Экономика/Экономика АПК

 

Фурман Б.В., Недбалюк О.О.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Управління витратами у системі стратегій

аграрних підприємств

 

Вступ. В сучасних умовах господарювання підприємств результати діяльності залежать від системи управління, що в подальшому забезпечує економічну незалежність, формування стратегії бізнесу, технологічні зрушення, конкурентоспроможність і стійкий фінансовий стан. Тому перед менеджерами-управлінцями постає завдання пошуку і впровадження системи збору, ідентифікації, узагальнення і надання інформації про витрати, яка має відповідати принципам єдності підходів на різних рівнях управління підприємством.

Результати дослідження. Важливою складовою у системі управління підприємством є управління витратами. Ефективність діяльності підприємства кожного суб'єкта підприємництва визначається фінансовим результатом та рівнем його витрат. Витрати на виробництво продукції є одним з основних об'єктів управління на мікрорівні.

Під витратами слід розуміти зменшення ресурсів підприємства або збільшення його боргових зобов'язань у процесі господарської діяльності. Виробничі витрати — це грошовий вираз тих затрат підприємства (фірми), які показують, у що обходиться для нього створення відповідної продукції (товарів, послуг). Витрати на виробництво і реалізацію продукції (робіт, послуг) займають найбільшу питому вагу у всіх витратах підприємства.

Управління витратами - це процес цілеспрямованого формування витрат щодо їхніх видів, місць та носіїв за постійного контролю рівня витрат і стимулювання їхнього зниження. Воно є важливою функцією економічного механізму будь-якого підприємства. Система управління витратами має функціональний та організаційний аспекти. Вона включає такі організаційні підсистеми:

-                      пошук та виявлення чинників, що впливають на економію усіх видів ресурсів;

-                      планування витрат за їхніми видами;

-                      нормування витрат ресурсів;

-                      облік та аналіз витрат;

-                      економічне стимулювання економії ресурсів та зниження витрат.

Процес управління витратами почав розвиватися в США після депресії (30-50-і рр. 20 ст.) і невдовзі сформувався в систему. Цьому сприяли праці вчених: Ч.Т. Хорнгрена, Р. Манна, Є. Майера та ін. Згідно з їх ученням, під управлінням витратами розуміється сукупність заходів і процедур, які безпосередньо впливають на досягнення високо економічного результату діяльності підприємств. Його об'єктами є структура витрат. Управління витратами особливо актуальне для сільськогосподарських підприємств, оскільки вони досить різні за організаційними формами (табл. 1).

Таблиця 1

Кількість діючих господарських у сільському господарстві

Підприємства

2009 р.

2010 р.

2011 р.

од.

%

од.

%

од.

%

Усього

59059

100,0

57152

100,0

56493

100,0

Господарські товариства

7879

13,3

7819

13,7

7769

13,8

Приватні підприємства

4326

7,3

4333

7,6

4243

7,5

Виробничі кооперативи

1101

1,9

1001

1,7

952

1,7

Фермерські господарства

43894

74,3

42101

73,7

41726

73,8

Державні підприємства

354

0,6

345

0,6

322

0,6

Підприємства інших форм господарювання

1505

2,6

1553

2,7

1481

2,6

 

Для досвіду вітчизняних аграрних підприємств у цьому аспекті, з метою прийняття ефективних управлінських рішень, необхідно вирішити проблеми формування та обліку виробничих витрат, калькулювання собівартості продукції, справедливу вартість - множину варіантів оцінки витрат. При цьому ключовим положенням є метод управління ними, характерний для кожного підприємства.

У підходах до визначення суті управління витратами можна виділити такі основні підходи:

- суть управління витратами - розгляд їх як одиничного окремого об'єкту. Це процес цілеспрямованого формування витрат за їх видами, місцями і носіями та постійного контролю і стимулювання зниження їх рівня;

- суть управління витратами як складова обліку, аналізу, контролю. процес управління витратами пов' язують з обліком фактичних витрат та калькулюванням собівартості продукції, аналізом собівартості продукції та виявлення відхилень від норм, що в подальшому дасть змогу здійснювати контроль і управління витратами підприємства;

- суть управління витратами - витрати як об' єкт управління як процес розроблення і прийняття управлінських рішень, який є складовою частиною системи управління і здійснюється відповідно до загальних принципів та функцій менеджменту.

Процес управління витратами полягає у впливі суб'єктів управління на об'єкти управління. Суб'єктами управління витратами є підсистема, що управляє куди відносять кадровий потенціал підприємства (директор підприємства, керівники та менеджери структурних підрозділів та виконавці процесів). Об'єктом управління витратами є керована підсистема, яка характеризує рівень, формування і структуру витрат, а також динаміку економічних процесів, які відбуваються у системі виробництва центрів відповідальності та підприємства в цілому.

Метою управління витратами є побудова системи обліку і контролю витрат підприємства для досягнення накреслених результатів діяльності суб' єкта господарювання. Тому деякі автори управління витратами ототожнюють з визначенням собівартості продукції та шляхами їх зниження. Основною в управлінні витратами є виявлення складу та структури витрат, що формують собівартість продукції та чинників, які негативно вплинули на її формування, що в подальшому дасть змогу прогнозувати їх рівень і здійснювати контроль за відхиленнями від норм.

Висновки. Отже, перехід до ринкових відносин призвів до радикального переосмислення змісту, методів та інструментарію управління витратами. Існує концептуально новий підхід вітчизняних підприємств до управління витратами. Система управління витратами відіграє надзвичайно важливу роль у розробці стратегії поведінки реструктуризованого сільськогосподарського підприємства в ринкових умовах, тобто в обґрунтуванні управлінських рішень під впливом зовнішнього економічного середовища. Не менш значна роль належить їй і в налагодженні ефективного внутрігосподарського управління. Система управління витратами створює достовірні й надійні інформаційні масиви для прийняття управлінських рішень у процесі поточної виробничо-фінансової діяльності господарства.

Література:

1.                 Турило А.М. Управління витратами підприємства / А.М. Турило, Ю.В. Кравчук, А.А. Турило. - К.: ЦНЛ, 2010. - 120 с.

2.                 Управління витратами / М.Г. Грещак, В.М. Гордієнко, О.С. Коцюба та ін. за ред. М.Г. Грещака. - К.: КНЕУ, 2011. - 264 с.

3.                 Лабзунов П. Функции управления затратами на промышленных предприятиях / Лабзунов П. // Проблемы теории и практики управления. - 2010. - №2. - С. 118-122.

4.                 Чумаченко Н.Г. Роль бухгалтерского учета в управлении себестоимостью продукции // Бухгалтерский учет. - 2009. - №5. - С. 3-9.

5.                 Шандова Н.В. Створення ефективної системи управління витратами підприємства / Н.В. Шандова // Фінанси України. - 2011. - №7. - С.98