Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

Шаргородський М.Б.

Науковий керівник к.е.н, доцент Степанова Т.О.

Донецький національний технічний університет

Перспективи використання інформаційних ресурсів як факторів виробництва

 

 

Безумовно, одним із головних двигунів сучасного науково-технічного прогресу є інформаційні технології – сфера, в котрій нові ідеї з’являються щодня. Широкий профіль цієї галузі (від виробництва найменших чипів, котрі являють собою частину суперкомп’ютерів, до програмного забезпечення – найпопулярнішого виду продукції it-світу) дає змогу для творчого підходу та генерації принципово нових ідей, що є основою інновацій. Економічне зростання, яке стрімкими темпами відбулося у ряді країн світу, обумовлено саме інноваційною діяльністю, якій вони приділяють багато уваги, й інформаційні технології відіграють тут не останню роль.

Зокрема, зарадити цьому можуть нові технології у IT-секторі - хмарні обчислення, або хмарні сервіси, які набувають популярності з кожним днем, а саме інформаційні системи.

Інформаційна система – це комплекс модулів, механізмів, алгоритмів і методів, які забезпечують інформацію життєвим циклом та виконують обробку даних, керують цією інформацією та знаннями, отриманими з неї. У наш час такі системи представляють собою інтегровані комплекси, які несуть відповідальність за  роботу будь-якого підприємства, зокрема видавницьких центрів, які ведуть постійну роботу з клієнтами і потребують постійного доступу до інформації про них. Зручність використання таких систем за допомогою Інтернету обумовлюється розповсюдженістю глобальної мережі.

Будь-яка компанія з часом приходить до висновків, що стандартних офісних програм не вистачає для підтримки всіх потужностей підприємства. Програми для ведення різних видів обліків поступово відходять на задній план у зв’язку з розширенням, і керівництво приходить до висновків, що необхідна нова інформаційна система яка спрощувала користування та покращувала якість роботи персоналу.

Метою цієї статті є визначення доцільності застосування хмарних сервісів для забезпечення підвищення ефективності використання факторів виробництва підприємства.

Пришвидшення прийняття управлінських рішень, які дозволяють своєчасно максимально використовувати конкретну інформацію, відображають стан факторів виробництва прийнятого управлінського рішення. Основна проблема, яка не вирішена до теперішнього часу полягає в тому, що як правило бази даних підприємства, наявні інформаційні технології не дають можливість приймати управлінські рішення виключно в рамках ємності і можливості інформаційних технологій, баз даних конкретного підприємства.

В умовах зміни зовнішнього середовища вкрай важливо мати постійний доступ до інформаційних ресурсів та інформаційних технологій, якими володіє доступна користувачу інформаційна система.

У сучасній практиці широке використання отримали наступні інформаційні системи: управління ресурсами підприємств (ERP); управління взаєминами із замовниками (CRM); управління ланцюгом поставок (SCM) і ряд інших. Розглянемо детально деякі з корпоративних інформаційних систем представлених на ринку.

Один з представників CRM-систем – розробка компанії Siebel CRM Systems, Inc. програмний продукт Siebel Systems. Він у фінансовій сфері дозволяє керівництву істотно підвищити прибутковість компанії, розширити клієнтську базу і якісно поліпшити рівень обслуговування клієнтів, організувати злагоджену роботу різних департаментів та підрозділів, позбутися від організаційного хаосу і пов'язаних з цим проблем.

Корпоративна інформаційна система фірми Expert Systems - Sales Expert II. Ця система являє собою налаштовуємий програмний продукт в якому можна задавати необхідну структуру зберігання інформації про клієнтів і конструювати форму для представлення даних. Завдяки цьому система надає широкі можливості для збору і аналізу маркетингової інформації, управління процесами роботи з клієнтами.

CRM-система компанії Oracle - Oracle CRM OnDemand забезпечує користувачам можливість отримати всебічний погляд на клієнтів за допомогою моделі SaaS, не вимагаючи придбання обладнання та встановлення продукта у замовника. Функціонально насичене, але при цьому просте у впровадженні рішення поставляється з передбачуваною і доступною для користувачів ціною. Oracle CRM On Demand включає набір готових до використання модулів і бізнес-процесів для корпоративних продажів, автодилерів, індустрії фінансів і страхування, фармацевтики, високих технологій і дистрибуції, а також містить модуль бізнес-аналітики, що дозволяє керівникам і співробітникам отримати глибоке розуміння потреб клієнтів і способів досягнення їх лояльності.

