склалася на підприємстві в процесі його господарської діяльності, а також вартістю залучення капіталу.

Розвиток інвестиційної діяльності як на рівні підприємства, так і на рівні всієї держави, передбачає створення збалансованої системи фінансування. Вихідними принципами, на основі яких має будуватися система фінансування інвестиційної діяльності, є:

1) множинність джерел фінансування;

2) адаптивність та гнучкість реакцій системи фінансування на змінні умови зовнішнього середовища з метою максимальної підтримки ефективності;

3) обґрунтованість та юридична захищеність прийомів та механізмів фінансування.

Суттєвим є розподіл джерел фінансування на власні і позикові. Власні інвестиційні ресурси характеризують загальну вартість коштів підприємства, що забезпечують його інвестиційну діяльність і належать йому на правах власності, а також кошти, безповоротно передані підприємству для цільового інвестування. Основними джерелами фінансування тут виступають амортизаційні відрахування та нерозподілений прибуток. Але доволі рідко підприємство, що вирішило реалізувати капіталомісткий інвестиційний проект, зможе фінансувати його лише за рахунок власних коштів. Тому саме з метою отримання необхідних йому ресурсів використовуються позикові джерела фінансування.

Позикові фінансові ресурси характеризують капітал, що залучається на поворотній основі. Всі форми позикового капіталу, що залучаються підприємством, представляють собою його фінансові зобов’язання, що підлягають погашенню у визначені терміни. Для багатьох підприємств залучення позикових фінансових ресурсів є доволі великою проблемою, з якою вони часто зустрічаються при виборі джерел фінансування. Залучення позикових коштів може генерувати ризики неповернення вкладень та неефективного їх використання. Дані джерела фінансування  передбачають в тій або іншій формі плату за їх використання, яка може бути досить значною. Як наслідок, використання таких коштів супроводжується іммобілізацією з обігу власних ресурсів підприємства. Саме тому залучення зазначених джерел стимулює максимальну ефективність їх використання, яка повинна забезпечити економічну обґрунтованість даного стратегічного рішення з урахуванням погашення боргових зобов’язань. Збільшення доступності цих джерел на тлі  наявних стимулів і ефективності використання обумовлює їх особливу перспективність.

Досить привабливим джерелом фінансування є кошти, отримані в рамках інтеграції і державних кредитів. При цьому, незважаючи на очевидну привабливість державних інвестицій і державних інвестиційних кредитів, практична їх значущість мінімізується низькою доступністю в сучасній ситуації хронічного дефіциту державного бюджету. Тому необхідне масове залучення приватного і банківського капіталу до кредитування та інвестування новітніх досліджень та їхнього впровадження.

По мірі стабілізації економіки і виходу підприємств з кризової ситуації буде зростати доступність таких джерел фінансування з великою зовнішньою потенційною ємністю,  як емісія акцій.

Провадження ефективної інвестиційної діяльності є основним  елементом функціонування, розвитку та удосконалення усіх без виключення суб’єктів господарювання. Саме інвестування дає можливість формувати конкурентоспроможну ринкову систему економічних відносин,  що є об’єктивною необхідністю, виходячи з реалій сьогодення. Природно, що вибір джерел фінансування інвестицій у кожному конкретному випадку має свою специфіку і безпосередньо пов’язаний із характером основної діяльності підприємства. Раціональна система фінансування має бути націлена на підвищення обсягу й ефективності використання фінансових ресурсів, при цьому найважливішим показником є  зростання фінансової віддачі.

Система фінансування інвестиційної діяльності являє собою дуже складний механізм, що постійно розвивається  на вимогу розвитку економіки і НТП, й дедалі ширше використовує нові форми. Тому необхідне вдосконалення державної інвестиційної політики, зокрема розвитку фінансового ринку, підвищення інвестиційної привабливості залучення інвестицій з метою створення необхідних умов для активізації процесів залучення інвестицій в інноваційну діяльність.