Савчин О. Я.

Львівська комерційна академія

Теоретичні засади інфраструктури ринку земельних ресурсів

 

Земля – основний виробничий ресурс сільського господарства, від ефективності використання якого залежить не лише рівень економічного зростання, а й благополуччя та здоров’я нації. З переходом України до ринкової економіки закономірно постало питання про включення землі в ринковий оборот.  Це питання стало одним із найбільш дискусійних та заполітизованих питань аграрної політики України. Протягом двох десятиліть в наукових і політичних колах нашої держави тривають дискусії щодо його вирішення. Висловлюються абсолютно протилежні думки – від формування лише ринку оренди землі до зняття будь-яких обмежень на передачу у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Противники ринку стверджують, що скасування мораторію на купівлю-продаж земель призведе до утворення «латифундій», обезземелення селян, штучного зростання цін. Ми вважаємо, що усьго цього можна уникнути за умови формування усіх необхідних елементів ринку, чільне місце з-поміж яких належить ринковій інфраструктурі.

Під інфраструктурою ринку земельних ресурсів пропонуємо розуміти сукупність організаційно-правових та економічних інституцій, які забезпечують нормальний, безперебійний режим функціонування ринку, виступають посередниками при здійсненні операцій купівлі-продажу, оренди, обміну та застави землі. Інфраструктура ринку землі забезпечує його надійність, прозорість та стабільність через виконувані нею функції (рис. 1.)

Рис. 1. Функції інфраструктури ринку земельних ресурсів

У складі інфраструктури ринку землі можна виділити чотири підсистеми, кожна з яких складається з відповідних елементів: 1) державно-регулятивна (нормативно-правове регулювання земельних відносин, податкова система, спеціалізовані державні фонди); 2) фінансово-кредитна (спеціалізовані земельні банки, страхові компанії); 3) організаційно-технічна (земельні аукціони, торгові доми, підприємства, які проводять земельні торги); 4) науково-дослідне та інформаційне забезпечення учасників ринку (кадастрові бюро, інформаційні служби, спеціальні навчальні заклади, консалтингові підприємства, юридичні контори та ін.)

Чи не найважливішою ланкою інфраструктури ринку землі є її державно-регулятивна складова, яка включає законодавче регулювання та оподаткування ринкових операцій із землею. Відсутність дієвої системи державного регулювання ринку землі унеможливлює його повноцінний розвиток.

Важливими елементами інфраструктури ринку земельних ресурсів є торгові доми та підприємства, що проводять земельні торги. Проведення торгів на базі спеціалізованих організацій забезпечить: формування прошарку ефективних власників; розвиток конкурентного середовища на ринку; активізацію ділової активності; забезпечення всіх учасників торгів достовірною інформацією про умови їх здійснення, наявний попит і пропозицію землі та діючі ціни на неї; створення дієвого механізму ціноутворення на землю; покращення платіжної дисципліни; зростання надходження коштів до бюджетів усіх рівнів; зниження рівня корумпованості на ринку земель; скорочення часу на оформлення документів на земельні ділянки.

Чільне місце в інфраструктурі ринку землі займає її фінансова складова, до складу якої  входять спеціалізовані земельні банки та страхові компанії.  Головними функціями земельних банків є надання кредитів під заставу землі, аналіз фінансового стану позичальника, надання інформаційних та консультативних послуг, допомога в плануванні господарської діяльності заставодавця. Усе це дозволить виробникам товарної сільськогосподарської продукції визначити потребу у кредитах, можливість їх сплати, акумулювати у своєму розпорядженні додаткові фінансові ресурси.

Як відомо, головною особливістю праці в сільському господарстві є високий ступінь ризику, оскільки на кінцевий результат впливає не лише продуктивність праці, чи якість землі, а й погодно-кліматичні умови, які є непередбачуваними. Тому, важливе місце в інфраструктурі ринку земельних ресурсів належить страховим компаніям. Їх розвиток гарантуватиме зростання ділової активності на ринку.

Невід’ємною складовою інфраструктури ринку землі є його науково-дослідна та інформаційна підсистеми. Під інформаційною інфраструктурою розуміють систему інформаційної техніки і технологій, електронного зв’язку, інформаційного обслуговування, що забезпечують інформаційну діяльність у суспільстві. Основним її завданням є інформування продавців і покупців земельних ділянок про діючі ціни, попит та пропозицію землі, що дозволить їм приймати найбільш правильні рішення та максимально задовольнити свої інтереси.

Важливе місце в інфраструктурі ринку земельних ресурсів займають спеціальні науково-дослідні установи, основними функціями яких є проведення наукових досліджень в галузі земельних відносин, вирішення питання підвищення ефективності землекористування та розробка наукових рекомендацій щодо удосконалення механізму функціонування ринку землі.

Не менш важливу роль у розв’язанні пріоритетних завдань земельної реформи відіграють спеціальні навчальні заклади, головними завданнями яких є підготовка та перепідготовка кадрів, а також проведення наукових досліджень і розробка на їх основі науково-обґрунтованих рекомендацій щодо підвищення ефективності земельних відносин.

У період, коли ринок землі починає формуватися, значна роль належить консалтинговим підприємствам. До їх функцій входить надання кваліфікованих рекомендацій виробникам товарної сільськогосподарської продукції стосовно підвищення ефективності землекористування, можливості та необхідності залучення додаткових кредитних ресурсів, розробки маркетингових стратегій розвитку тощо.

Правильно і в повному обсязі організована інфраструктура забезпечить сталий та ефективний розвиток ринку земельних ресурсів, гарантуватиме захист прав та обов’язків усіх його учасників, їх інформаційне забезпечення і страховий захист, сприятиме зростанню ділової активності та безперебійності ринкового механізму.

 

 

 

 

 

 

 

ДАНІ ПРО АВТОРА

 

Савчин Ольга Ярославівна – аспірант кафедри економічної теорії Львівської  комерційної академії.

 

 

Адреса -                                     79008,  м. Львів,

                                                    вул. Туган-Барановського, 10

                                                    Львівська комерційна академія,

                                                    кафедра економічної теорії.

 

Телефон -                                  0322-79-76-97