Системи IRIS CRM є Web-орієнтованою системою керування взаємовідносинами з клієнтами, фірми IRIS Software Group Ltd. Це CRM-система, що представляє собою гнучкий конструктор, з якого можна легко зібрати повноцінне CRM-рішення для бізнесу. IRIS CRM заснована на web-технологіях. Це дозволяє користуватися системою на будь-якому комп'ютері, перебуваючи в будь-якій точці земної кулі. Для використання IRIS CRM немає необхідності встановлювати на комп'ютери користувачів додаткове програмне забезпечення. У цьому випадку CRM-система доступна безпосередньо з браузера. Система має дуже простий, інтуїтивно зрозумілий інтерфейс.

Продукт фірми Terrasoft - Terrasoft CRM призначений для ефективного управління взаєминами з клієнтами, а також для управління продажами і проектами компанії. Основна перевага продукту - це зручність і простота у використанні при багатій функціональності.

Комплексний програмний бізнес-продукт компанії NetSuite Inc. - це NetSuite CRM. Він дозволяє великим і  швидкозростаючим середнім компаніям управляти всіма ключовими бізнес-процесами в єдиній інтегрованій системі, яка включає керівницький та податковий облік / планування внутрішніх ресурсів підприємства (ERP), систему управління взаємодією з клієнтами (CRM) і всі інструменти для роботи сайту та електронної комерції (Ecommerce).

Рішення компанії Microsoft, що допомагає будувати довгострокові відносини з клієнтами при здійсненні продажу та маркетингових заходів, а також при обслуговуванні клієнтів є Microsoft Dynamics CRM. Microsoft Dynamics CRM включає вбудовану підтримку Microsoft Office Outlook для управління продажами, маркетингом і надання послуг. Також пропонуються удосконалені засоби для створення звітів та аналізу на базі служб Microsoft SQL Server Reporting Services, можливості індивідуального налаштування інтерфейсу і бізнес-процесів.

Всі вони мають ексклюзивні особливості, які змушують користувача застосовувати саме ці системи. Тобто користувач змушений звертатися до однієї з цих систем щоб задовольняти яку-небудь інформаційну потребу. Для посилення можливостей підприємства використання інформації, інформаційних ресурсів та технологій при прийнятті управлінських рішень передбачається використання узагальненого алгоритму.

Відповідно до визначеного алгоритму було розроблено прототип інформаційної системи для роботи з клієнтами. Розробка програмного забезпечення була направлена на реалізацію універсального підходу при використанні системи, тобто її специфіка повинна була не залежати від сфери діяльності підприємства, яке її використовує.

Для проведення експериментальних досліджень та емуляції хмарних сервісів для інформаційної системи було використано спеціально зконфігурований для цих цілей сервер. Вона включає у себе статичний сервер типу IBM PC на базі процесору Intel Atom D510 1.66 GHz.

Нажаль, у доступних умовах не можливо повністю відтворити хмарні сервіси, адже структура кожної хмари різна та її обслуговує не мала кількість людей. Тому тестування проходило у статичному режимі, в операційній системі Windows 7 з використанням безкоштовної компіляції Denwer. На сервері було введено у роботу віртуальний локальний хостинг, на який було встановлено інформаційну систему. Роботи з адміністрації інформаційної системи виконувались через модуль PHP MyAdmin. Для тестування системи повинні бути виконані наступні дії. Спершу запускається віртуальний сервер. Під цим процесом розуміється запуск Apache та MySQL. Після цього у будь-якому інтернет-браузері вводимо адресу локального знаходження інформаційної системи і потрапляємо на головну сторінку інтерфейсу.

Інтерфейс – це одна із головних та найважливіших частин розробки будь-якого програмного забезпечення. Метою кожного розробника повинне бути створення найзручнішого інтерфейсу для звичайного користувача, який у цьому разі не має потреби у вивченні інших додаткових матеріалів пов’язаних із цим програмним продуктом, що значно збільшує швидкість у навчанні використання цього програмного забезпечення. Зручний інтерфейс – це один з тих факторів, що підвищує конкурентоспроможність програмного забезпечення  на ринку інших товарів сфери інформаційних технологій.

Для більшої швидкості розробки було використано популярний фреймвьок Yii. Фреймвьок (англ. framework, син. Каркас) - в інформаційних системах структура програмної системи, тобто програмне забезпечення, що полегшує розробку і об'єднання різних компонентів великого програмного проекту. На відміну від бібліотек, які об'єднують набір підпрограм близької функціональності, фреймвьок містить в собі велику кількість різних за призначенням бібліотек. Іноді також зустрічається слово каркас, а деякі автори використовують його в якості основного, в тому числі не базуючись взагалі на англомовному прототипі.

