Экономика. Экономика АПК

Гаврилюк Х.О., Дацкова Д.І.

 Науковий керівник : доц. Лохман Н.В.

ДонНУЕТ імени Михайла Туган - Барановского

м.Донецьк

 

 Стан і перспективи розвитку підприємств харчової промисловості України

 

Харчова промисловість є основною переробною ланкою агропромислового комплексу, що забезпечує переробку сільськогосподарської сировини. Це складна за структурою та розміщенням основних центрів галузь господарського комплексу України. Харчова промисловість України є стратегічно важливою, оскільки підприємства цієї галузі формують продовольчу безпеку країни, забезпечують населення необхідними продовольчими товарами, витрати на споживання яких складають понад 60% загальних грошових витрат населення. Одним з основних завдань підприємств харчової промисловості є задоволення попиту споживачів шляхом пропозиції якісних продуктів широкого асортименту. Для вирішення поставленої задачі підприємствам, особливо в нинішніх умовах, варто продумати свою стратегію розвитку. Це вимагає розгляду середовища функціонування підприємств харчової промисловості [1].

У харчовій промисловості України працює 22 тисячі підприємств, що повністю забезпечують потреби внутрішнього ринку. За даними Держстату індекс промислової продукції виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів в Україні за січень-червень 2012 р. складає 101,2% в порівнянні з відповідним періодом 2011

За перше півріччя 2012 р. з порівнянні з аналогічним періодом 2011 зросло виробництво наступних видів харчової продукції:

• олії соняшникової нерафінованої - на 16,2% (вироблено 1899 тис. т);

• молока обробленого рідкого - на 6,9% (вироблено 454 тис. т);

• масла вершкового - на 19,9% (вироблено 43,6 тис. т);

• вод мінеральних негазованих - на 4,6%

• міцних спиртних напоїв - на 19,2% і деяких інших.

За 6 місяці 2012 р. підприємства з виробництва  харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів реалізовано на суму 84,2 млрд. грн (у відпускних цінах без ПДВ), що на 12,9% більше  аналогічного показника за минулий рік [4].

Незважаючи на досить позитивні значення показників діяльності підприємств харчової промисловості, у їхній роботі існує низка негативних чинників, які стримують розвиток. У ринковій економіці на пропозицію, крім попиту та доцільності для виробника виготовляти певний обсяг продукції, також впливає обмеженість ресурсів. Особливо цей чинник значущий для підприємств харчової промисловості, оскільки за високої матеріаломісткості продукції їм доводиться задовольняти потреби у продовольчих товарах в умовах постійного зростання населення планети.

Другу группу чинників, які ще більшою мірою загострили ситуацію з ресурсозабезпеченням, відтворенням та оновленням ресурсного потенціалу харчової промисловості, становлять:

-    недоліки в макроекономічній, зокрема, у фінансово-кредитній, ціновій, податковій, митній, інвестиційній, науково-технологічній та екологічній політиці що дорозвитку агропромислового виробництва, його перебудови;

- відсутність чіткої довгострокової політики щодо форм та методів державного управління АПК та ефективної підтримки аграрних та агропромислових товаровиробників за рахунок централізованого пільгового кредитування та інвестування їх діяльності, в тому числі експортно-спрямованої [3].

Ці та інші причини зумовили значне падіння обсягів виробництва харчових продуктів та зниження ефективності підприємств харчової промисловості. Істотне погіршення стану матеріально-технічної бази підприємств харчової промисловості є наслідком падіння обсягів інвестицій в основний капітал, яке в свою чергу зумовлене зниженням платоспроможності підприємств, збитковістю або низькою ефективністю господарювання. Все це стало причиною значного падіння рівня фондозабезпеченості технічної озброєності праці у харчовій промисловості.

Однією із основних проблем, що визначають розвиток підприємств харчової промисловості, є низький рівеньїх інвестиційної привабливості.

Проблеми розвитку підприємств харчової промисловості показали, що значна частина інноваційних пропозицій у розвиток підприємств харчової промисловості залишається не реалізованою через низький рівень платоспроможності підприємств і їхслабку інвестиційну привабливість.

Отже, харчова промисловість посідає важливе місце в промисловому комплексі України. Вона забезпечує населення харчовими продуктами, значну частину працездатного населення робочими місцями, робить суттєвий внесок у бюджет країни, сприяє надходженню іноземних інвестицій.

Враховуючи вищеописані проблеми підприємств харчової промисловості, які стримують їхній розвиток та реалізацію експортного потенціалу, необхідно покращити умови і збільшити ефективність діяльності підприємств харчової промисловості шляхом таких дій:

1. У короткостроковій перспективі варто посилити контроль за грошовими потоками, ефективніше здійснювати управління дебіторською заборгованістю.

2. Налагодити постійну систему збору, обробки і використання інформації, об'єктом якої повинен бути споживач, його потреби і рівень доходів.

3. Розробити ефективні стратегії подальшого розвитку підприємств, врахувавши заходи у сфері державного регулювання та прогнозовані зміни галузі та інші [2].

Таким чином, підприємства різних галузей, потребують подальших розробок рекомендацій харчової промисловості, врахувавши особливості їхньої діяльності. Харчова промисловість потребує застосування дієвих заходів з боку держави і самих підприємств, які сприятимуть збереженню продовольчої незалежності, позицій на внутрішньому ринку та використанню нових технологій, а також вивчення закономірностей оновлення основних фондів та їхнього інвестиційного розвитку, поглиблення інтеграції та кооперації харчової промисловості і сільськогосподарського виробництва, вивчення тенденцій вдосконалення якості продукції харчової промисловості та її конкурентоспроможності.

Література:

1.Скопенко,Н.С.Сучасний стан і перспективи розвитку харчової промисловості України на основі формування інтегрованих структур/Н.С.Скопенко//Актуальні проблеми економіки.-К.:2011.-№4(118).-С.103-110.

2.Шаманська, О.І. Основні проблеми розвитку харчової промисловості України/О.І. Шаманська//Економіка сільського господарства.-К.:2010.-№9.-С.49.

3.Малік, М.Й. Лузан, Ю.Я. Проблемні питання розвитку кооперації та інтеграційних відносин в АПК // Економіка АПК.– 2010.– №3. – C. 3–8.

4.Перспективи розвитку харчової промисловості[Електронний ресурс]: бібліотека для студента. - Електронні текстові дані (45Мб).- 2012.- Режим доступу:«http://ebooktime.net/book_220_glava_138_7.2.1html»