Экономические науки/10. Экономика предприятия.

Ас. Бондаренко А.В.

Донбаська національна академія будівництва і архітектури

ПРОЯВ СИНЕРГЕТИЧНОГО І ЕМЕРДЖЕНТНОГО ВИДІВ ЕФЕКТУ В ПРОЦЕСІ ДІЯЛЬНОСТІ КОРПОРАЦІЇ

 

В сучасних конкурентних умовах одним із дієвих способів виживання підприємств є їх партнерська співпраця. Найбільш розповсюдженим видом подібних взаємовідносин є функціонування підприємств в межах корпоративної структури. Така взаємодія майже завжди супроводжується виникненням синергетичного і емерджентного ефектів, використання яких створює умови для підвищення конкурентоспроможності суб’єктів корпоративних відносин.

В науковій літературі дослідження синергізму і емерджентності стає досить популярним і перспективним пізнавальним підходом. Так, проблемам визначення сутності, виявлення та оцінки синергетичного ефекту стратегічної взаємодії підприємств, дослідженню його складових в процесі взаємодії суб’єктів ринку тощо присвячені праці таких вчених як: В. Божкова,                       О. Гребешкова, О. Кустовська, А.  Люкшинов, Л. Мельник, С. Моріарті,                  С. Оборська, Ю. Федорова, Г. Хакен, З. Шершньова та ін. Дослідженням сутності і різноманітних аспектів прояву емерджентності як однієї з властивостей систем в рамках теорії системного підходу займались такі науковці як В. Колтун, О.Кустовська, Ю. Федорова та ін. Однак, при всій зацікавленості даними питаннями, вченими недостатньо приділено уваги ролі синергетичного і емерджентного ефектів при формуванні результату функціонування корпоративної структури і їх впливу на конкурентоспроможність суб’єктів корпорації.

Дослідження синергетичності і емерджентності в науковій літературі проводиться на основі використання системного підходу. Концепція синергізму була запропонована  Г. Хакеном ще в 60-х роках ХХ ст. і передбачала «перехід від принципу економії на масштабах виробництва у переробній промисловості до використання принципу стратегічної економії на масштабах діяльності, джерелом якого і виступає взаємопідтримка різних стратегічних зон господарювання» [1, с. 38].  Емерджентність як властивість системи означає формування у системи таких характеристик і якостей, які не притаманні жодній з її підсистем. Зрозуміло, що система не зводиться до простої сукупності елементів, адже досліджуючи елементи або підсистеми системи окремо неможливо вивчити всі властивості системи в цілому.

В рамках функціонування корпоративних структур джерелами формування синергетичного і емерджентного ефектів можуть бути [2]:

- взаємодія інститутів і організацій в рамках корпорації [2];

- взаємодія елементів потенціалу корпорації [2] (у т.ч. фінансового потенціалу корпоративної структури);

- комунікативне і інформаційне співробітництво в рамках корпоративної структури;

- оптимізація організації корпоративного середовища.

Враховуючи вищезазначене, синергетичний і емерджентний ефекти можуть проявлятись у вигляді:

-  економії витрат, що пов’язана з операційною діяльністю корпорації [3];

- економії фінансових ресурсів, що виникає внаслідок відносно менших трансакційних витрат на проведення діяльності та більш детального вивчення фінансової діяльності компанії [3];

- підвищення результативності діяльності корпорації, яка припускає можливість більш ефективного використання коштів (фондів) підприємства після злиття [3];

- мультиплікативного ефекту від використання інвестиційних можливостей кожного окремого підприємства – суб’єкта корпоративних відносин [1];

- підвищення результативності управління за рахунок збільшення кадрового потенціалу за рахунок зростання можливостей навчання, обміну досвідом, внутрішньої ротації кадрів [1];

- інші.

Наведені вище способи формування ефектів синергетичності і емерджентності дають змогу суб’єктам корпоративної структури значним чином підвищувати свою конкурентоспроможність. Важливим залишається визначення форми прояву цих видів ефекту саме на початковому етапі формування взаємовідносин підприємств в рамках корпорації, що дасть змогу оцінити рівень ефективності такої взаємодії і передбачити можливість виникнення диссинергетичного ефекту.

Література

1. Ансофф И. Стратегическое управление / И. Ансофф: пер. с англ. – М.: Изд-во "Экономика", 1989.

2. Божкова В.В. Теоретико-методичні основи обчислення синергічного ефекту маркетингових комунікацій / В.В.  Божкова // Вісник Запорізького національного університету. -  №2(10), 2011.

3. Брікхем Є. Основи фінансового менеджменту /  Є. Брікхем: пер. с англ. – Київ: Молодь, 1997.