Інформаційна система орієнтована на використання як одним користувачем, так і багатьма. У випадку коли програма працює на підприємстві, та виникає необхідність надати доступ до неї кільком працівникам, логічно виникає потреба в проектуванні локальної або корпоративної мережі.

Локальна мережа може охоплювати як одну, так і декілька будівель, і основні витрати при її організації припадають на прокладку кабелю та на закупівлю обладнання. Корпоративна мережа може знаходитися у різних населених пунктах, і головні витрати при проектуванні таких територіально-розподілених мереж ідуть на оплату оренди каналів передачі інформації, які є за звичай дуже повільні. Ціни на послуги таких сервісів зростають пропорційно підвищенню якості та швидкості сервісу. Такі умови ведуть за собою певні обмеження щодо використання об’ємів інформації. Основною функцією таких територіально-розподілених мереж є забезпечення доступу до програмного забезпечення, яке може бути розташоване у різних місцях, віддалених користувачів.

Для цього треба вирішувати проблеми організації зв’язку. Якщо говорити про мережі, які розташовані в одному місті, треба відзначити, що для них є багато різних сервісів, які забезпечують високу швидкість та якість обслуговування, наприклад, виділені лінії.   Але оренда каналів для територіально-розташованих мереж виявляється дуже затратної із невисоким рівнем якості.

Рішенням для такої проблеми у наш час стало використання глобальної мережі Інтернет. Ця система може бути розглянута на різних рівнях: як найбільша система у світі з надання інформаційних даних, так і найбільший постачальник послуг спілкування. Якщо раніше Інтернет не можна було рекомендувати як основу для інформаційних систем, в яких необхідна надійність зберігання даних, то з появою хмарних сервісів така послуга стала можливою. Саме такі сервіси можуть забезпечити доступ до інформаційної системи з будь якої точки планети, де є вихід до глобальної мережі.

Рисунок 1 – Алгоритм роботи інформаційної системи

В результаті досліджень було виявлено, що  система є багатофункціональною, простою у використанні і може знайти свою нішу на ринку інформаційних програмних засобів. При цьому її можна використовувати за наявності реального серверу на підприємстві, або ж використовуючи хмарні сервіси типу PaaS. У другому випадку система потребує тільки вихід до мережі Інтернет та будь який пристрій ( персональний комп’ютер, смартфон або планшет), що підтримує інтернет-браузер. З точки зору програмних засобів, систему легко доповнювати новими функціями завдяки її структурі.

Висновки.

Таким чином інформація грає все більш значущу роль як сучасний найбільш динамічний і стратегічний орієнтований фактор виробництва.

Можливості підприємства істотно зростають при застосуванні інформаційних технологій, які дозволяють задати максимальні обсяги використовуваної інформації.

Огляд сучасних інформаційних систем, пов'язаних з накопиченням, обробкою і наданням необхідних інформаційних послуг і ресурсів, показав, що кожен з цих сервісів має конкретні функціональні можливості і найбільш ефективно при прийнятті управлінських рішень саме в цій області.

Для максимального використання можливостей інформаційної системи пропонується створення і функціонування на підприємстві інформаційного центру як зосередження інформації: стратегічної, оперативної моделі та її зміни, її відповідно інформаційної системи для прийняття зважених стратегічних управлінських рішень. С цією метою доцільно використовувати технології хмарних сервісів.

Дані пропозиції можуть бути використані для надання послуг для забезпечення прийняття управлінських рішень у всіх сферах діяльності національної економіки.

 

Література:

1.     Облачные вычисления. [Электронный ресурс] - Режим доступа: http://ru.wikipedia.org/wiki/ Облачные_вычисления

2.      Платформа облачных вычислений Microsoft Windows Azure. / В.О. Сафонов – Электронная книга

3.      Перспективы облачных вычислений //  Е.Г. Антипин, Д.С. Панченко. — Луганськ: Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, 2011.

4.      Software on-demand. [Электронный ресурс] - Режим доступа: http://ru.wikipedia.org/wiki/Software_on-demand

5.      Platform as a service. [Электронный ресурс] - Режим доступа: http://ru.wikipedia.org/wiki/Platform_as_a_service

6.      Infrastructure as a service. [Электронный ресурс] - Режим доступа: http://ru.wikipedia.org/wiki/Infrastructure_as_a_service

7.      Высокопроизводительные вычисления – основа экономики завтрашнего дня, А. Семин. [Электронный ресурс] - Режим доступа: http://www.bytemag.ru/articles/detail.php?ID=14879

8.      Повышение эффективности бизнеса с помощью технологии облачных вычислений // А.В. Щербаков, Ю.И. Скорин.  – Харьков: ХУПС, 2011. – № 7(97). – 172 с.