К.е.н. Лобачева І.Ф., Сірук О.О.

Вінницький торговельно – економічний інститут КНТЕУ

Теоретичні основи аналізу фінансових результатів діяльності підприємств в сучасних умовах

Сучасний розвиток української економіки перебуває під впливом світової фінансової кризи. За цією умовою існує реальна необхідність у проведенні аналізу фінансових результатів усіх підприємств, незалежно від форми власності та за видами економічної діяльності.

Питання аналізу фінансових результатів на підприємствах є дуже важливим і актуальним в наш час. Це пов’язано з тим, що всі суб’єкти господарювання, зацікавлені в отриманні високих фінансових результатів (прибутків), тому що прибуток є основним джерелом для фінансування інвестиційних та інноваційних проектів та необхідною умовою розширення діяльності підприємства. Окрім керівництва і колективу, фінансові результати цікавлять інвесторів, кредиторів, державні органи, в першу чергу податкову службу, фондові біржі, які займаються купівлею-продажем цінних паперів та ін.

Огляд наукових досліджень щодо аналізу фінансових результатів промислових підприємств України показав, що вагомий внесок у зазначений напрям зробили вітчизняні вчені-економісти: Г. Азаренко, М. Білик, Л. Буряк, В. Гринькова, П. Мазурок, Т. Журавель, А. Загородній, А. Шегда, Р. Михайленко, Бутинець Ф.Ф., Голов С.Ф. та ін.         

Мета дослідження - вивчення змісту категорії „фінансовий результат” та проведення оцінки фінансових результатів діяльності вітчизняних підприємств.

Фінансовий результат являє собою універсальну економічну категорію, яка враховує два чинники основної мети підприємницької діяльності - доходи та витрати. Так, відповідно до П(С)БО 3 „Звіт про фінансові результати”, фінансовий результат розраховується як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від звичайної діяльності та надзвичайного збитку і податків з надзвичайного прибутку [1; с.8].

Як зазначає Поддєрьогін А.М. фінансовий результат діяльності підприємства виражається в зміні величини його власного капіталу за звітний період [2, с. 108].  Зокрема, П. Мазурок провів аналітичне оцінювання зміни фінансового результату діяльності підприємств за останні періоди їх діяльності; визначив динамічні зміни величини обсягу реалізованої промислової продукції підприємств та розглянув зміни, що відбулись з фінансовим результатом (збитком) за видами економічної діяльності підприємств України [3; с.157] .

Першочерговим завданням аналізу фінансових результатів підприємства є: оцінка динаміки показників формування прибутку, обґрунтованості фактичної величини утворення прибутку; виявлення і вплив різних факторів на величину прибутку; оцінка можливих резервів подальшого зростання прибутку на основі оптимізації витрат виробництва [4, с.287].

Аналіз фінансових результатів діяльності підприємства характеризує його економічну ефективність. Однією з найважливіших процедур є оцінювання балансового прибутку, величина якого суттєво залежить від правильності обчислення належних платежів (податок на додану вартість, акцизний збір, інші вирахування з доходу) [ 5; 167].

При перевірці правильності відображення фінансових результатів необхідно впевнитися, що при складанні Звіту про фінансові результати підприємство виконало основні вимоги до річних звітів: всі операції повинні бути зареєстровані; всі операції повинні бути зареєстровані і представлені належним чином; зареєстровані операції повинні відповідати реальності; занесені в правильний період; правильно оцінені; всі операції стосуютьсяпідприємства; занесеніувідповідний рахунок; правильно представлені в річних звітах.

Проведення аналізу фінансових результатів має на меті, як було вже зазначено, пошук резервів їх зростання. Визначення резервів зростання прибутку базується на науково обґрунтованій методиці їх розрахунку, мобілізації і реалізації. Виділяють три етапи цієї роботи: аналітичний, організаційний і функціональний [5; с. 242].

          Оскільки підприємство – це складна система, то об’єктивні висновки щодо характеру досліджуваних економічних явищ, показників, процесів можливі лише за умови врахування всіх взаємопов’язаних чинників. Не всі з них і не завжди можна кількісно оцінити. Тому для розробки пропозицій щодо підвищення ефективності управління підприємством, швидшої його адаптації до ринкових умов виникає потреба висувати альтернативні рішення, а потім проводити їх аналіз для вибору найбільш оптимальних.
         Слід зазначити, що поставлену перед аналізом проблему не завжди вдається вирішити відразу. Тому можливе неодноразове проходження стадій системного аналізу.

         Щодо методики проведення аналізу фінансових результатів з використанням, в певній послідовності системи, аналітичних показників, то на першому етапі доцільно визначити абсолютні показники доходів та витрат підприємства в розрізі видів діяльності.На другому етапі доцільно застосувати горизонтальний та вертикальний аналіз до кожної статті доходів та витрат, тобто розглянути дані економічні категорії в структурі та динаміці.

Вчасний та об’єктивний аналіз фінансових результатів сприяє підвищенню ефективності діяльності підприємств, найбільш раціональному та ефективному використанню основних фондів, матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, усунення зайвих витрат. А отримані результати аналізу створюють об’єктивні умови для підвищення ефективності управлінських рішень, а також отримання обґрунтованої облікової та аналітичної інформації для планування й прогнозування фінансових результатів.

Аналіз фінансових результатів діяльності підприємств є важливим засобом підвищення конкурентоспроможності підприємства, цей факт набуває все більшого значення в умовах ринкової економіки. Здійснення якісного аналізу фінансових результатів дає відповіді на питання, що пов’язані з вирішенням проблем підвищення ефективності діяльності та забезпечення конкурентоспроможності підприємства на ринку.

 

Список використаних джерел:

1.  Положення (стандарт) бухгалтерського обліку  „Звіт про фінасові результати”: Наказ МФУ від 31.03.1999р. №87 (зі змінами і доп.)

          2.  Фінанси підприємства: Підручник / Керівник авт. кол. і наук. ред.  

                проф. А.М. Поддєрьогін.-К.:КНЕУ,2004. - 647 с.

          3. Фінанси підприємств: Підручник / П. В. Мазурок, М.Д. Білик,                              

                та ін. − 4-те вид., без змін. − К.: КНЕУ, 2008. −452с.

          4.   Аудит: Підручник. - 2-ге вид., перероб. і доп. Затверджено МОН / За    

                ред. Г.М. Давидова, М.В. Кужельного.-К., 2009.-495 с.

         5.   Економічний аналіз фінансових результатів та фінансового стану

               підприємства. Навчальний посібник / За редакцією В.О. Мец –

               -К: Центр навчальної літератури, 2008.- 698 с.